Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Acum cativa ani am avut o mare problema sufleteasca (a fost si din vina mea, intr-o buna parte) care m-a adus intr-o stare de nervi suficient de nasoala (stati linistiti ca nu am ajuns la nebuni, doar ca psihologul mi-a zis ca am o fata de 'depresiv' cum rar a vazut in cariera, si ca trebuie sa fac ceva cat mai repede ca sa-mi revin) eu nu stiam ca se numeste depresie, dar whatever... stiu doar ca eram permanent nervos si extrem de agitat si aceasta stare putea sa-mi genereze probleme medicale serioase, pe termen mediu si lung. Aveam tensiunea nominala 14 cu 9/10 si atunci nu mai puteam respira... simteam ca ma sufoc la nervi si parca imi plesnea capul. Aveam si un servici extrem de greu care mi-a agravat starea, am facut si un atac de panica si am ajuns la UPU, am luat calmante si medicamente care efectiv m-au drogat, mi s-a interzis sa consum alcool, sa mai beau energizante, mi s-a recomandat cu insistenta sa ma deconectez de servici si de probleme si sa iau o pauza de 2-3 saptamani, departe de realitatea mea curenta. Sincer, ma simteam foarte rau.

Prefer sa nu mai continui cu ce am facut sub impulsul nervilor si cum m-am straduit sa repar apoi cele facute pentru ca intr-un final am reusit sa-mi rezolv problemele, dar as dori sa va impartasesc si voua din experienta mea.

Psihologul era o doamna de 54 ani cu multa experienta in spate, initial mi-a facut un test sa vada daca suntem compatibili (si-a propus sa ma faca sa rad si chiar a reusit chiar daca eram cu nervii iritati, totusi eram o fire deschisa) apoi a trecut la fapte, a urmat o perioada de consiliere de 10 saptamani in care am fost la ea, a fost si sotia mea, si mama mea, etc. Pentru ca cu totii am gresit... initial fiecare credea ca nu e vina lui, ci a celuilalt.
Mi-a dat o carte sa o citesc, era vorba de 'Vaicareala' de D.V. Barnoschi si mi-a dat si un CD cu documentarul 'The Secret' pe care mi l-a recomandat sa-l vad si sa fac 'exact ca acolo'. O sa va povestesc si de acest documentar si chiar o sa-l pun la dispozitia celor interesati (am si altele la fel), insa pentru inceput mi-am propus sa postez aici cate 34 pagini scanate la fiecare postare, astfel incat in 10 zile sa puteti parcurge toata cartea pe care am scanat-o si pe care vreau sa o pun la dispozitia tuturor celor interesati de notiunea de 'personal development' dar nu numai... si pentru altii care au, sau au avut probleme si cauta o rezolvare. Pe mine m-a ajutat din plin si ma consider dator in acest fel sa ajut si eu pe altii. Indiferent ca se simt bine sau rau, sau ca sunt nemultumiti de ce se intampla in viata lor chiar acum lucrurile se pot indrepta in bine si sta in puterea noastra, a fiecaruia sa le indreptam.

Cartea 'Vaicareala' de D.V. Barnoschi a fost tiparita in 1932, asa ca sa nu sariti imediat ca de cativa ani (unii ar zice ca de 4-5ani) e la moda chestia asta cu 'gandirea pozitiva' pentru ca aceasta carte dovedeste fara niciun echivoc ca acest concept de 'gandire pozitiva' era in actualitate inca din anii 1930... Dar cine putea intelege, pe vremurile de atunci, ce anume vroia defapt cartea asta sa scoata in evidenta ?

Daca administratorii acestui forum primesc vre-o reclamatie cum ca paginile scanate ale acestei carti sunt vre-o violare a vreunei legi de copyright din Romania (personal nu cred, dar nimic nu este imposibil) rog sa le faca indisponibile pentru public.


Ultima modificare facuta de ahappyuser la Mie 08 Aug, 2012 9:48 am, modificat de 4 ori in total
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Coperta, prefata, scurta introducere si primele 37 pagini...



Paragrafele insemnate cu pixul nu sunt facute de catre mine, eu doar am primit cartea, am citit-o si apoi am scanat-o asa cum era ea.
  • victor_n

  • Mesaje scrise: 983
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Gandirea pozitiva din pacate este necunoscuta romanului si din pacate multi ajung in depresii puternice din cauza ca se blocheaza in momente unde doar singuri pot iesi . Cautam prea mult ajutor de la altii cand in primul rand ar trebui sa ne bazam pe noi .
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Imi aduc aminte de primele reclame de dupa Revolutia din '89. Era cea de la Adidas : 'Daca vrei, poti !'. Cine-a inteles atunci despre ce era vorba, de fapt ? Acum, privind in urma, pot sa spun ca inteleg foarte bine...

Suntem energie vie... Avem resurse nelimitate... Devenim, sau materializam ceea ce gandim... Nimic nu este imposibil, iar limita e cerul... Dar totul tine defapt de disciplina mentala a fiecaruia dintre noi.

In cazul meu realitatea, cea pe care o vedeam eu, era gresita. Eram exact cum scrie in aceasta carte scanata, mereu nemultumit. Vedeam mereu jumatatea goala a paharului. Eram un pachet de nervi, nu mai aveam rabdare sa ascult pe nimeni, eram stresat ca n-aveam destui bani, ca la servici era prea mult de munca, ca sefii erau tot calare pe mine, ca nu ma intelegea nimeni, etc...

Pana nu mi-am schimbat optica, nu mi-am revenit. Acum, multumesc in fiecare dimineata ca sunt sanatos, ca am o casa a mea, un job, o masina, o sotie, un copil minunat si privesc fiecare zi ce incepe dimineata ca pe o zi care cu siguranta va fi una usoara si frumoasa. Nu ma mai enervez, rad in fiecare zi din plin, defapt ma simt cu adevarat fericit si implinit.
Skip ads

  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu m-am plictisit dupa primele 2 pagini. O sa le iau maine la mine ca am 2 strombilitici in salon care se trezesc de pe o zi pe alta ca ii doare ceva. Dupa weekend ma astept sa fie convinsi ca sunt bolnavi la inca 2-3 organe. Very Happy
ahappyuser a scris:doar ca psihologul mi-a zis ca am o fata de 'depresiv' cum rar a vazut in cariera

Cred ca m-ar binedispune mai mult decat cartea sa o vad. Laughing
  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ahappyuser a scris:Acum cativa ani am avut o mare problema sufleteasca (a fost si din vina mea, intr-o buna parte) care m-a adus intr-o stare de nervi suficient de nasoala (stati linistiti ca nu am ajuns la nebuni, doar ca psihologul mi-a zis ca am o fata de 'depresiv' cum rar a vazut in cariera, si ca trebuie sa fac ceva cat mai repede ca sa-mi revin) eu nu stiam ca se numeste depresie, dar whatever... stiu doar ca eram permanent nervos si extrem de agitat si aceasta stare putea sa-mi genereze probleme medicale serioase, pe termen mediu si lung. Aveam tensiunea nominala 14 cu 9/10 si atunci nu mai puteam respira... simteam ca ma sufoc la nervi si parca imi plesnea capul. Aveam si un servici extrem de greu care mi-a agravat starea, am facut si un atac de panica si am ajuns la UPU, am luat calmante si medicamente care efectiv m-au drogat, mi s-a interzis sa consum alcool, sa mai beau energizante, mi s-a recomandat cu insistenta sa ma deconectez de servici si de probleme si sa iau o pauza de 2-3 saptamani, departe de realitatea mea curenta. Sincer, ma simteam foarte rau.

Prefer sa nu mai continui cu ce am facut sub impulsul nervilor si cum m-am straduit sa repar apoi cele facute pentru ca intr-un final am reusit sa-mi rezolv problemele, dar as dori sa va impartasesc si voua din experienta mea.

Psihologul era o doamna de 54 ani cu multa experienta in spate, initial mi-a facut un test sa vada daca suntem compatibili (si-a propus sa ma faca sa rad si chiar a reusit chiar daca eram cu nervii iritati, totusi eram o fire deschisa) apoi a trecut la fapte, a urmat o perioada de consiliere de 10 saptamani in care am fost la ea, a fost si sotia mea, si mama mea, etc. Pentru ca cu totii am gresit... initial fiecare credea ca nu e vina lui, ci a celuilalt.
Mi-a dat o carte sa o citesc, era vorba de 'Vaicareala' de D.V. Barnoschi si mi-a dat si un CD cu documentarul 'The Secret' pe care mi l-a recomandat sa-l vad si sa fac 'exact ca acolo'. O sa va povestesc si de acest documentar si chiar o sa-l pun la dispozitia celor interesati (am si altele la fel), insa pentru inceput mi-am propus sa postez aici cate 34 pagini scanate la fiecare postare, astfel incat in 10 zile sa puteti parcurge toata cartea pe care am scanat-o si pe care vreau sa o pun la dispozitia tuturor celor interesati de notiunea de 'personal development' dar nu numai... si pentru altii care au, sau au avut probleme si cauta o rezolvare. Pe mine m-a ajutat din plin si ma consider dator in acest fel sa ajut si eu pe altii. Indiferent ca se simt bine sau rau, sau ca sunt nemultumiti de ce se intampla in viata lor chiar acum.

Cartea 'Vaicareala' de D.V. Barnoschi a fost tiparita in 1932, asa ca sa nu sariti imediat ca de cativa ani (unii ar zice ca de 4-5ani) e la moda chestia asta cu 'gandirea pozitiva' pentru ca aceasta carte dovedeste fara niciun echivoc ca acest concept de 'gandire pozitiva' era in actualitate inca din anii 1930... Dar cine putea intelege, pe vremurile de atunci, ce anume vroia defapt cartea asta sa scoata in evidenta ?

Daca administratorii acestui forum primesc vre-o reclamatie cum ca paginile scanate ale acestei carti sunt vre-o violare a vreunei legi de copyright din Romania (personal nu cred, dar nimic nu este imposibil) rog sa le faca indisponibile pentru public.
In primul rand este un gest frumos ca te-ai gandit sa impartasesti si altora din problemele tale si sa ajuti oamenii cu probleme,din pacate traim intr-o lume nebuna cu oameni care nu mai au timp sa se bucure de lucrurile simple!
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc de aprecieri. Intentionez ca acest topic sa devina unul care sa ajute multa lume.

Am sa revin in zilele urmatoare cu urmatoarele 34 pagini, deocamdata mai las sa treaca cateva zile pentru ca cei interesati sa aiba timp sa parcurga paginile scanate de mai sus.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat


Mai in amanunt despre sugestie/autosugestie, gasiti pe Internet exercitii specifice in AudioBook-ul 'The Silva Method' in format mp3.
Singurul neajuns este ca acest AudioBook este integral in limba Engleza.
  • SConstantin836

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2020

  • Mesaj Privat
Multumesc ,as vrea continuarea .
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Urmeaza, daca imi amintesc corect am scanat toata cartea si e chiar buna.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Sensibil subiectul pentru ca in primul rand oamenii care au probleme nu recunosc si este greu de lucrat cu ei si in al doi-lea rand traditia romaneasca total gresita in privinta asta la care se adauga pentru cine nu stie influenta nefasta a bisericii care se implica puternic cu rugaciuni fara numar,gaseste vina pana la a 14 a generatie care trebuie trasa de altii etc ,te doare capu si toate astea se rezolva cu niste pomeni ,asa s-a ajuns in familia mea cat timp am fost plecat sa se 'evapore' 125.000 dolari plus tot ce am trimis 5 ani de zile,urmarea a fost ca mi-am pus traista-n bat si am ajus sa traiesc printre straini ca acasa nu mai era acasa era plin de 'frati' si 'surori'.
Am sa urmaresc subiectul pentru ca il consider foarte important pentru o viata mai buna ,mie nu mi-a ramas decat sa ma ajut singur si sa-i las pe ceilalti din familie sa se duca in drumul lor sub atenta indrumare a preotilor cu un ochi la victime si cu unu la conturile din banca ,asta dupa ce 20 de ani n-am facut altceva decat sa-mi irosesc viata incercand sa-i trag la mal.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR