Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Am gasit un articol: http://www.juridice.ro/1852...anuarie-2013.html este sau nu adevarat se mai plateste sau nu taxa auto anul asta?!?
Skip ads

  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Stefan cred ca e vorba de taxa care vroiau sa o bage la masinile inmatriculate inainte de 01.01.2007, care au platit vestita vama, si care s-ar fi platit la schimbarea proprietarului.
Daca stie altcineva altceva... sa spuna.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Aceeasi banuiala am si eu insa dupa ce am vazut ,una bucata stire, de pe la antene(parca) ,astazi in care se spunea ca taxa de prima inmatriculare ramane suspendata pana la data de 1 ianuarie 2013 am cautat pe net si am gasit stirea de mai sus .Poate are cineva ,ceva mai multe detalii; sau macar sa ne spuna despre ce taxa este vb: taxa de prima inmatriculare sau despre taxa de inmatriculare pt masini inmatriculate inainte de 2007.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Taxa se plateste in continuare. Acolo e vorba de taxa platita pentru prima transcriere a dreptului de proprietate ( masini inmatriculate inainte de 2007 ).
Skip ads

  • dodel18

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 X18XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Domnilor,dupa cate am inteles,vor ai nostri guvernanti sa bage o lege conform careia toate masinile inmatriculate in alte state sa nu mai poata circula pe teritoriul patriei noastre iubite decat 90 zile intr-un an(adik 90 zile in fiecare an?),singura sansa fiind acte de rezidenta in statul respectiv.Deci tre sa ma fac bulgar ca sa pot circula in romania?Stiam ca rezidenta presupune sa locuiesti minim 180 zile pe an in statul respectiv:CE ESTE DE FACUT?
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Ce sti tu a fost o propunere a Guvernului Boc.Cum acesta nu mai este la putere proiectul nu mai este valabil.
Ponta anunta zilele trecute sa vor modifica taxa in functie de cat polueza masina.Cum afla ei datele astea nu stiu.
Oricum in Romania pana nu se da o lege nu ai de unde sa sti cum va arata.
  • dodel18

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 X18XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
imi vine sa-mi iau campii,avem o tara k k afara,oricum mare scofala nu cred k vor face,dar sa vedem..mi-am luat mashina si acu ma uit la ea....presupun k vor face taxa in functie de emisia de noxe,sau cine stie! Sad
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
dodel18 a scris:Domnilor,dupa cate am inteles,vor ai nostri guvernanti sa bage o lege conform careia toate masinile inmatriculate in alte state sa nu mai poata circula pe teritoriul patriei noastre iubite decat 90 zile intr-un an(adik 90 zile in fiecare an?),singura sansa fiind acte de rezidenta in statul respectiv.Deci tre sa ma fac bulgar ca sa pot circula in romania?Stiam ca rezidenta presupune sa locuiesti minim 180 zile pe an in statul respectiv:CE ESTE DE FACUT?


E complet ineficienta, in legislatia actuala este deja prevazut acest lucru, nu incearca decat sa completeze legislatia ceva mai bine pentru a stopa inmatricularile in bulgaria. Rezidenta nu conteaza, o persoana poate avea un singur domiciliu, in bg sau ro sau unde vrei si acolo trebuie sa ai masina inmatriculata, oricum rezidenta se face pe maxim un an si nu tine loc de domiciliu.

De ce e ineficienta legea? si de ce nu s-au grabit sa o voteze in parlament? pentru ca nu au cum sa verifice, dca tu circuli cu masina in romania de 2 ani si te opreste politia poti sa spui linistit ca ai venti ieri, le e imposibil sa verifice, chiar daca ai o amenda, zici ca ai venit in ziua aia si atunci ai plecat.
Skip ads

  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salutare.
Am primit un e-mail, nu stiu cum sa-l pun aici dar am dat un copy la text.


"Oficial: Taxa auto a fost suspendata

30/10/2012
Tags: Taxa auto, taxa inmatriculare, taxa poluare

Vezi toate fotografiile (1)

Legea care prevede suspendarea taxei auto pentru autovehiculele inmatriculate in tara inainte de ianuarie 2007, cand nu exista o astfel de reglementare legislativa, precum si restituirea diferentei de taxa achitata dupa vechea lege, a fost publicata in Monitorul Oficial.

Persoanele care aleg sa achizitioneze o masina inmatriculata in tara inainte de 2007 nu vor mai achita taxa auto la transcrierea dreptului de proprietate, se arata in Legea nr.185/2012, publicata in Monitorul Oficial. Totodata, potrivit noii reglementari, cei care au achitat mai mult dupa vechea formula de calcul, pot solicita restituirea sumei reprezentand diferenta.

Dupa noile reglementari legislative, pot cere restituirea banilor:

- Persoanele care au achitat, in perioada cuprinsa intre data intrarii in vigoare a Legii nr.9/ 2012 si data intrarii in vigoare a Ordonante de urgenta a Guvernului nr.1/ 2012, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule inmatriculate in tara inainte de 2007 la prima transcrieri a dreptului de proprietate in România.

- Contribuabilii care au achitat taxa pe poluare pentru autovehicule incepând cu 1 iulie 2008 pana la data intrarii in vigoare a Legii nr.9/2012 iar aceasta este mai mare decat taxa rezultata din aplicarea formulei de calcul din aceasta lege.

- Contribuabilii care au platit taxa si, ulterior, autovehiculul a fost scos din parcul auto national. ÃŽn acest caz se restituie valoarea reziduala a taxei.

- Contribuabilii care, in baza unei hotarâri definitive si irevocabile a instantei judecatoresti competente, au dreptul la restituirea sumelor reprezentând taxa pe poluare pentru autovehicule/taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule/taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule.

Persoanele afectate pot descarca modelul cererilor de restituire de pe site-ul www.anaf.ro /sectiunea Asistenta contribuabili/Despre impozite si taxe/Taxa pe poluare 2012. Tot aici pot vedea care sunt documentele necesare restituirii.

Documentele se vor depune la organul fiscal teritorial in a carui evidenta este inregistrata persoana afectata ca platitor de impozite si taxe."
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
dodel18 a scris:imi vine sa-mi iau campii,avem o tara k k afara,oricum mare scofala nu cred k vor face,dar sa vedem..mi-am luat mashina si acu ma uit la ea....presupun k vor face taxa in functie de emisia de noxe,sau cine stie! Sad


@dodel18, pentru ca esti la inceput de drum si pentru ca la acest subiect o sa se uite mai multi.....uite un sfat pentru toti:

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
da dar este vorba doar despre masinile care sunt inmatriculate in Ro Wink pt cele care sunt aduse din afara tarii si nu au fost inscrise inca in RO, se plateste in continuare taxa de prima inmatriculare!
@lotg bine punctat!
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nea Fane', eu am continuat, pe subiect, discutia din primul post.
Joi 09 Aug, 2012 a postat la obiect 'Edwin'.
Si acum 'moa' la obiect, restul... off line! No ofence, dar asa e.
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Da asa e Scuzele de rigoare !
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Restul, sunt si eu?
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
pai nu Smile si asta simplului fapt ca ,s-a inchis discutia: ,,Sa scriem corect romaneste'' .De mare utilitate acel topic Smile
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Aia cu 4 clase ce fac? nu au voie sa posteze?
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Ba da d-le mar77. Aceasta discutie a mai fost, am mai scris-o undeva;

problema mea nu este ca nu stie unde se puna virgula pentru ca are 4 sau 8 clase, ci acel individ care STIE ca se scrie "teapa", dar el scrie "tzeapa", sau foloseste smecherii de genul "sa'mi" in loc de "sa-mi".

Atat, cel cu 4 clase, cat si cel cu 25 a invatat la fel sa scrie cuvantul de legatura "si" doar ca (poate si nu as vrea sa generalizez), cel cu 4 a ales sa scrie altfel pe forumuri ex: "Shi"

In concluzie, sa nu incurcam alegoria cu filigoria, d-le mar77.

Stiu ca e un mare OFF-TOPIC aceasta discutie, dar daca nu puneam acea poza in acest topic, stiind ca va fi urmarit de foarte multi de pe forum,.....si crapa fierea in mine.

La scoala in 2020: - Copii, sa nu uitam regula de baza a gramaticii; dupa semnul Smiley nu se pune virgula!
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
In ,,Sa scriem corect romaneste'' se discuta si despre greselile gramaticale(sami dai, etc). Daca X sau Y, nu au scoala nu stiu ce le poti face, in niciun caz nu vor invata aici gramatica(nu cred ca asta e scopul acestui forum). Pe de alta parte, fiecare dintre noi greseste, cu greselile gramaticale ale dumneavoastra, domnule Lotg, ce facem?
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Lotg a scris:

In concluzie, sa nu incurcam alegoria cu filigoria, d-le mar77.



Din asta ce ai inteles?

Greseli gramaticale facem, pentru ca ne grabim, sau ratam o tasta, sau pur si simplu nu suntem Pruteanu.

Pentru tine, ma repet: Nu m-am legat niciodata de greseli gramaticale. Ma enerveaza limbajul de chat. Sper ca ai inteles acum.
  • mar77

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Bravo, ai vazut ca poti?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR