Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Am decis de cateva zile sa completez uleiul de servodirectie la un Opel Vectra C(preface) berlina din 2004 cu motor Y20DTH in urma unei erori pe tester. Am desfacut vasul de ulei de la servodirectie si cu ajutorul unei seringi am extras sa vad si eu culoare (aceasta e galbena la mine).
Am mers la un magazin auto iar pe baza talonului am primit un ulei de culoare rosiatica de la GM asa ca am mers la alt magazin si tot la fel am primit un lichid de culoare rosie.
Acuma va intreb si pe voi ori sunt eu orb ori cineva a pus un ulei de alta culoare. La magazin ma intreaba doar daca vreau lichid rosu(pentru modele vechi) sau galben(pentru modele noi de auto.).
Mentionez ca nu am probleme deloc cu servodirectia doar ca acuma nivelul de lichid se afla la nivel minim.

Numai bine,
Cornel
Skip ads

  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Pana la urma am schimbat tot lichidul de servodirectie cu unul de culoare verde(nu rosu si nici galben) si sper sa nu am surprize neplacute in timp.
  • trami

  • Mesaje scrise: 135
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2005

  • Mesaj Privat
Dupa razboi multi viteji s-arata! Eu ti-as fi recomandat rosu, dar abia acum ti-am vazut topicul. Nu-i rau nici cel verde, important este ca acuma e curat. Cel verde este f f fluid, mai ales daca-i FEBI, iar masina nu mai e ca atunci cand iese de poarta fabricii, adica are si ea niste uzuri.
Sa nu-ti faci probleme, merge bine si cu ala.
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Cam asa arata cel vechi in comparatie cu cel nou.



Nu stiu cat de bine se intalege dar privit la soare seringa cu lichidul vechi are o culoare galbena verzuie. Iar verdele ii un verde deschis de tot(sunt poze facute cu telefonul si au iesit cam sterse)
Skip ads

  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sal....
multumim de informatii Traian...
vreau sa schimb si eu uleiul servo cat de curand iar cel din vasul servo este de culoare verde...
am sa pun rosu lntrucat sunt ceva scurgeri pe langa burduful dinspre roata din drapta..
toate bune..!
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Uleiul nu curge pe la semeringuri din cauza faptului ca e verde, rosu , albastru etc... trebuie sa demontezi caseta jos, si sa schimbi semeringul. Vezi ca la tutoriale este unul facut de mine "Demontare caseta directie vectra c" , si poti sa o faci singurel daca esti baietel destept.. Contacteaza-ma prin privat daca ai nelamuriri.
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
multumesc. Alex...stiu ca nu curge din cauza culorii uleiului...si din alte cauze...ma refeream la faptul ca uleiul verde este mai subtire..
probabil ca am sa ajung si la schimbatul acelui semering...dar deocamdata este ff mica scurgerea..ultima data am completat acum un an paremise.. aproximativ 50...70 mll...
deci daca o sa se accentueze uzura trebuie sa rezolv lntr-un fel...
si de reparat sigur am sa o repar eu...lntrucat de 5 ani de cand am masina nu am fost cu ea la mecanic doar cand a picat o electrovalva la cutia automata......iar zilele trecute am schimbat eu o alta electrovalva la cutie...
multumesc oricum....
toate bune..
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Pun si eu o intreare? Cam cat lichid se mananca intr-un an? La mine era lipsa vreo 50 ml si in istoric nu apare nici o interventie la lichidul de servo.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Mariani, chiar daca scurgerea e mica, inseamna ca este o problema. Semeringurile se defecteaza in momentul cand ceva intervine pe cremaliera, iar cel mai mare dusman este rugina. Ca sa vezi daca intradevar e de vina rugina, desfa burduful de pe partea respectiva, rotesti maxim de volan, si inspectezi cremaliera. Daca are rugina pe ea, e bine sa o faci acum, pana nu ti-o ataca de tot.
@Cornel18 , lichidul de servodirectie nu are voie sa dispara, la fel e bine de inspectat desfacand burdufurile sa vezi pe care parte curge si de ce curge .
  • cornel18

  • Mesaje scrise: 541
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Sa intaleg ca nici daca nu a fost facuta in veci revizia(adica a venit cu lichidul din fabrica) faptul ca eu am descoperit ca nivelul de lichid servo e la MIN(duap 8 ani) ar trebui sa suspectez ca se pierde pe undeva lichid?
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Da , ar trebui sa suspectezi. Caseta de directie are 3 semeringuri , unul in stanga si unul in dreapta pe care se freaca cremaliera pentru a vira rotile, si unul pe melc, unde se imbina cu volanul. Deobicei, problema apare din cauza burdufelor sparte, in care intra apa si rugineste cremaliera, formand pe suprafata fina, gaurele si zgrunturi de la rugina, defectand semeringul. Uitati-va la aceste informatii, colegul nostru "trami" care reconditioneaza casete de directie va explica clar defectele --> http://www.trami.eu/defecte.html
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR