Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Ramthor

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut tuturor,

Sunt posesorul unui Astra H Sedan din 2008.
Va solicit ajutorul in doua probleme:

1. Cu capacul scrumierei si brichetei, cel care le acopera si pe care apesi si se deschide / apesi si se inchide. Problema este ca apas si nu se mai inchide.
Situatia a aparut probabil din urmatoarele cauze:
Nu am folosit vreme de aproape 3 ani clapita. Ea a stat in tot acest timp deschisa pentru ca am desfiintat scrumiera, nefiind fumator, iar in locul ei am montat o priza dubla alimentata din soclul brichetei pe care am desfiintat-o si pe ea. Ei, dupa astia 3 ani mi s-a stricat priza dubla si mi s-a ars siguranta de la bricheta cam in acelasi timp. Am desfacut priza dubla care era montata prin lipire cu banda dublu adeziva de capacul scrumierei. Ori de la miscarile de dezlipire ori de la repausul indelungat, cand am incercat sa inchid capacul, nu se mai inchidea.
Ce pot face in afara de a merge la service?

2. Cu siguranta scrumierei. Am verificat-o la panoul din portbagaj pe pozitia 29 si era arsa. Pe ea scrie 15. Din greseala am mai scos o siguranta de 20 dintr-un alt loc de care nu mai pot fi sigur dar cred ca era de pe pozitia 37. Am inlocuit siguranta 29 cu cea de pe 37 si priza merge. Siguranta 37 figureaza in cartea tehnica ca -- .
Intrebarile sunt:
Pot lasa sigurantele asa schimbate intre ele daca 37 nu este asociata cu nimic? Cum pot afla daca siguranta pe care am scos-o este intr-adevar cea de pe 37?

Va multmesc anticipat pentru eventualele raspunsuri!
  • Ramthor

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Imi poate trimite cineva cu Opel Astra Sedan o poza cu tabloul sigurantelor din portbagajul lui?
  • crycu

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2008

  • Mesaj Privat
te poti uita in cartea masinii sa vezi poza cu sigurantele...acolo iti explica si de la ce e fiecare siguranta
  • Ramthor

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Si ce ma fac daca in cartea tehnica o siguranta are semnul "--" ? Citeste primul post!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR