Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Ceva, acolo sus la tine nu face "click". Limbajul de chat ma deranjeaza, cu greselile gramaticale. Este atat de greu de inteles?
Insisti pe o idee, fara sa realizezi ca e vorba de cu totul altceva.
Skip ads

  • dodel18

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2000 X18XEI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Lotg a scris:
dodel18 a scris:imi vine sa-mi iau campii,avem o tara k k afara,oricum mare scofala nu cred k vor face,dar sa vedem..mi-am luat mashina si acu ma uit la ea....presupun k vor face taxa in functie de emisia de noxe,sau cine stie! Sad


@dodel18, pentru ca esti la inceput de drum si pentru ca la acest subiect o sa se uite mai multi.....uite un sfat pentru toti:

Imi cer scuze pentru cum am scris,promit,
de acum sa scriu cum trebuie(asta nu inseamna ca nu stiu sa scriu...poate m-am grabit)!
p.s. si totusi....ce este de facut cu masina mea?pana cand ma tot uit la ea in parcare?ce va putea fi de la 1 ian 2013?
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Vezi d-le mar77?


@dodel18, ziarele spun ca legea e amanata pana la 1 ian 2013.
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
cip077 a scris:Salutare.
Am primit un e-mail, nu stiu cum sa-l pun aici dar am dat un copy la text.


"Oficial: Taxa auto a fost suspendata

30/10/2012
Tags: Taxa auto, taxa inmatriculare, taxa poluare

Vezi toate fotografiile (1)

Legea care prevede suspendarea taxei auto pentru autovehiculele inmatriculate in tara inainte de ianuarie 2007, cand nu exista o astfel de reglementare legislativa, precum si restituirea diferentei de taxa achitata dupa vechea lege, a fost publicata in Monitorul Oficial.

Persoanele care aleg sa achizitioneze o masina inmatriculata in tara inainte de 2007 nu vor mai achita taxa auto la transcrierea dreptului de proprietate, se arata in Legea nr.185/2012, publicata in Monitorul Oficial. Totodata, potrivit noii reglementari, cei care au achitat mai mult dupa vechea formula de calcul, pot solicita restituirea sumei reprezentand diferenta.

Dupa noile reglementari legislative, pot cere restituirea banilor:

- Persoanele care au achitat, in perioada cuprinsa intre data intrarii in vigoare a Legii nr.9/ 2012 si data intrarii in vigoare a Ordonante de urgenta a Guvernului nr.1/ 2012, taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule inmatriculate in tara inainte de 2007 la prima transcrieri a dreptului de proprietate in România.

- Contribuabilii care au achitat taxa pe poluare pentru autovehicule incepând cu 1 iulie 2008 pana la data intrarii in vigoare a Legii nr.9/2012 iar aceasta este mai mare decat taxa rezultata din aplicarea formulei de calcul din aceasta lege.

- Contribuabilii care au platit taxa si, ulterior, autovehiculul a fost scos din parcul auto national. În acest caz se restituie valoarea reziduala a taxei.

- Contribuabilii care, in baza unei hotarâri definitive si irevocabile a instantei judecatoresti competente, au dreptul la restituirea sumelor reprezentând taxa pe poluare pentru autovehicule/taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule/taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule.

Persoanele afectate pot descarca modelul cererilor de restituire de pe site-ul www.anaf.ro /sectiunea Asistenta contribuabili/Despre impozite si taxe/Taxa pe poluare 2012. Tot aici pot vedea care sunt documentele necesare restituirii.

Documentele se vor depune la organul fiscal teritorial in a carui evidenta este inregistrata persoana afectata ca platitor de impozite si taxe."


Deci este vorba de masinile gata inmatriculate(inainte de 01.01.2007) si care la schimbare de proprietar se cerea(suplimentar) taxa de inmatriculare. Deci nu mai are treaba cu ianuarie 2013, gata, e anulata.
La cele care se inmatriculeaza pentru prima data acum, taxa se plateste.
Skip ads

  • decadurabolin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Se tot lucreaza la aceasta noua taxa intr-o institutie oarecare din Romania.
Se pare ca ideea de baza este sa nu se mai numeasca taxa de prima inmatriculare sau taxa de poluare, ci un fel de taxa de inscriere in circulatie.
Sumele vor fi modice ( mie mi se pare enorm de mici).
Ex. la un motor de 3 litri, euro 3, taxa va fi cam 1000 de euro, maxim 1200. Si exemplele pot continua.
Alta idee : motoarele pana in 1.6 litri vor fi foarte ieftin de inmatriculat, taxa de inscriere va fi intre 30 - 300 de euro maxim, in functie de euro, co2, motorizare.
S-a vrut la un moment dat sa se faca un fel de taxa de inscriere ca si la fiscal, adica din 200 in 200 de cm cubi, dar ministerul a refuzat propunere propunerea.
O alta optiune era sa achiti taxa de ,, poluare " la fiecare inpectie tehnica perioadica, in functie de emisiile co2.
Adica o data la 2 ani sa achiti intr-un cont o anume suma.
Si ideea asta cred ca a picat.

Oricum de la 1 ianuarie, ceva sigur va fi mai bine. Banii sper sa nu credeti ca se duc pe apa sambetei, sunt finantate multe programe in baza lor, poate unii nu beneficiaza sau nu au beneficiat de ei vreodata.
Ar fi bine ca cei care si-au pus de exemplu panouri solare sau si-au facut case Eco sa vina in fata si sa recunoasca partea frumoasa a acestei taxe, adica de faptul ca s-a facut si ceva bun cu banii incasati la Fondul pentru mediu.
  • marius_mx

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Ori eu nu inteleg mai nimic din lege ,ori....ma rog!Sa lasam asta ...Am o intrebare ,dar rog sa raspunda cine stie cel mai bine.Fratilor vreau sa stiu si eu,daca vand masina dupa 1 ianuarie 2013 platesc taxa sau nu?Nu stiu exact anul in care a fost inmatriculata ,ca am luat-o de la "geambasi" ,care a avut"bunavointa" ,sa schimbe cartea de identitate a masinii si eu nu stiu cand a fost prima data inmatriculata.Respect!
  • decadurabolin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Pana la 1 ianuarie este sigur faptul ca daca vinzi masina, cumparatorul nu plateste taxa.
Dupa 1 ianuarie nu se stie, depinde de ce aproba executivul. Nimeni nu va putea sa iti raspunda exact ce va fi anul viitor. Noua lege a taxei este inca in lucru.
In momentul de fata Art. 4, alin. (2) din Legea nr. 9/2012 este SUSPENDAT, si nu ABROGAT, pana la 1 IANUARIE 2013.
  • marius_mx

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
multumesc pentru raspuns....am crezut ca s-a schimbat ceva in lege!asteptam vesti Shocked
Skip ads

  • decadurabolin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Din cate am inteles noua taxa este deja formulata, se asteapta puncte de vedere de la ministere si institutii. Sper sa am vesti noi cat mai curand.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
legea indiferent ce modificari i se aduce este in continuare ilegala! atata timp cat sant unii care au inscris masinile fara sa o plateasca sau sa primeasca inapoi integral taza nu inteleg de ce nu se opreste perceperea ei! unii o platesc ,altii o primesc inapoi! tipic romanesc! cei care se cramponesc ca aceasta taxa sa fie platita in continuare trebuiesc bagati in puscarie pentru incalcarea drepturilor ,sau mai simplu linsati pe strada ca exemplu!
  • Lotg

  • Mesaje scrise: 1,638
  • Locatie: Mures
  • Masina: Astra 2004 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Daca suntem prosti de ce sa o opreasca? Noi toti platim "1000" lei, cerem inapoi "400" si statul ramane cu "600". Pana, le intra 600, de ce sa opreasca taxa?
  • alexneb1

  • Mesaje scrise: 131
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
am auzit azi un zvon,de la cineva care lucreaza la ministerul mediului cum ca intre craciun si revelion o sa dea noua lege cu taxa de poluare,asteapta sa treaca alegerile si dupaia ne loveste frumos de tot, repet e doar un zvon ,dar tind sa cred ca e adevarat,baiatul cu care am vb are functie buna acolo si parea ca stie ce ''rahat'' mananca..
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca se avea in vedere ceva bun de la 1. ianuarie se petrecea pana acum, mai ales ca e campanie electorala. Avand in vedere ca cine e acum la putere va fi si dupa alegeri sigur nu ne putem astepta la ceva bun.
  • deleted-50226

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ne omoara cu zile....cica ,,taxa de poluare"" masinile vechi polueaza, deaia nu se inscriu...pai daca platesc pe o bomba de se rupe toata care are si 25 de ani, vreo 8000 de euro taxa, nu mai polueaza?in germania,anglia se inscrie orice masina, atata timp cat trece inspectia tehnica,si daca aia nu sunt contra poluarii, pai nu mai e nimeni,la noi de ce nu poate fi asa, ca suntem tara europeana si suntem si in comunitate? nu pot sa inteleg pe ce criterii se bazeaza toata treaba asta cu taxa...as fi tare curios ce se intampla de la 1 ian, mai e vreo sansa sa inscriem omeneste vreo masina?
  • ionut ciobanu

  • Mesaje scrise: 580
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH -170 c.p
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eu sunt nedumerit si nu stiu ce sa fac, caci am o Dacia nova ramasa mostenire de la tatal meu si trebuie sa o trec pe numele meu. Si pentru asta eu trebuie sa platesc acea taxa imensa? R.A.R-ul ma programeaza in Ianuarie pt. identificare si nu stiu ce sa fac, caci daca am vreun accident cu masina pe numele tatalui meu asigurarea nu plateste
  • petre89

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor , sunt intr-o situatie cam neplacuta , de ceva timp , cativa ani de zile , tot incerc si eu sa strang bani pentru viitoarea mea masinuta , iata ca timpul a sosit si am banii necesari . Saptamana viitoare o sa imi achizitionez masina mult dorita , dar se pare ca in Romania este imposibil sa faci ce iti doresti . Lucrurile stau cam asa : masina a fost cumparata in anul 2005 in leasing, iar in anul 2007 mai exact luna mai contractul de leasing a fost incheiat iar masina a fost trecuta pe numele actualului proprieter , deci pe talon scrie data inmatricularii luna mai anul 2007, a fost cumparata din Romania de noua . Masina are motor de 1800 cmc euro 3 , ce sfat imi da-ti , masina arata impecabil , kilometrii putini etc , ma trezesc in ianuarie ca am de platit o suma imensa pentru taxa auto ? Chiar nu stiu ce sa fac pe langa banii pt masina as mai avea maxim 600 de euro . Astept niste sfaturi ! Va multumesc !
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
masina e 2005! ia una de doamne ajuta! asta nu e sigur cum e cu ea! chiar daca a fost in leasing!
  • petre89

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Da , corect dar este o diferenta destul de mare daca as lua ceva din 2007 ar costa cu 2 mii de euro in plus minim .
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Comisia Europeanã a anunþat o rezoluþie prin care invitã statele membre ale Uniunii Europene sã elimine piedicile financiare care obstrucþioneazã transferul de vehicule de la o þarã la alta. Primul pas în aceastã direcþie ar fi o posibilã eliminare a taxelor de înmatriculare. Potrivit comisiei europene, sistemul actual duce la taxarea dublã a unor contribuabili, deoarece un automobil ajunge sã fie taxat atât la prima înmatriculare în þara în care este achiziþionat de nou, cât ºi atunci când este înmatriculat ca un automobil rulat în alt stat UE. Cei de la Comisia Europeanã s-au gândit la o soluþie care sã nu mai îngrãdeascã dreptul la circulaþie al mãrfurilor, fãrã sã aducã o gaurã în bugetele statelor europene care aplicau o asemenea taxã.

Din fericire pentru toatã lumea, Comisia Europeanã va înfiinþa un grup care va examina toate propunerile pentru viitoarea taxã, fiind în plan un bir care sã fie aplicat uniform. Obiectivul de a elimina aceste taxe de înmatriculare existã încã din 2005, dar acesta nu a fost încã aplicat în niciun stat european. Mai mult decât atât, Uniunea Europeanã pregãtea oricum o taxã unificatã care sã fie aplicatã în funcþie de emisiile de CO2 ale vehiculelor, iar cele douã idei ar putea fi transformate într-o taxã nouã, care va fi aplicatã în funcþie de emisiile de CO2 declarate ale unui vehicul.

Pânã la alegerea unei soluþii definitive, Comisia Europeanã le recomandã statelor membre UE sã ramburseze integral sau parþial taxa de înmatriculare aplicatã unui vehicul la transferul sãu în alt stat, indiferent dacã acesta aplicã sau nu o politicã de exonerare de la plata acestui bir. Mai mult decât atât, Preºedintele Comisiei Europene solicitã statelor membre sã permitã "utilizarea temporarã a vehiculele înmatriculate în alte state pe teritoriul unui stat fãrã a aplica taxe de înmatriculare sau de circulaþie suplimentare, precum ºi evitarea penalizãrii acestora".
  • Vectra sri

  • Mesaje scrise: 879
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina: Astra 2002 z20let
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2012

  • Mesaj Privat
taxa de prima inmatriculare va fi mai scumpa ca si cea anul trecut...referitor la cea din pt masinile din 01.2007... la fel vor fi extrem de scumpe ...as vrea sa pot da niste dovezi clare dar din ce am prins la tv am fost prea socat sa mai retin detlaii exacte unde putem vedea si noi legea care va fi din 2013... deoarece erau niste sume aberante iar mintea ma dus la bietii oameni care au masini inscrise dinainte de 2007 si cei ce vor urma sa isi ia din 2013 ...\

dar mai e o vorba cu televizoru minti poporu poate a fost doar o stire anapoda pt rating sau ceva ...desi gandiduma la romanica ca si tara ma astept la ce e mai rau....
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR