Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • alexandra84

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 111 1.2XER 85cp 5 usi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Buna! Am o mare dilema cu privire la opel astra si sper ca aveti timpul, rabdarea si amabilitatea sa ma faceti sa pricep anumite lucruri.

Ce caut?

Opel astra caravan
vechime: din 2008-prezent,
combustibil: benzina,
motor: minim 1.6 si 100CP,
cu dotari esential importante: ESP, ABS, Computer, piele/partial piele, discuri toate rotile, scut metalic, aer conditionat manual
iar dotari facultative: clima dubla, jenti aliaj.

Bugetul il am in jurul sumei de 7000 Euro.

Ce nu inteleg?

0. Unde gasesc raspunsurile acestor intrebari? Pe wikipedia informatiile sunt limitate cu privire la opel astra (comparativ cu paginile dedicate BMW-ului seria 3, respectiv 5, unde explica mult mai concis care cum s-a fabricat)

1. Ce tipuri de astra CARAVAN s-au fabricat incepand cu 2008 pana in prezent?

Inteleg ca in anul 2008 s-au fabricat numai Opel astra H
Inteleg ca incepand cu 2009 a aparut opel insignia si opel astra J (cel cu spatele mai curbat, avand stilul insigniei)
Inteleg ca opel astra III classic oferit spre vanzare in acest moment pe site-ul opel.ro este opel astra H, iar cel "noul opel astra" este J.

2. Ce schimbari a suferit opel astra H de-a lungul timpului din 2008 pana in prezent? Ma intereseaza modificari cu privire la design interior si exterior, cat si la echipamente ori motorizari?

3. Cu ce se deosebeste noul astra classic 3 de vechiul astra classic 3?
4. Cu ce se deosebeste opel astra J de noul opel astra H?

5. Am inteles ca toate dotarile le pot adauga chiar daca masina este mai veche, caci este facuta in asa fel sa o personalizezi cand o cumperi noua. Totusi, in afara dotarilor obligatorii pe care le-am enumerat mai sus, recomandati sa mai pun ceva pe lista?

6. De care anume modele/motorizari imi recomandati sa ma feresc?

Va multumesc Smile

P.S.
Mult, mult mai usor mi-a fost cand am cautat opel Insignia, caci nu sunt 321123 mii de modele tipuri motorizari designeuri dotari si toate cele. (mai mult de curiozitate ca nu ma incadrez cu banii)
  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Astra G s-a fabricat intre anii '98 si 2004,dupa care a iesit din productia din Germania luandu-i locul Astra H,datorita cererii mari G-ul a continuat sa se fabrice in Polonia sub denumirea de Astra Classic 2 (practic aceeasi masina dar cu motoarele care au echipat generatia urmatoare H,classic 2 s-a fabricat intre 2004-2009)
Intre anii 2004 si 2010 s-a fabricat Astra H,dupa care a iesit din productie luandu-i locul Astra J,totodata in paralel se fabrica si Astra Classic 3 ( cu motoarele care echipeaza si J-ul )
Sper ca ai inteles cat de cat cum sta treaba
  • narcky_cypycu

  • Mesaje scrise: 657
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Oct 2009

  • Mesaj Privat
uitate si aici http://en.wikipedia.org/wiki/Opel_Astra
  • claudiu_giuclea

  • Mesaje scrise: 57
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2006 1.6 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jun 2011

  • Mesaj Privat
necunoscand prea bine am aflat ca am montat roti de audo 5×112 pe 15 in loc de 5×110 ! este vreo problema f grava daca nu bat si nu vibreaza? mentionez ca nu sau putut monta cu plasticul ala pentru centrare din interiorul genti-? va rog ajutatima cu un raspuns daca sa le pastrez sau nu ?,!
  • am-draci

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2011

  • Mesaj Privat
pai nu stiu daca e vreun astra care se fabrica din 2008 pana in prezent
conform eds opel eds opel
vad ca cele din 2008 s-au fapricat pana in 2010 si alea din prezent se fabrica din 2009-2010
diferentele se vad doar intre H si J
h vezi la mine in garaj J aici = astra j caravan (belea !)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR