Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F
  • lfc8gerrard

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor! Am cumparat cu vreo 6 luni in urma un Opel Astra, iar de atunci, nu am facut niciun schimb de ulei pentru ca nu a fost nevoie. Astazi am observat ca uleiul este pe minim si trebuie schimbat, insa nu stiu ce fel de ulei a pus fostul proprietar ca sa cumpar cat mai trebuie si sa completez. As vrea sa cumpar vreo 3-4 litri de ulei, si sa fac schimbul complet, scotandu-l pe cel vechi si introducandu-l pe asta nou, insa nu stiu de care sa iau.

Ce fel de ulei este mai bun pentru o astfel de masina si la ce pret il gasesc? Astept recomandari cu link-uri, denumiri sau poze.

Si as mai avea o mica problema: Dupa mai multi kilometri parcursi (peste 100), se aprinde beculetul acela galben spre portocaliu de la pompa de bezina (cred). Ce problema credeti ca are si cum se poate rezolva?
  • florin baltatescu

  • Mesaje scrise: 420
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Stai linistit, ghicim ce astra ai , ce motor are si recomandam daca sa mai schimbi uleiul sau nu, desi nu cred ca este nevoie , cum a mers sase luni fara sa stii cand a fost facut schimbul si ce ulei a fost pus mai merge. Cu scuzele de rigoare , cred ca problema masinii este cea dintre volan si scaun. Cauta si vei gasi!
  • is_33_ion

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1993 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Uleiul trebuie sa fie acelasi pe care l-a folosit si vechiul proprietar. Daca nu stii ce a folosit, iti recomand Aral 10W40 (de obicei asta se foloseste la F-uri). Cumpara un bidon de 4L, iti va mai ramane jumatate de litru in el dupa schimb, pe care te-as sfatui sa il pastrezi pentru o eventuala completare. De asemenea, schimba si filtrul de ulei. Foloseste doar MANN FILTER. The best! Cool
  • DAS_2011

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Poti sa te uiti aici....: https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0
sigur o sa gasesti raspuns la ce te intereseaza....
salutare.....spor la schimbat!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra F

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR