Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • flop

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2005 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Simptoma care am observat-o prima data a fost ca se ineca, cateodata in trepta 1 și a 4 mers constatnt 1600-1700 ture si in celelalte trepte cand mergeam subturat. Am schimbat debitmetrul (aveam unul de rezerva). In perioada concediului (1600 de km) am observat ca fumul e vizibil in oglinda constant cand acceleram pana la 90-100, de la 100 in sus cred ca este, dar mai putin vizibil. De ex in treapta a doua daca e putin subturata si urc in rampa i-am terminat pe cei din spatele meu. In rest masina trage, am facut transalpina cu ea, consumul mi-a iesit undeva la 5% la 1600 de km (35% cu ac). EU ma gandeam la senzorul de temperatura din motor fiindca am mai patit asa odata si am luat debitmetru degeaba. Diferenta fata de atunci este fumul. Multumesc!
Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,466
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Fa o diagnoza, afli codurile stocate in ECU si sitii de unde sa incepi.
Fumul negru poate fi de exemplu de la colier rupt la tubulatura admisiei (am patit eu) sau din multe alte motive.
Sa ne comunici detalii.
  • flop

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2005 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Pe tester arata eroarea P0110 senzor temp aer aspirat. Nu e posibil ca eroarea sa fi ramas de atunci cand am schimbat debitmetrul? Nu cred ca ambele debitmetre sa fie defecte!. Am sa mai fac odata rocada intre ele si cu testerul alaturi sa vad daca tot apare. Nu mai retin bine minte ce eroare mi-a aratat tura trecuta dar stiu ca baietii mi-au zis ca e debitmetrul si de fapt era senzorul de temp de la apa......
  • cobraro22

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
eu am probleme cu fum negreu cand depasesc in a 2-3 peste 3500turatii.. cam ce sa aibe?! nu am erori stocate
Skip ads

  • flop

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2005 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am verificat si nu este debitmetrul cel vinovat! Singura eroare care mai apare este EGR pe care l-am curatat acum 10.000 km. Am sa verific si turbina. Stie cineva daca e dificil de dat jos turbina la 1.3? Multumesc!
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,466
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Da' ce-ti veni cu turbina? Lasa turbina in pace. Tu nici nu stii cum se demonteaza da' vrei s-o repari. Turbina este deosebit de sensibila, se echilibreaza in conditii speciale si pe de alta parte lucreaza in turatii mari, de aceea riscul de defectiune in caz de interventie neautorizata este mare. Dar daca ma gandesc bine este masina ta, banii tai. Asa ca: Spor la treaba!
  • flop

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2005 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2008

  • Mesaj Privat
ok...am inteles...dar cica lucreaza si la turatii mici.....si in plus de asta nu mai am nici o eroare stocata....nici macar EGR....concluzia este ca m-am intors de unde am plecat....si nu stiu incotro sa o apuc...si ca sa ma plimb dintr-un service in altul si tot sa scot bani din buzunar si sa nu rezolv nimic nu prea imi convine...asa ca daca mai aveti idei...tare mi-ar mai prinde bine...un alt simptom....daca deschid aerul conditionat...moare si mai tare ...de abia trage...fum pe masura
  • flop

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2005 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema...senzor galerie admisie....chestia e ca a murit de tot, altfel nu gaseam problema....pret 135 ron+25 transport, marca Bosch.........
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR