Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie
  • andreigeo

  • Mesaje scrise: 369
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010 a20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2009

  • Mesaj Privat
va salut,

am micile probleme din pozele urmatoare. care credeti ca sunt preturile de la reprezentanta pt asa ceva. si, trebuie si tinichigerie?sau doar vopsitorie? multumesc



Skip ads

  • mircea v

  • Mesaje scrise: 164
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 1998 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Din cate stiu pretul variaza intre 250-300 lei de piesa(aripa , portiera, etc).La metalizat nu merge doar retusuri, trebuie facuta toata piesa, la mine a fost mai usor meseria mea de baza vopsitor auto si pe care am practicat-o odata demult m-a ajutat ca sa-mi vopsesc singur masina, vopseaua, lacul, catalizatorul, diluantul chitul, hartia abraziva, fillerul adica toate materialele au costat 1000 de lei daca mergeam la vopsitorie ma duceam probabil la 2500-3000 de lei.Cu stima Mircea V.
  • mephisto

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut, nu stiu care sunt preturile de reprezentanta, dar cu siguranta sunt foarte mari, iar pentru ce problema ai tu la masina, da trebuie tinichigerie, din cauza ruginii, orice mica denivelare in tabla necesita tinichigerie, iar ca pret vis-avis de problema ta iti trimit pm.
Ca sfat nu strica sa te duci la reprezentanta sa intrebi de pret, sau la un alt service, in felul asta poti sa compari preturile si sa vezi calitatea lucrarilor la alte masini.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Sa-ti dau si eu un sfat, am fost in aceias situatie ca si tine, mici defecte si o perioada am tot cautat prin Bucuresti diverse oferte. In principiu preturile pe element vopsit sunt cele spuse de @mircea v, adica intre 200-300 ron pentru fiecare piesa vopsita, problema care va aparea si sigur nu vei fii multumit, la final vei avea "sorcova" nu masina vopsita. Din spusele unui vopsitor, culoarea masini tale, care este si a masini mele este foarte greu de potrivit ca sa se nimereasca la nuanta cu vopseaua celorlalte elemente nevopsite. Din ce mai observ eu la masina ta, anumite elemente, bara spate si un bandou de pe usa dreapta fata, nu sunt vopsite de fabrica si a cam inceput sa sara vopseaua de pe ele din cauza ca nu au fost pregatite pentru vopsire bine, deci, dupa parerea mea, daca mergi undeva si vopsesc aia pe deasupra in viitor vei avea aceias problema, adica, vopseaua se va coji, poate ma insel, nu sunt de meserie, e doar parerea mea. Deci, sfatul meu la problema ta este sa incerci sa o vopsesti integral, eventual, sa-ti faci timp sa stai langa cei care iti fac lucrarea, chiar daca nu te pricepi prea bine, macar ii stresezi prin prezenta si nu incearca sa-ti faca diverse "smecherii", ca la din astea suntem cei mai buni, noi romanii, pana te prind sa te duci acolo, numai lapte si miere si pana platesti banul, dupa aia, garantie...cei aia? Eu, am gasit un vopsitor, pretul pe care mi l-a cerut pentru vopsit integral era undeva la 2500-2700 ron, Astra H, aceiasi culoare ca a ta, aceias caroserie, cu probleme de tinichigerie mai grave decat la tine ( prag infundat, partea dreapta cu lovituri mai adanci decat ai tu, etc),anul trecut prin vara era pretul asta, masina zicea ca se vopseste si se usuca in cuptor cu vopsea pe baza de apa, atentie la acest aspect, ce fel de vopsea foloseste si unde vopseste masina, mai multe detalii pot sa-ti dau pe privat, daca esti interesat, zona pe unde este vopsitorul, eventual telefonul lui,daca il mai gasesc ca este in memoria unui telefon pe care nu-l mai folosesc si cateva detalii legate de vopsit masina pe care le-am aflat si eu tot cautand vositor.
Skip ads

  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Am si eu de vopsit spoilerul fata si spate.Vreun vopsitor bun cunoaste cineva?De preferat de pe forum nu cunostinte de cartier.Multumesc!
  • ianys_andrey

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2011

  • Mesaj Privat
Vin si eu cu problemele mele.prietenii mi au spus ca a sarit lacul.Intrebarea mea este daca iau un spray si dau se repara cat de cat?

Pe spoilerul fata am niste lovituri de la pietre.Cel din spate a fost atins in parcare.

Poze :


Pe aripa mi a cazut o coada de lemn la tara.


  • victor.costea

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2000 1.2i,16v,55 kw
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2012

  • Mesaj Privat
ianys_andrey a scris:Am si eu de vopsit spoilerul fata si spate.Vreun vopsitor bun cunoaste cineva?De preferat de pe forum nu cunostinte de cartier.Multumesc!

Very Happy Am facut opelul sotiei la ei Very Happy a fost foarte bine
  • Iulian Andrei83

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2001 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Va salut dragi opelisti. Am un Opel Vectra B2 din 2001 caravan. Deoarece mi-a apaurut niste rugina la pasajele din spate as dorii sa imi vopsesc masina. Imi puteti spune cam cat ar mai costa o vopsire integrala a masinii ? codul de vopsea este Z 147. Tin sa mentionez ca momentan nu sunt in tara si de aceea am postat.
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Doar vopsirea in Romania la un atelier bun cu garantie cam 4000RON.
  • Iulian Andrei83

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2001 X20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Multumesc cangri.
  • adidasi_us

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

Am un astra H alb si am aripa si usa fata zgariate si putin indundate de catre un alt paricipant la trafic, o voi repara pe RCA-ul lui care are o lista f lunga cu service-uri cu decontare directa (Buc/Ilfov).

As dori o recomandare de la cei care au avut experiente legate de un service cu vopsitorie buna (nu vreau diferente de nuanta, alte elemente gazate, etc.)

Merci
  • mephisto

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pai depinde de ce societate de asigurari e vorba....?
Skip ads

  • mephisto

  • Mesaje scrise: 258
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pai depinde de ce societate de asigurari e vorba....?
  • adidasi_us

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salut,

E vorba de Asirom.
Are contracte cu reprezentante opel (radacini, erebus, Dibus ... lista completa pe site-ul lor http://www.asirom.ro/detali...unitati=Bucuresti ) as fi dorit o recomandare pentru un service bun la vopsitorie
O recomandare de la cinevacare a mai vopsit elemente si a fost multumit.

Merci
  • VALIUM_303

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Tigra 1995 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Avem printre noi vreun tinichigiu priceput si rabdator din Bucuresti? Am o problema nu prea grava zic eu, doar de aranjat un tragger la o Tigra, sa vina si el la linie frumos! Anul trecut masina a fost implicata intr-un eveniment neplacut si acum farurile si bara fata nu mai vin la linie cu capota! Multumesc!
  • ANDU 35

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Am patit o si eu cu vopsitul la masina ( vectra c ) pe asigurare si dupa 2 luni a inceput sa se basice prin anumite locuri pana s a cojit de tot.M am dus inapoi la ei si ca mi o baga inapoi in service.M a invatat un prieten si am cerut sa o fac in regim propriu. M am dus la un service mi a facut un deviz dupa care l am dus la asigurari ( e drept ca eram putin sceptic, nu stiam daca rezultatul va fi bun sau la fel ca ultimul), asigurarea mi a dat banii si mi am facut o unde am vrut.
Am 9 luni de la vopsire si nu am nici o problema. Culoarea e identica (gri metalizat) nu iti dai seama ca am revopsit ceva.

Va las nr 0760 286 146 Ionut, poate va ajuta cu ceva, ca zona e pe undeva la capat la progresu pe drumul bercenarului.
Recomand cu toata increderea.
Bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Caroserie

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR