Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • maesterpc

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Salut,am o problema in legatura cu TID-ul.
Deci mergea la benzinarie cand deodata din cauza vibratiilor TID-ul s-a desprins in partea stanga Evil or Very Mad ,vad doar o bucata de ceva verde.Stie cineva cum asi putea da jos toata consola de la cap la coada.Mentionez ca nu am car pass Sad


Skip ads

  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
tidul este prins in 2 cleme iar una dintre ele s-a desprins! Consola se desface relativ usor, dai jos suportul de sub ventilatoare si ai 2 suruburi, dai jos playerul si mai dai de 2 suruburi si mai ai 2 sub scrumiera si unul la bricheta! Cauta si vei gasi tutoriale cu poze explicite! Cat despre car pass, mergi si decodeaza playerul daca stii ca e codat!
  • Ionut69

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Ma poate ajuta si pe mine careva...cum sa aflut si ce pot face...cu TID -ul am tras de mufa din spate..acesta perfect functional...am vrut sa schimb legurile...si cand colo am rupt siguranta de la mufa...dupa..am bagat leduri noi..la care nu se mai aprinde...ce am facut daca am tras de pamblica..? Sad stie care va multumesc ! Sad
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ce fel de becuri ai pus? Trebuie becuri /leduri de 12 volti. Vezi daca le-ai pus bine si vezi daca fac contact! Daca ai rupt siguranta poti sa dai cu o banda adeziva peste sa nu iasa de la vibratii!
Skip ads

  • Ionut69

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
LOVRIN AM PUS SMD DAR PROBLEMA ESTE CA NICI CU CELE CARE ERAU NUMAI IMI AFISEAZA NIMIC..Sad SI AM OBSERVAT CEVA PE CELE VECHII ERAM ZICI CA LE-AM BAGAT IN BRONZ..O DEPUNERE ARGINTIE PE ELE..Sad MA POTI AJUT CU UN TUTORIAL SA IL DESFAC,CURAT,VERIFIC PAMBLICA..? MS Smile
  • Ionut69

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
SAU UN LINK INFORMATIV CEVA..SI REPET NU AVEA PROBLEME DOAR CA AM VRUT SA SCHIMB LEDURILE..SI NU IMI EXPLIC CE ARE/I-AM FACUT Sad
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Incearca sa desfaci carcasa la tid si cu o lampa de control de 12 V vezi daca iti ajunge curent pe contactul unde vin ledurile! Becurile vechi asa erau ele argintii, am mai gasit si eu asa nu e problema! Fa rost de o lampa la 12 v si vezi daca iti ajunge curent acolo! SI, mare ATENTIE ledurile SMD au plus si minus, conteaza cum sunt puse, asa ca daca iti ajunge curent acolo inverseaza becul sa schimbi polaritate! Cel mai bine este oricum sa pui tot becuri cum ai gasit in bord deoarece la TID daca nu ai intensitatea care trebuie o sa se vada rau!
  • Ionut69

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Oare sa se fi ars ceva ? sau eu stiu vre-o pamblica...parca sa zic ca se misca putin displayul ... da-mi te rog un tutorial mai explicit daca esti dispus..ce sa verific si cum sa il desfac Smile ma gandesc sa nu fie si de la partea electtica,pamblica cum se plange marea majoritate a lumii pe forum..astept un tutorial daca esti amabil Smile
Skip ads

  • Ionut69

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Imi cam prind urechile lovrin de aceea iti cer tutorial poza/explicatie..Sad
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Tidul il desfaci prin impingerea clemelor notate in poza urmatoare!

Dupa ce ai desfacut tid-ul o sa ajungi la placa care o desfaci de pe suportul de plastic prin impingerea clemelor din poza urmatoarea (cele insemnate cu sageata subțire):

Dupa ce ai desfacut placa o sa ai la leduri nuste contacte la fel ca acestea din poza urmatoare:


Cand dai placa jos conecteaza mufa pe placa si verifica cu un bec de 12v sau o lampa de control daca iti ajunge curent acolo! Daca iti ajunge si tot nu se aprind ledurile schimba polaritatea (contactul din stanga pune-l in dreapta si invers)! Stima
  • Ionut69

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
ASTAZI VOI FACE CE MI-AI ZIS TE VOI ANUNTA..DACA RAMAN CU DEGETELE PRINSE PE ACOLO MS !
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Spor la treaba! Nu e greu, daca erai mai aproape te ajutam fizic cu cea mai mare placere, dar asa... Stima
Skip ads

  • Ionut69

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Am desfacut cum mi-ai spus si pare ca totul sa fie ok acolo...dupa l-am montat la loc..am pus becurile originale care erau..si la care..surpriza..pe timpe de zi daca te chiorasti se vat tot pixeli dar nu daca ii privesti frontal mai dintr-o parte...dar seara nimic..Sad oare de la ce sa fie ? Sad
Ms..daca ma poti ajuta..cu altceva..? Sad
  • avram1987

  • Mesaje scrise: 139
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2000 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2012

  • Mesaj Privat
din cauza ca nu iti mai functioneaza becurile din el ori nu sunt bune ori nu primesc curent pe placa. verifica un un aparat daca ai curent pe contactele unde vine becul,
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Colegu ti-a raspuns! Nu iti functioneaza becurile! Cauta becuri de alea in magazinele de piese auto
  • Ionut69

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2013

  • Mesaj Privat
salut revin am luat becuri de la oplel reprezentanta...si...tot asa...cica nu primesc curent pe - sa nu am masa pe - daca zic bine nu am retinut exact ce mi-au zis cei de la opel...ce pot face/
  • adionutz

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2006

  • Mesaj Privat
am si eu problema cu TID-ul s-a desprins infundat un pic. nu e vre-o smecherie sa il imping la loc fara sa dau jos toata consola casetofon? gurile alea de aerisire nu ies de acolo sa il imping la loc cumva?
  • bobeleac

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate nu !Tidul este prins de consola cu 2 suruburi fixate prin spatele consolei !Trebuie sa dai consola jos pentru ca ai rupta partea din dreapta a suportului de fixare ! Clema de platic rupta o poti lipi si fixa cu o bucatica de tabla subtire ,practic o reconstruiesti pentru a fi mai rigida! Cu o surubelnita cu torx25 si extractoarele pentru casetofon in maxim 15 minute o dai jos! Incepi sa o demontezi incepind cu partea de jos a cesteia,poti sa dai scrumiera cu totul jos daca te incomodeaza la demontat!Atentie la surubururi,trebuie sa le desfaci pe toate astfel ai sa mai rupi bucati din consola ,sunt prinse pe lateralul acesteia sau frontal !
  • claudiu88

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2016

  • Mesaj Privat
Si mie mi s-au ars becurile la TID.Cum pot scoate playerul din locasul lui? Am un CDR 500. Mentionez ca nu am acele cleme speciale. Multumesc anticipat.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR