Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume
  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,

ne tot gandim sa mergem inspre cheile bicazului. am luat drumul la verificat, si am gasit tot felul de locuri interesante de vazut. o sa vi le zic pe ale mele, si daca mai aveti de adaugat, impresii, pensiuni, restaurante bune, etc. astept cu nerabdare.

Deci, prima oprire nu am vrut sa o facem la Sfinx&Babe, am zis ca le vom face intr-un alt weekend. Prima oprire ne dorim sa fie la Canionul 7 Scari, apoi Lacul Sf. Ana, dupa care imediat vin Baile Tusnad, unde cred ca poti manca bine (poate imi recomandati ceva bun, va rog!), si poate chiar caza. Apoi, vom merge catre Lacul Rosu, Cheile Bicazului, si Lacul Izvorul Muntelui...

aaa, inca ceva, pentru traseul acesta am un concediu de 5 zile[27.06-1.07]...la care mai pun doua weekend-uri, deci 9 zile...dar nu as vrea sa stau 9 zile pe drumuri...3 nopti ne gandeam...

mai am si cateva intrebari, cum sunt drumurile!? spre lacul sf ana, spre lacul izvorul muntelui...nu stiu cum sa ajung la cheile bicazului, inteleg cum ajung pana acolo, dar ... cam atat, sunt indicatoare? sau, cum imi dau seama?

mai ziceti-ne ce mai putem vizita, ce restaurante bune sunt pe drum, unde ne putem caza, din experientele voastre, si va multumim deja Smile

ps.: promitem poze Wink
Skip ads

  • rstefan

  • Mesaje scrise: 456
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Salut,

Drumurile sunt ok. De la Brasov -> Sfantu Gheorghe -> Bixad (Harghita) - aici faci dreapta pe DJ113 spre Lacul Sfanta Ana. Drumul o sa o ia la inceput prin camp, apoi prin padure(munte). Este asfaltat dar cu unele denivelari/gropi (se circula ok totusi - 60-70km/h - multe curbe, mai ales in zona de padure). La un moment dat ai o bifurcatie (spre stanga e spre lac - ai indicatoare). Acolo trebuie sa platesti o taxa de 10 ron daca lasi masina in camping (apoi 1km si ceva pe jos pana la lac) sau 20 ron daca vrei sa mergi cu masina pana aproape de lac (50m). La camping cred ca gasesti cazare/masa (nu am stat sa mananc acolo).

Spre Baile Tusnad te intorci pe unde ai venit si in Bixad faci dreapta, inca 3-4km din cate imi amintesc. Statiunea foarte linistita si curata. Mai departe mergi catre Miercurea-Ciuc, Gheorgheni. La Gheorgheni schimbi directia spre Lacul Rosu / Bicaz. Practic pe drumul dintre Gheorgheni si orasul Bicaz treci pe langa lacul Rosu (mancare, cazare) si prin cheile Bicazului. Atentie ca e stramta soseaua si sunt foarte multi care opresc sa faca poze/sa cumpere suveniruri de la comercianti. Vedeti pe unde puteti opri si voi sa admirati peisajele.. sunt superbe!
Mai departe ajungeti in Bicaz si drumul se bifurca, dreapta spre Piatra Neamt, stanga spre barajul Bicaz/lacul Izvorul Muntelui. Ar trebui sa mearga vaporasul pe lac. Puteti merge apoi pana la coada lacului, la stanga e drumul spre Vatra Dornei - se poate ajunge la Durau (se poate urca pe munte), in dreapta puteti merge in zona Tg.Neamt (Cetatea Neamtului, casa memoriala Ion Creanga, manastiri). Daca alegeti sa va intoarceti pe E85 prin Tg.Neamt->Roman va recomand sa va opriti la Hanul Ancutei (aprox 17 km inainte de Roman) pentru masa (mancarea este extraordinara - specific moldovenesc - turte pe plita calde, smantana proaspat luata din oale de lapte acru, etc).

Cam atat imi amintesc acum.. Va urez concediu placut!
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Pentru cazare in zona Lacului Bicaz va racomand Pensiunea Rogin. Va puteti deplasa cu masina in orice directie (Durau, Cheile Bicazului, Cetatea Neamt sau minastiri). Preturi super bune, patronii extraordinari, si mincare ca la mama acasa. Merg des acolo si ma simt excelent, si poti folosi numele meu penru cazare, ca ii cunosc foarte bine.
  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
va multumesc, multumesc, multumesc. draguta pensiunea Wink si traseul multumesc!
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
in Durau mai e pensiunea vanatorul.
daca schimbi un pic traseul si faci Sovata-Gheorghieni neaparat sa te opresti la Borzunt sa mananci.pe dreapta dupa ce cobori praidul este o casuta mica.Basa Fogado.

cheile sunt superbe.daca ai timp merita sa urci pe saua Suhard.privelistea e magnifica. grija la drum ca e cam spart si stramt.
grija si la drumul Bicaz-Poiana Largului.sunt portiuni unde daca nu stii decolezi la propriu.

daca iti ramane timp din Durau te poti intoarce pe Poiana Largului-Tg Neamt-spre Suceava si inainte de Falticeni faci stanga spre Gura Humorului.
in Gura Humorului merita vizitat Voronetul si manastirea Gura Humorului.( neaparat sa te urci in turn). Neaparat o ciorba radauteana la Lion.
dupa inapoi pe Roman-Bacau-Adjud-Rm Sarat-Bucuresti.pe e85
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
revin...
drumul pe cheile bicazulul a fost peticit cat de cat.sunt doar denivelari.
praidul e destul de gaurit, dar se poate merge.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Praid - Borzont destul de gaurit dar mergi fara grija. La Borzont pentru mancare ai BASA, grija ca e unul mic (nu alea mari), preturi bune, apa + paine din partea casei, calitate. Recomand supa gulas.
Prin Chei a fost peticit drumul ca tare a fost rupt de viituri, se merge acceptabil ca oricum viteza nu ai unde pe acolo. Lacul e de doi bani, chiar nu ai la ce casca ochii. Mai degraba mananci un ceva de la pachet in chei si admiri peisajul.
Daca mergi prin Praid mai bine stai 1-2 zile la Sovata, ai destule pensiuni, lacul Ursu unde e pacat sa nu te balacesti, salina etc. Pensiune am stat la Sissi, terasa, foisor, gratar, bucatarie...cumperi pastrav din Praid iesire spre Gheorghieni pe dreapta si ai o cina de invidiat. Parcarea e in curte deci grija zero, patroana e de nota 10, e foarte central, 5 minute pana la lac cu belit ochii si poze la fiecare 10m Laughing Nu sunt camere de 5 stelute dar pozitia, amabilitatea si facilitatile fac toti banii, anul trecut 80lei/camera.
La Durau recomand Hotel Pelerinul, pret ok si ai de toate. Mai gasesti pensiuni dar la preturi am ramas in urma. La Vanatorul vezi sa nu fie scump, este foarte frumos dar numai de o masa romantica.
Daca vrei Putna imi spui, stiu acolo o pensiune de cazi pe spate...am facut 2 revelioane acolo Wink In zona poti manca o ciorba radauteana autentica, in Radauti stiu un restaurant care merita banii.

Eu iti recomand sa mergi in Brasov centrul vechi si cetate, stai in Sighisoara ca ai ce vedea, pe urma o tai spre Tg. Mures - Balauseri- terminus Sovata unde iar stai 1-2 zile, o masa la Basa si sedinte foto la Lacul Rosu + Chei + Barajul Bicaz, dormi la Agapia si alte foto, mergi la Putna ca ai in jur destule manastiri, te intorci pe la Palma in C-Lung si de aici acasa.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@dane ce spui tu nu e traseu de 5 zile.

ieri fost pe praid si chei. mancat la basa pe terasa.bunnn.
Skip ads

  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am fugit. byc-timis de jos-bixad-lacul sf ana-baile tusnad-gheorghieni-lacul rosu-cheile bicazului-barajul bicaz-[pensiunea rogin]-tg neamt- e85 acasa Wink

2 sau 3 nopti depinde de cat de obositi suntem

Dumnezeu fie cu noi cu toti Wink
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
maine sunt prezent la Eurovacanta -Slanici-moldova cu femeli [3 dais]
daca doriti o transmisiune live ,ceva ,va stau la dispozitie.cu toate ca diurna nu am primit-o nici acum ,aia de data trecuta Very Happy
in piscina o sa ma gandesc la voi toti
trebuia sa plecam la mare dar sau anuntat potoape si vijeliuri
  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
INAPOI ACASA

va multumesc tuturor pt indicatii, pensiunea rogin a fost super, gazdele la fel ... pun si cateva poze cu locurile pe care le-am vizitat









ps.: cazare pe transfagarasan !?! aveti ceva recomandari? multumim
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
"7 Scarii" sunt intregi? se poate trece pana sus? Nu am mai fost pe acolo cred ca de vreo 5 ani.

Frumoase pozele
Skip ads

  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
da, am urcat pana sus, si apoi am facut traseul de ocolire al '7scari' , ca traseul denumit DRUM FAMILIAR parea cam greu ...
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
In Transfagarasan iti recomand Pensiunea Serbanoiu, e in Capatineni, cam la 5 km de Cetatea Poienari. Preturi decente , 70 ron camera cu baie proprie , apa calda, tv in camera. Ai bucataria complet utilata la dispozitie. O gasesti pensiunea usor si pe net, si cind ajungi in Capatineni, ai un baner mare, care te duce la pensiune. Daca ti-a placut la nenea Rogin, iti va place si aici. Bafta si distractie placuta!
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ieri am revenit si eu dintr-o mica exursie facuta la Lacul Sf Ana , Lacul Rosu si Cheile Bicazului . Incerc sa povestesc si eu cateva detalii despre locuri de campare la Lacul Rosu si Cheile Bicazului .
La , Lacul Rosu sunt 2 locuri de campare cu cortul ..
Primul loc este dupa Lacul Rosu , cum urci de pe Cheile Bicazului Catre Gheorgheni la 3 KM de Lacul Rosu pe partea stanga . Aici exista si o pensiune dar si cateva locuri de campare . Mi sa parut insa prea mic . Pretul este de 20 lei(masina si cort) .Utilitati- wc si 2 dusuri . Atat am putut sa aflu despre aceasta locatie. Insa cum urci mai sus catre Gheorgheni la 4-5 km de Lacul Rosu , pe partea stanga exista un camping foarte mare si la fel de bine utilat. Pretul aici a fost de 25 lei (masina si cort). Locul mi sa parut extraordinar de frumos si eu am ales aceasta locatie. Ca utilitati - are cateva foisoare pentru ploaie , in unele se poate baga chiar cortul pentru a fi ferit de ploaie , wc , si pe marginea campingului trece un parau foarte frumos.
atasez cateva poze


Legat de Cheile Bicazului - nu am cuvinte - zona este extraordinara - pacat ca noi nu am putut gusta pe deplin de frumusetea zonei pentru ca a plouta dar macar catyeva poze am facut. Locuri de campare nu am vazut . Pensiuni am vazut in localit Cheile Bicazului si sunt destule dar pentru cort nu am vazut.

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Care vrea sa treaca muntii pe la Cheile Bicazului mai bine lipsa, drumul cu gauri, plombe, denivelari, lucrari semnalizate prost.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Asa este , drumul este greoi , dar macar placerea de a vedea acea zona te face sa fii calm si sa uiti de toate!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Calatori prin lume

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR