Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare si as dorii un mic ajutor in acest sens
-trotuarul respectiv fasia de teren dintre gardul unei proprietati si bordura respectiv strada reprezinte domeniu public sau proprietatea celui care locuieste in vecinatate ?
deci am o proprietate,o casa sa zicem,trotuarul ce este pe toata portiunea proprietatii mele imi apartine sau este domeniu public al primariei?

as dorii daca se poate si legea care dovedeste ca este sau nu proprietatea mea sau a priemariei deci numarul de lege nu toata legea ca sa o pot citii din scoarta in scoarta daca stie cineva

intreb acest lucru deoarece in localitatea in care locuiesc primaria incearca abuziv profitant de nestiinta locuitorilor sa amendeze pe toti cei care nu isi taie iarba de pe trotuarul invecinat proprietatii.
am mai patit acest lucru in mandatul fostului primar si mama mea a contestat procesul verbal in instanta instanta dispunand anularea PV.
multumesc
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Legea nu dovedeste proprietatea ta, ci spune ce acte o dovedesc. Contract, extras de CF, schita topografica, etc
De principiu trotuarul e domeniu public. Daca ar fi privat, ai putea pune bariera, si sa ceri taxa de trecere, nu?
Pe de alta parte Consiliul Local poate lua anumite decizii, prin care sa creeze obligatia cetatenilor sa intretina, in oarecare masura, zona publica aferenta proprietatii lor. De exemplu stiu ca in majoritatea oraselor asociatiile de proprietari si agentii economici au obligatia sa curete, iarna, trotuarele de zapada. vezi de exemplu aici:
http://glsa.ro/arad/stiri-d...risca-amenzi.html
Acuma, la faza cu tunsul ierbii din sant... asta mi se pare cam fortata. La zapada inteleg, pe trotuare e cam dificil sa intervii mecanizat, si cand ai la dispozitia primariei x troagari, nu poti sta cu trotuarele inzapezite saptamani intregi, pana reusesc troagarii sa dea zapada. Insa la faza cu iarba nu vorbim de o situatie de urgenta, ci de aspectul estetic.
E de verificat care e baza pe care se emit amenzile, in pv de contraventie trebuie sa apara ce articol de ce text s-a incalcat. Apoi e de vorbit cu un avocat. Cel mai probabil e vorba de o hotarare locala.
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Legea 47/2012:
Art. 5
Pentru protecþia ºi conservarea spaþiilor verzi, persoanele fizice ºi persoanele juridice au urmãtoarele obligaþii:
a) sã nu arunce niciun fel de deºeuri pe teritoriul spaþiilor verzi;
b) sã respecte regulile de apãrare împotriva incendiilor pe spaþiile verzi;
c) sã nu producã tãieri neautorizate sau vãtãmãri ale arborilor ºi arbuºtilor, deteriorãri ale aranjamentelor florale ºi ale gazonului, distrugeri ale muºuroaielor naturale, cuiburilor de pãsãri ºi adãposturilor de animale, ale construcþiilor ºi instalaþiilor utilitare ºi ornamentale existente pe spaþiile verzi;
d) sã nu ocupe cu construcþii provizorii spaþiile verzi;
e) sã nu ocupe cu construcþii permanente spaþiile verzi;
f) sã asigure integritatea, refacerea ºi îngrijirea spaþiilor verzi aflate în proprietatea lor;
g) sã coopereze cu autoritãþile teritoriale ºi centrale pentru protecþia mediului, cu autoritãþile centrale pentru amenajarea teritoriului ºi cu autoritãþile administraþiei publice locale la toate lucrãrile preconizate în spaþiile verzi ºi sã facã propuneri pentru îmbunãtãþirea amenajãrii acestora;
h) sã nu diminueze suprafeþele spaþiilor verzi.

Art. 23
(1) Nerespectarea prevederilor prezentei legi constituie contravenþie ºi se sancþioneazã cu amendã contravenþionalã dupã cum urmeazã:
a) de la 100 lei la 200 lei pentru persoanele fizice ºi de la 1.000 lei la 10.000 lei pentru persoanele juridice, pentru încãlcarea prevederilor art. 5 lit. a), f) ºi g), ale art. 9 alin. (2) ºi ale art. 21 lit. a), f), g), h), i), k) ºi l);

Daca e al tau ai avea o obligatie, daca nu ... cooperezi cu autoritatile locale sa protejezi mediul Very Happy.

Dupa cum zicea si jE, parerea unui avocat cred ca ar lamuri lucrurile ceva mai bine. Subiectul e discutabil.
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Da, asta e legea generala, dar pe langa asta mai sunt si hotararile consiliilor locale, care pot avea stipulari mult mai la subiect, asa ca sa fac si eu referire la ceea ce a scris jE.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
art. f din legea generala se refera la amenajarea spatiilor verzi aflate in proprietatea ta. Adica, si de exemplu, iarba din jurul unui bloc.
Acuma discutia pana la urma e daca spatiul verde in cauza tine de proprietatea parintilor lui blachshaddow, sau de domeniul public. Daca e proprietate privata, da, primaria poate solicita/obliga proprietarul sa il aranjeze, in conditiile in care e "la drum", si afecteaza imaginea urbei. Daca e domeniu public, primaria are obligatia sa il intretina.
Parerea mea
  • dumiter

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2011

  • Mesaj Privat
acuma sincer nu cred ca este frumos ca sa lasi iarba sa creasca ca si in jungla mai ales in fata casei,curti, gradinii, etc!
eu nu ii inteleg pe unii care se plang ca au de taiat iarba, curatat 10-20 m2 acuma sincer si fara parere de rau daca iarba ajunge ca sa creasca de incepe sa se culce la pamant merita amenzi(in special daca acolo locuieste o familie tanara).
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
extraordinar @dumiter si daca primaria face asta abuziv doar ca sa mai stoarca niste bani de la noi care si asa suntem vai de capul nostru cu niste salarii de nimic si conditii de viata grele ce mai zici?
daca primaria apropiindu-se zilele orasului incearca prin orice tertip sa adune bani la buget pentru a aduce diverse formatii de muzica si tot ce inseamna organizarea unui spectacol pe banii prostimii?
ce mai zici ?

eu vorbesc de cadrul legal strict
ESTE SAU NU ESTE trotuarul domeniu public ?

mentionez ca pe mine m-a avertizat dca nu tai iarba imi da amenda si pe un vecin l-a avertizat ca daca nu isi muta nisipul de pe trotuar care culmea ESTE DOMENIU PUBLIC in situatia lui il amendeaza

unde ai este LEGEA/DREPTATEA ?
atat intreb
unde sunt banii nostrii care ii incaseaza tiganii ce primesc ajutor social?
unde unde unde?
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Blackshadow, acele amenzi se bazeaza probabil pe o hotarare a consiliului local. Asta daca mama ta nu sta intr-o cartier rezidential unde proprietarii detin pe langa trotuar si jumatate din drum.
Nu stiu de ce te-a suparat comentariul colegului dumiter. Dincolo de lege si obligatii, tine de civilizatie sa iti cureti trotuarul de iarba, sa iti ingrijesti florile sau pomii. Daca nu ai timp sa faci asta sau ai mai multe case, poti sa faci ca mine. Iei niste erbicid, o pompa de stropit si ai rezolvat problema pe cateva saptamani.
Skip ads

  • dumiter

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2011

  • Mesaj Privat
poate pe la voi face asta in mod abuziv. acum ce sa zic daca vecinu pune nisipul pe trotuar si uita de el cateva luni si pe el il doare la patina ca pietoni trebuie ca sa ocoleasca o strada ca desteptul ala lasa nisipul acolo pana creste iarba pe el ca nu il muta!?ti se pare normal? am vazut si masini lasate pe iarba de au inceput sa se dezmembreze singure de la atata rugina si nu le muta cu ani, ti se pare normal sa fie lasate acolo asa 1,2,3 ani?daca tot stiu ca nu o mai folosesc de ce nu o duc la fier vechi?
acuma nu vreau sa ma contrazic cu tine dar cred ca sunt multi care merita amenda mai ales ca ai si instintarea aia de 7-14 zile 'bineinteles decat sa cureti juma de ora mai bn stai la o bere si te uiti catre iarba cum creste'!daca ai vedea ca am 350-400 m2 de curatat afara la strada nu ai crede ca nu am primit nici o avertizare ca sa o tai.ma mai iau asa de capul meu ca fraieru la 2 luni sa mai curat.

bine ca te plangi ca sarbatoresc zilele orasului dar daca vine o formatie care iti place clar ca mergi!am dreptate?

unde sunt banii nostrii care ii incaseaza tiganii ce primesc ajutor social? = daca nu ii angajaza nimeni ar trebuii ca sa moara de foame?punete in locul lor.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
legea e lege si unde e lege nu e tocmeala
pentru unu cu nosop pe trotuar e domeniu public si trebuie sa isi mute nosipu iar pentru muline trotuarul numai e domeniu public si tre sa tai iarba Smile) pfffff tara lu papaura voda
unde am ajuns ?
unde ne indreptam?
se pare ca nu am fost inteles .....
NU MA INTERESEAZA absolut deloc niciun concert si nicio formatie sau pomana electorala ca asta fac nu zilele orasului
avem niste strazi de toata jalea mai rele decat multe sate din judet,apa pptabila se opreste sistematic,nu avem canalizare si multe altele si noua ne arde de concerte Smile)
Nu ma duc la niciun concert ca playback poaite face si surdomuta,muzica pot asculta si acasa
in fine deviem de la sibiect
nu ma deranjaza cu nimic sa dea amenzi primaria dar sa fie toate la pumct nu sa dea amenzi pentru a strange bani pentru toate prostiile
locuri de munca numai vorbesc .....
inchei aici si va multumesc pentru raspunsuri
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
blackshaddow ,poate te ajuta cumva urmatoarele(vezi la care te incadrezi in zona ta):
-Legea 213 din 17 noiembrie 1998 "actualizata"- ART.3-aliniatul 2/3/4 si anexele.
-Ordonanta nr 43 din 28 august 1997 "republicata"-ART.19

La mine la cabana (Vladesti-Valcea) "zona" din fata portii o administrez(ca sa scriua asa) eu personal...ma ocup atat de spatiul verde(zona trotuar) cat si de zona de scurgere fluviala respectiv sant, ma asigur ca este tot timpul curat(fara alge si altele prin el) dar sa fie si la adancimea la care eu consider o scurgere buna(fara sa existe posibilitatea sa imi intre apa in curte la o ploaie eventual).
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Eu zic cã te complici prea mult. Te duci la avocat si te lãmureºte imediat dacã e vreo hotãrâre în acest sens. Mi-a plãcut partea cu legea si tocmeala. Când þi-am zis cã militarul de la Poliþia Militarã nu era îmbrãcat legal atunci eram mai catolici decât Papa. E funny cum ne schimbãm brusc unitãþile de mãsurã când e vorba de noi.
Skip ads

  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
nu ma schimb deloc Daniel
militianul de la PM era regulamentar ... de ce am explicat pe topicul respectiv Wink
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ia mai arunca tu o privire pe noul Codul Rutier si pe anexele lui. Tot de acolo o sã afli cã lucrãtorii de la drumuri pot dirija traficul si cu chiloþii soacrei dacã vor si e legal. Oricum sunt off topic. Du-te la avocat cã noi oricum nu te putem ajuta prea mult, hotãrârile consiliilor locale variind de la localitate la localitate.
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
revin cu actele doveditoare respectiv articolul din H.C.L

in somatie scrie asa

Prin prezenta,va somam ca in termen de .......... (nu scrie termenul) zile de la data primirii somatiei,sa eliberati terenul apartinand unitatii administrativ teritoriale oras Babadag,de vegetatie necontrolata din fata proprietatii dvs.
Nerespectarea termenului stabilit se sanctioneaza contraventional dupa cum urmeaza:
. conform art7,lit....,alin.7 din HCL nr.1/27.01.2012 cu amenda de la 500 lei la 1000 lei.

semnatura primar semnatura sef serv
urbanism

am intrat pe siteul primariei pe care am cautat aceasta HCL 7 alin 7 nr 1 din 27.01.2012 respectiv http://hotarari.romprovider...st.php?primaria=7 este prima din lista ,care vine ca,completare a altei HCL nr. 78/19.12.2008 respectiv http://hotarari.romprovider...st.php?primaria=7

din ce am citit eu si in una si in cealalta HCL nici macar nu exista art.7 alin.7

am postat linkurile catre aceste HCL si as dorii ca cineva mai avizat sa se uite la ele sa ma lumineze pentru ca eu unul nu m-am edificat si mai mult nu m-am vazut vinovat in niciuna din acele prevederi ale consiliului local
cum am specificat nici nu am gasit articolul 7 alin 7 in baza caruia s-a emis somatia

rog foarte mult ca moderatorii sa nu stearga mesajul deoarece nu am putut face hide link
oricum nu se face reclama la nimic
postez doar in ideea de a ajuta si pe alti colegi care sunt victime ale abuzurilor sistemului si nimic mai mult
oricum iarba s-a taiat primaria a luat-o in brate ca nu imi mai poate da amenda .... viata merge inainte pana la urmatorul abuz.
intre timp am aflat ca din toti vecinii din cartier si mai sunt multi la care iarba e mai mare decat la mine doar mama mea a fost amendata deoarece detine un magazinas alimentar de cartier iar intre timp am aflat ca dl.primar a convocat sedinta cu toti agentii economici din raza orasului ca sa le ceara sprijin financiar pentru organizarea zilelor orasului.
nu am nimic impotriva acestui lucru dar sa o fi facut omeneste nu sub amenintarii
probabil ne-a crezut fraieri si ce a zis dam bufu .... neah ca a luat-o
oricum la magazinul mamei numai d ebine v-a fi vorbit dl primar care mai spera inca un mandat Smile)
sanatate si numai bine colegi
mare grija si ochii mari pe cine sustineti
ca un apropo primarul apartine cetei politice numite PNL
poate va ganditi cand votati pe viitor
numai bine
  • dumiter

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2011

  • Mesaj Privat
deci cauta somatia ca ai si data eliberarii pe ea!
stai linistit ca mandatul numa ce a inceput din cate stiu eu:P
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
data eliberarii este 28 luna trecuta
stiu ca mandatu(furaciunea) abia a inceput ca nu sunt chiar atat de natang dar sigur o sa vrea sa mai mandateasca(fure) inca 4 ani si dupa ce se incheie actualul mandat
tocmai de asta pe unde prind am sa-i fac nuami reclama buna primarasului meu Smile)
stau mai linistit ca oricand
  • dumiter

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2011

  • Mesaj Privat
nu cred ca mai inteles, se scrie cu pixu termenu de somatie, acuma depinde cum te comporti cu ei ca daca te certi iti trece doar cateva zile(ca sa te amendeze mai repede)Very Happy
oricum nimeni nu ii mai bun chiar daca ar fi primar, inaintre sa ajunga primarii toti se bat cu pumnul in piept ca ei fac aia si cealalta iar cand ajung la putere toti fura pe rupere!
  • blackshaddow

  • Mesaje scrise: 702
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Tigra 1998 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2009

  • Mesaj Privat
da nu ca la termen nu scrie nimic nici in somatie adica hartia care am primit-o Smile)
  • dumiter

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2011

  • Mesaj Privat
poate a uitat ca sa iti treaca........!am vazut la cineva si era trecut 14 zile.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR