Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A
  • cosminx

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
salut!de cand am luat vectra nu a avut cablu la frana de mana..deci nu e deloc intrebarea mea este s-au fabricat vectre cu frana pe spate pe discuri sau a mea are puntea schimbata?daca e schimbata de unde stiu ce fel de cablu sa iau?o fi de calibra?se potriveste pe vectra a hatch din 94?trebuie sa scrie ceva pe puntea aia ca sa identific?


Ultima modificare facuta de cosminx la Joi 02 Aug, 2012 7:43 pm
Skip ads

  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Frana de mana e pe tamburi, chiar daca ai frana pe discuri la roti(la mine e la fel). Posibil sa n-ai puntea schimbata, ci doar sa se fi rupt cablul, iar fostul proprietar sa nu fi cumparat cablu.


Ultima modificare facuta de deleted-61307 la Mie 14 Mar, 2012 8:54 pm
  • 80SKY

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salut!
La mine am frane pe spate pe tamburi, din cate stiu DA, s-au fabricat vectre cu discuri pe spate. Am vazut la mai multe vectra frana pe discuri pe spate, modele la care nu aratau a fii schimbate de proprietar. In rest din pacate nu te pot ajuta.
Respect
  • 80SKY

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 1993 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2009

  • Mesaj Privat
mariod a scris:Frana de mana e pe tamburi, chiar daca ai frana pe discuri la roti(la mine e la fel). Posibil sa n-ai puntea schimbata, ci doar sa se fi rupt cablul, iar fostul proprietar sa nu fi cumparat cablu.

Asta inseamna ca are si placute si tamburi? Si placutele lucreaza cand pui frana din pedala,iar tamburii cand folosesti frana de mana? Is curios, nu contrazic. Asta chiar nu stiu.
Mersi
Skip ads

  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Ceva de genul.
  • cosminx

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
am dat rotile jos dar in afara de discuri nu am vazut sa fie si tamburi...si de unde stiu ce fel de cablu sa iau ce dimensiune?dsincer nu cred ca se poate ce ai zis tu si tamburi si discuri...ori una ori alta...nimeni pe aici cu frana cu discuri pe spate sa-mi spuna si mie ce cablu sa iau inca o data e vectra a hatchback...poate nu e aceeasi dimensiune ca la berlina
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu acei tamburi actioneaza in spatele butucului, in chestia ce inconjoara discul spate.

http://autokarma.ro/SelectT...amp;ModelId=13325
Iti alegi motorul, te duci in jos la frana si te uiti la cablu frana de mana. (sila tamburi frana de mana)
  • cosminx

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
cablul propiu zis e 1 singur iar din el trebuie sa plece pe fiecare roata in parte cate 1 cablu(parca asa imi aduc aminte)la mine trebuie tot ansamblu nu numai cel ce pleaca de la maneta de frana de mana
Skip ads

  • RUFF

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1994 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Daca dai discurile de frana de pe spate jos o sa vezi si sabotii ;D
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Pe spate are discuri cu tambur.
Frana de mana actioneaza in interiorul discului.Daca scoti discul de frana ai sa gasesti acolo mecanismul in cazul in care nu a fost indepartat si ala.
  • cosminx

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
de aproximativ 1 luna jumatate ma chiunuiesc sa-i pun cablu am fost la 2 service-uri auto din constanta dar nu i-au dat de cap astazi la al 2-lea service au comandat baietii 3 tipuri de cablu dar nu se potrivea nici unul e vorba de vectra a din 1994 c18nz 1.8i cat 66kw 90cp daca ma poate ajuta vreun coleg din constanta sau sa-mi recomande un service la care sa se ocupe cu succes de treaba asta as fi recunoscator.inca o data la mine maneta de la frana de mana e libera nu am cablu deloc si nimic din ce tine de acesta pe sub masina.cei de la ultimul service mi-au zis ca nu e puntea masinii ca ar fi schimbata....
  • deleted-61307

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nu stiu ei sa-ti puna niste cabluri, gata e puntea schimbata.
Du-te si tu cu paginile printate din manual, poate se prind cum se face.
Skip ads

  • cosminx

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
tot din cauza franei de mana ma gandeam daca cumva se pot schimba discurile cu butuci normali...adica sa nu schimb puntea spate cu totu si numai sa dau jos dicurile si sa pun butuci si ce mai e pe acolo..merge oare sau trebuie puntea schimbata cu totu?
  • ionel dobre

  • Mesaje scrise: 291
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2010

  • Mesaj Privat
dar nu inteleg e ce din cauza franei de mana sa renunti la o frana pe discuri care este net superioara celei pe saboti?
  • cosminx

  • Mesaje scrise: 142
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1994 c18nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2011

  • Mesaj Privat
pai nu gasesc cablu sa se potriveasca si incercam sa revin la original...sa incerc oare de c20ne care s-au facut cu discuri? c18nz cum au eu sunt numai cu tamburi poate o fi renuntat fostul propietar la tamburi si a pus cu discuri (fara cablul de la frana de parcare)....?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR