Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • berendei dragos

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut !
am un astra g Z16xe si am dat in frane mai nasol si acum mi se incalzesc rotile din fata . Se incazesc dar nu sunt blocate rau pt ca masina curge la cea lina panta . Am duso la un service si mia zis direct fara sa se uite la ea ca e pompa de abs . Ce credeti ca e de facut ?
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
E normal ca la mers sa se încãlzeascã rotile.Daca nu se înroșesc discurile la un mers normal nu-ți fa griji.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
se incalzezc uniform?
Fluiera?
Ridica masina pe cric, vezi daca roata se misca usor. Daca da, nu iti bate capul. E normal ca rotile din fata sa se incalzeasca mai tare, forta de franare se va disipa in mare parte pe ele (de aia si discurile pe fata sunt mai mari)
La un mers normal, daca ai probelem cu etrierii (de obicei agata/se gripeaza pistonasul) nu poti tine mana pe janta... decat daca esti masochist.
  • berendei dragos

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
da se incalzesc aprox uniform , e cam la limita cu tinutu mainii pe janta dar poti tine mana pe ea
Skip ads

  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
E o ”sensibilitate” cunoscutã la Opel/Chevrolet/Daewoo. Pistonașele de ghidaj ale etrierilor nu mai culiseazã cum trebuie iar plãcuțele nu se depreseazã cât ar trebui de pe disc, mașina mergând astfel ușor înfrânatã. Vara mai ales roțile se încing ceea ce poate duce la uzura prematurã a rulmenților, la decãlirea discurilor (apar trepidații la frânãrile la viteza mare) și la eventuala fierbere a lichidului de frânã. Remediul este foarte simplu: se cumpãrã de la magazin un kit de reparație pentru modelul respectiv de mașinã (kitul pentru fiecare roatã conține o vaselinã specialã, garnituri si capacelele de protectie), se scot etrierii de pe disc - fara sã se umble la pistonul central si nici la lichid - se desfac pistonasele de ghidaj, se curãțã de noroi si rugina, se monteaza garniturile de cauciuc noi, se ung cu vaselina pt temperaturi inalte din kit, se monteaza la loc si ... drum bun!
  • berendei dragos

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
am vazut aceste kituri de reperatie dar sunt vreo 3-4 pe situl pe care m-am uitat eu si fiecare are cate altceva, pe acest sit am bagat modelul masinii tipul motorului si tot ce trebuie sa imi dea piesele necesare mie ...pe care il aleg ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR