Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • maryyyus

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Am un Opel Astra G 1.7 CDTI an. 08/2003 , si de 2 saptamani am o problema, motorul tinde sa moara cand merg la relanti in treapta a doua cand intalnesc o mica rampa dar si pe drum intins, doar in treapta a doua imi face asa, acceleratia scade incet si tinde sa moara motorul daca nu il ajut din pedala, tin sa mentionez ca masina nu are multi km 130.000 cu aproximatie, iar toate filtrele le-am chimbat la ultimul schimb de ulei pe la 120.000. pana acuma nu am avut nici un fel de problema tehnica cu ea. Nu stiu daca ar conta cu ceva dar inainte sa imi faca problema asta am plecat intr-o mica excursie si am facut cam 1.500 km.
Multumesc Anticipat!
Skip ads

  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Nu inteleg nimic din postul asta! De ce ai merge la relanti in treapta a 2 a iar nu inteleg! E absolut logic ca motorul moare, abia dupa 2000 rotatii are forta, pana la urma cati cai are 80, e lesinat motorul! Si fa asa in continuare pana iti bubuie turbina!
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Nu e deloc normal ca motorul sa moara la relanti in tr 2. Are suficienta putere sa traga masina chiar si la deal. In mod normal ecu ar trebui sa intervina si sa ajusteze injectia astfel incat motorul sa nu se opreasca.
  • maryyyus

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2012

  • Mesaj Privat
merg in treapta adoua la relanti cand ma intorc spre casa si intru intr-o zona cu denivelari gropi, etc. si nu imi permit sa merg cu viteza mai mare si pana la urma nu e normal sa faca asa, pana acum doua saptamani nu imi facea asa. am mai citit pe site si cred ca ar trebui sa curat EGR-ul si turbina!
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Nu e deloc normal ca motorul sa moara la relanti in tr 2. Are suficienta putere sa traga masina chiar si la deal. In mod normal ecu ar trebui sa intervina si sa ajusteze injectia astfel incat motorul sa nu se opreasca.
Am incercat si eu si motorul moare in viteza 2 la ralanti...doar in viteza 1 merge calm si linistit
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Ciudat, masina mea are motor mai mic, cuplu mult mai mic si totusi merge fara treaba la relanti, chiar si in treapta a 3a.
Mai sus n-am incercat.
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Masina ta este probabil un prototip nou....parerea mea stricta si personala Shocked
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Bine, si eu pot s-o tin in treapta 2 la relanti si in a 3 a, totul e de sofer! Daca pui pe unul care nu e obinuit logic ca o s-o inece! Tocmai de aia sunt probleme ca in loc sa mergi cu a 1 a normal, tu o fortezi cu a 2 a! Turbina nu are treaba, nu ai ce sa cureti, poate doar egr, dar cel mai bine, iesi in afara orasului, si mergi constant peste 3000 turatii, vreo 30 km!
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
E normal sa mearga la relanti in treaptele 1, 2, si chiar 3, de asta se ocupa ecu ,nu lasa sa se opreasca motorul ,cel putin la masina mea astra g y17dt merge la relanti si cu a-3-ea dar nu mai mult, pana si loganul (1,5) merge la rel. cu treapta 3.De exemplu, am avut vectra c 1,6 16v 101cp, plecam de pe loc fara acceleratie cu treapta 1 pana la treapta 5 ,repet fara accel. (doar din ambreiaj) la nici-o treapta si mergeam cu a 5-a cu 30....32 km/h la relanti Wink Maryyyus, pana la urma ai rezolvat problema?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR