Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • pufosme

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2012

  • Mesaj Privat
salutare, am un opel corsa d 1.3 cdti - 75 cai (2007) si as vrea sa ii fac remap , dar nu stiu exact ce beneficiu / probleme va aduce ?
este sigur si sanatos sa ii faci remap ? se poate intampla ceva neplacut in urma acestui remap, pentru ca vreau sa fiu sigur inainte sa ii fac aceasta modifica ? (din ce stiu , ii creste presiunea in pistoane sau ceva de genu).

multumesc mult.

o zi buna
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Detaliile le gasesti aici:https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=12856 daca vrei sa alegi pachetul de la ei.
In rest va trebui sa contactezi firma care vrei sa se ocupe.
  • pufosme

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2012

  • Mesaj Privat
salut, ideea e ca mi le-as face la eds .. eu doar vreau sa stiu cat de sanatos/nesanatos si ce riscuri implica pentru motor/alte componente.

multumesc
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Acelasi riscuri daca ai merge fara remap.
Daca nu ai grija de motor se duce repede si cu si fara.
Skip ads

  • pufosme

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2012

  • Mesaj Privat
scuze daca te stresez, ce inseamna "daca nu ai grija de motor? " - (revizii la timp, ulei schimbat, mers mai turat ) ? o zi buna in continuare.
  • pufosme

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2012

  • Mesaj Privat
nu stie nimeni care si-a facut remap daca se poate intampla ceva ? o zi buna
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Cred ca 15% din useri au remap.
Poate nu la 1.3 dar nimanui nu i s-a distrus motorul mai devreme decat ar fi trebuit.
  • pufosme

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2012

  • Mesaj Privat
@cangri - nu inteleg .. cum adika i s-a distrus motorul ? Smile
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
NU i s-a distrus.
Daca schimbi consumabilele la timp,si il forjezi cum trebuie,adica numai la cald,nu o sa ai nici-o problema.
Citeste si tu topicul celor care au remap si ai sa vezi ca nu au probleme si ca sunt multumiti.
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Motorul se poate strica sau nu. Aici intra mai multi factori in ecuatie. Primul este cine iti face remapul. Daca apelezi la EDS, este firma serioasa, multi de aici au apelat la ei, ce sa ne mai lungim, sunt profesionisti. Mai sunt unii care fac remap cu laptopul pe genunchi, ar cam trebui sa fugi de astia, chiar daca sunt mai ieftini.
Acum, teoretic, remapul nu ar trebui sa afecteze fiabilitatea masinii atat timp cat o conduci normal. Vei constata dupa remap ca urca mai usor in ture, mai dispare un pic din lagul turbinei. Deci, daca esti un sofer ponderat si apelezi la beneficiile remapului din cand in cand, nu ar trebui sa apara probleme.
In schimb, daca esti deja vitezoman, folosesti masina foarte des la capacitate maxima, nu te mai satisface si de-aia apelezi la remap, s-ar putea ca acest remap sa iti omoare anumite componente de pe masina (turbo, injectoare, volanta, ambreiaj). Motorisca asta de 1,3 nu prea este asa potenta, multi trag de motorul asta destul de tare pentru a-l face sa se miste cat de cat. Un remap la el nu stiu cat de benefic ar fi, asta depinde doar de cum il exploatezi si intretii tu.
Ca fapt divers, pe alte forumuri dupa remap cei care au avut probleme au fost in general cei cu motoare mai mici (1.3, 1.4, 1,5).
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR