Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • savu catalin

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 1.6xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ce tip de husa sa folosesc in perioada iernii?
o sa plec o perioada si doresc sa cumpar o husa, pt ca nu am unde sa las masina, adica un garaj, si o sa vina ploile, inghetul, zapada...este recomandat sa trag o husa peste masina pt 1 luna? ce se intampla cu condensul? afecteaza vopseaua mediul care se creeaza in interiorul husei timp de 1 luna...sau trebuie aerisita?
Skip ads

  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. din propria experienta te sfatuiesc (daca nu ai pe cineva sa o mai ridice din cind in cind) sa nu pui husa. acum sa ma explic: dupa ce o pui vine ploaie, se uda .ramine uda pe masina nu se ventileaza si de aici apar probleme. in special condens prin ne ventilare.
  • frumushel

  • Mesaje scrise: 330
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Eu as avea alta intrebare!De unde as putea achizitiona o husa de masina sau din ce material ar fi bine s-o confectionez.

mihai1950 a scris:sal. din propria experienta te sfatuiesc (daca nu ai pe cineva sa o mai ridice din cind in cind) sa nu pui husa. acum sa ma explic: dupa ce o pui vine ploaie, se uda .ramine uda pe masina nu se ventileaza si de aici apar probleme. in special condens prin ne ventilare.

Mai exact ce afecteaza?
  • mihai1950

  • Mesaje scrise: 365
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 y 22 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sal. parerea mea este urmatoarea: daca vrei sa protejezi masina cu husa in nici un caz sa nu fie inpermeabila pe motivul ca nu patrunde apa la caroserie, deoarece din cauza ca este inpermeabila plus vaporii din atmosfera egal condens si mentinerea ei in aceasta atmosfera. caroseria dupa stiinta mea este bine sa fie aerisita. deaceea se fac garajele incalzite pt. a indeparta umiditatea. deci eventual una textila dar care are rolul de a "ascunde " masina deoarece apa,praful, gainatul nu sunt oprite si cind scoti husa zici ca a fost la raliu asa de murdara o gasesti. in rest numai bine.
Skip ads

  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Daca as fi in situatia ta, gasesc potrivita urmatoarea situatie: spal masina, o dau si cu ceara de la spalatorie (10-15 lei in plus) iar apoi o mai dau cu inca un strat gros de ceara protectoare.
Gros inseamna sa fii darnic cu tubul sau cutia de ceara, nu surplus, pentru ca ar aduna mult praf si alte chestii. Per ansamblu masina ar ramane uscata, dar ceruita bine. Eventual as acoperi cu o carpa mai mare bordul, pentru a nu se deteriora din cauza soarelui.
  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
eu folosesc de prin vara o prelata impermeabila la masina,in parcarea in care tin masina este mult praf,gainat si clei de la plopi.pana acum nu am avut probleme cu prelata,nici chiar acum de cand a venit frigul decat ca e mai greu de strans ,ea fiind dintr-un material plasticat cu o captuseala pe interior,materialul e ceva de genul unor pelerine de ploaie.Ca ideie,cand mai spal prelata,o spal direct pe masina cu peria si apa cu sampon auto si apoi o clatesc,masian ramane uscata sub prelata uda.Cumpara o prelata impermeabila cu captuseala ptr a nu sta plasticul direct pe vopsea ,si puneo pe masina nu inainte de a o polisa.Se va pastra foarte bine.


PS.eu imi dau cu parerea referitor doar la prelata pe care o am eu,luata din bazar cu 75 ron,intr-o cutie pe care sunt 2 masini acoperite cu prelate si un bmw modelul anilor 80-90.
  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Poti sa pui o poza cu prelata ta?
  • gcom61

  • Mesaje scrise: 935
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Meriva 2005 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2008

  • Mesaj Privat
O recomandare bazata pe fapt real petrecut in anii '80.
Daca folositi o husa pt. masina ,mergeti si vizitati masina de sub husa mai des.
Un vecin al unui prieten (mai jos de Lipscani cu iesire in Victoriei -erau niste blocuri ale MI-ului)a cumparat o dacie noua (el nu avea permis).a acoperit-o toamna cu o husa de calitate (la vremea aia) si primavara a gasit sub husa o masina de militie cu girofarurile in portbagaj.
A anuntat militia,astia si-au recuperat masina,iar el a ramas fara.
Skip ads

  • Radovan_eu

  • Mesaje scrise: 1,311
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pascaru_val a scris:Poti sa pui o poza cu prelata ta?


poza cu prelata, uitati-va bine ce mizerie este pe ea.


gcom61 a scris:fapt real petrecut in anii '80..


auzisem si eu ceva de genul asta acum multi ani, se pare ca este ceva adevarat aici pana la urma, la mine macar se vad rotile Very Happy
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
O husa textila se merita! Apara de soare, praf, ganiat si alte intemperii! Avand ceva material militar, am cusut-o acasa! Am confectionat si niste "distantiere" textile, pe care in caz de grindina le atasez imediat cu "arici"!
Pentru ca traim in RO, i-am "tras" si un cablu imbracat in plastic, prevazut cu lacat!
Este a doua vara cand o folosesc si sunt foarte multumit de cum isi face treaba!
Imi este teama de un singur lucru....vazuta din sateleit, sa nu fie confundata cu vreun vehicol inamic si sa ma trezesc cu ea sfartecata de vreun proiectil! Laughing

L.E. Cam asa arata vopseaua originala a "babutei" mele din '98! Mai tarziu voi posta masina unui vecin,un Ford din 2005, care o tine fara husa langa a mea! Veti vedea o diferenta enorma!


  • DragoiDaniel

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2013 Z17DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Oct 2008

  • Mesaj Privat
D_M_G ! Superba culoarea si luciul.Cred ca e cea mai buna treaba faza cu prelata...Protezeaza pe timp indelungat vopseaua si luciul.
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Trebuie sa mentionam ca masina trebuie sa fie perfect curata inainte sa pui husa pe ea, altfel vantul misca prelata peste praf, praful peste tabla, si da, se umple de zgarieturi, mai rau decat fara prelata.
Teoria cu umezeala sub prelata impermeabila mi se pare 50-50. Daca ai apa sau condens sub prelata, el ar trebui sa sa evapore la un moment dat.

Posesorii de prealte impermeabile ce spun?
Skip ads

  • rider1

  • Mesaje scrise: 710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Si pe mine m-ar interesa o prelata o prelata pentru o astra g break. Unde se pot procura. multumesc
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
in targ la vitan
  • rider1

  • Mesaje scrise: 710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Multam fain.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR