Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • mircea hau

  • Mesaje scrise: 60
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2007

  • Mesaj Privat
nu prea sunt bune (un fel de calitatea a 3-a).Iti recomand :
-lucas 110 ron
-bosch premium 105 ron
-bosch service (cal 2-a) 95 ron
-ferodo (cal 2-a) 95 ron
-pagid 90 ron
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Incercati si la Augsburg ca in ultima vreme au preturi surprinzatoare inclusiv la manopera.
Eu am schimbat cu Lucas adica GM in varianta originala inclusiv discuri.
Nu vreau sa fac reclama mai ales ca la alta masina cu care am fost la ei au dat rateuri. Dar cu Opelu' pt. frane a fost OK.
La cealalta masina a fost vorba numai de bucsarie care care cred ca au tratat-o cu indolenta.
  • cozmino

  • Mesaje scrise: 992
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Off topic : @zafira 2.0 automatic - Referitor la manopera de la Augsburg, eu unul m-am lamurit, am vrut sa schimb 2 becuri luate de la ei(faza scurta) si sa-mi regleze farurile . Pret pentru manopera aprox. 180 ron Shocked .

Referitor la RoadHouse-uri , or fi calitatea a 3-a, habar nu am avut, deja le-am cumparat, o sa le schimb sambata si o sa vad cum se comporta . Daca nu o sa fiu multumit probabil o sa cumpar altceva .


De Textar ce parere aveti , alea erau aproximativ dublu ca pret(90 si ceva de ron) fata de RoadHouse-uri .
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
eu acuma am fereodo(moi) si nu cred ca sunt calitatea 2

cred ca o clasifcare mai buna a placutelor e dupa duritatea lor
Skip ads

  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
eu am pus RoadHouse-uri si sunt foarte multumit...sunt mai moi, dar decat sa imi toceasca discul, mai bine mai schimb un rand de placute Exclamation
  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Cam cit te poate duce un set de placute(mers normal nu sportiv) eu le am de 30k si vad ca inca mai merg?
  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
e normal ca, dupa ce schimb placutele frana la 30k, dupa 4k sa tot scartaie la franare (in plus se aude si un huruit cand franez mai tare)?
  • Junioru

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salut Corsari,
Am o mare rugaminte ( si totodata imi cer scuze fata de moderatorii acestui site, si fata de voi daca nu postez la rubrica , care trebuie) la voi:

Vreau sa stiu daca e o problema major daca masina mea (Corsa C 2004 24 dec, 12 , 16 V, 75 HP,) nu franeaza "lin" ...adica...la o viteza mica se observa (20 Km/H) o scot pe liber si apas pedala de frana putin, deabia " o ating" si se simte o franare discontinua, adica nu imi franeaza lent ( la fiecare roatie completa a rotii are tendinta de a frana putin mai tare si dupa isi revine)...e vreo problema la ABS? sa fie de la placutele de frana?VA ROG MULT AJUTATI-MA cu niste sfaturi!.... si inca ceva la frana brusca(apas pedala brusc la fund , imi intra ABS-ul dar am niste trepidatii extraordinare in masina si se aude un zgomot destul de ciudat - ca si cand as trece cu masina peste piatra cubica!)....e normal....e bine..? asa se intampla?

Multumesc Anticipat!
Skip ads

  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Parerea mea, cred ca ai discurile ovalizate.

Poate e cineva care a avut discurile ovalizate si sa confirme daca masina se comporta asemanator cu descrierea ta.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
99,9% disc ovalizat. Avind in vedere anii masinii deci are ceva km iti recomand sa cumperi, ce ai tu pe masina nu mai poate fi strunjit.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Junioru, discuri de frana pentru 1.2 gasesti la 100-200RON bucata. Lucas-urile bat inspre 200RON. In octombrie m-am interesat de placute si am intrebat si de discuri. Mai bine le schimbi. Era bine sa mentionezi cati kilometri rulati ai cu ea.
  • Junioru

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare,

multumesc pentru raspunsuri....si am cu masina in momentul de fata 90.500Km....si c placute de frana recomandati?
Skip ads

  • Junioru

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2007

  • Mesaj Privat
tocmai c am plecat in cautarea discurilor si aplacutelor de franasi hopa alta buba..Sad((.....la semafor am apasat stand pe loc frana ceva mai tare...si s-a auzit un fel de scartait....in spate.....la fel ca si la frana de mana.....(trag frana de mana si ma dau jos din masina, iar atunci masina are un fel de scartait mai gros)......am presupus ca e o problema la saboti...sa fie de la mizeria intrat din cauza vremii?ma tem ca da imi schimb sabotii si imi intra iar mizerie o sa ma lovesc iar de problema asta...voi c parere aveti? va intreb ca toate raspunsurile pentru problemele mele le-am gasit aici!


multam fain!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
cumpara si saboti !
  • bujuxp

  • Mesaje scrise: 145
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Eu am pus delphi ultima data , au fost ceva mai scumpe 180 ron dar cele mai bune care le-am avut pana acum. No1
  • chagrinboy2001

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ok
Mi-am facut schimbul de placute de frana la un Opel Vectra C ( din 2004 - 2.0 DTI , 101 cai putere )
Problema este ca nu am schimbat senzorul... nestiind ca e nevoie.
Becul de avertizare ramane insa in continuare aprins. ( trebuie schimbat senzorul sau resetat cdin computer...daca trebuie resetare , cum se poate afce aceasta? )
  • louis_cel_mare

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.7 TDI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Cat costa manopera la reprezentata,la opel,sa imi schimbe si mie placutele de frana pentru un Opel Astra 1,7 DTI?(Bucuresti)
  • chagrinboy2001

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2008

  • Mesaj Privat
louis_cel_mare a scris:Cat costa manopera la reprezentata,la opel,sa imi schimbe si mie placutele de frana pentru un Opel Astra 1,7 DTI?(Bucuresti)


Mie mi-au cerut 8 000 000 Smile la Radacini Motors - am plecat imediat ( si am cerut numai pe fata )
  • laurica

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2007

  • Mesaj Privat
apropo de placute , am si eu o problema .. acu cateva zile mi s-a aprins senzoru de la placutele de franza ( un cerc cu 3 puncte pe stanga si 3 puncte pe dreapta .. asa arata becu ala Smile .. , la vectra C . ce e de facut ? sa schimb placutele ? sau de la ce poate sa fie ? ..
  • chagrinboy2001

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jan 2008

  • Mesaj Privat
laurica a scris:apropo de placute , am si eu o problema .. acu cateva zile mi s-a aprins senzoru de la placutele de franza ( un cerc cu 3 puncte pe stanga si 3 puncte pe dreapta .. asa arata becu ala Smile .. , la vectra C . ce e de facut ? sa schimb placutele ? sau de la ce poate sa fie ? ..


Da ..placute frana fata. E un service pe la Pacii de la autogara faci prima la dreapta si merci cc 300 m. Service autorizat dacia. La 1 km pe aceiasi strada e UNIX (magazin de piese auto) placutele costa de la 1 700 000 in sus

(eu am luat la 2 400 000) + manopera 300 000 + spaga (ca-s de treaba)

pana in 3 000 000 rezolvi ( daca esti din B )
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR