Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • cornel.m

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salutare tuturor.
ajutați-mã ºi pe mine în urmãtoarea problemã:
vreau sã-mi schimb plãcuțele de frânã de pe fata la un astra g 2001, dar nu ºtiu ce sistem de franare am: Lucas, ate, bosch, trw ? (nu ºtiu dacã sunt mai multe sau le-am citat pe toate).
VIN este: W0L0TGF0815006347.
sincer nu aº vrea sã dau roata jos pt cã maºina e f. f. f. murdarã, dar dacã doar aºa se poate stabili spuneþi-mi unde sau la ce sã mã uit.
mulþumesc anticipat!
Skip ads

  • mircea neicu

  • Mesaje scrise: 349
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
sper sa nu gresesc dar pe pompa de servo sau pe etrier trebuie sa scrie tipul instalatiei de franare. eu am lucas
  • CristiAM

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Am o mare nelamurire in legatura cu placutele de frana spate,poate s-a mai lovit cineva de problema asta.
Acum o saptamana ainceput sa se aprinda in bord semnul de la placute,nu se aprindea mereu insa dupa vreo 3 zile a inceput sa ramana mereu aprins.
Am comandat placute TRW (100 lei) si cand m-am uitat pe ele nu am vazut nici un locas pentru senzor de uzura.Am crezut ca am luat placute necorespunzatoare insa 3 persoane printre care si cea de la care am cumparat m-au asigurat ca masina mea nu este echipata cu senzori pe spate.
Am tot citit pe forum si am inteles doar ca e posibil sa existe senzor doar fata stanga/fata dreapta....placutele pe fata sunt destul de groase in "carne" cele de pe spate sunt mult mai tocite(asa am decis sa iau pentru spate).
Lichid de frana am,intrebarea este daca exista senzor pe spate si daca exista unde e montat pe placuta in placuta?
  • cornel.m

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
mircea neicu a scris:sper sa nu gresesc dar pe pompa de servo sau pe etrier trebuie sa scrie tipul instalatiei de franare. eu am lucas

pe pompa de servo ? servo-direcþie sau servo-frânã ?
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
cornel.m a scris: servo-direcþie sau servo-frânã ?
Shocked
Pe pompa de servo-directie. Unde altundeva ar fi normal sa fie indicat "tipul" sistemului de franare?
  • viorelxxx

  • Mesaje scrise: 346
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Dec 2010

  • Mesaj Privat
CristiAM a scris:Am o mare nelamurire in legatura cu placutele de frana spate,poate s-a mai lovit cineva de problema asta.
Acum o saptamana ainceput sa se aprinda in bord semnul de la placute,nu se aprindea mereu insa dupa vreo 3 zile a inceput sa ramana mereu aprins.
Am comandat placute TRW (100 lei) si cand m-am uitat pe ele nu am vazut nici un locas pentru senzor de uzura.Am crezut ca am luat placute necorespunzatoare insa 3 persoane printre care si cea de la care am cumparat m-au asigurat ca masina mea nu este echipata cu senzori pe spate.
Am tot citit pe forum si am inteles doar ca e posibil sa existe senzor doar fata stanga/fata dreapta....placutele pe fata sunt destul de groase in "carne" cele de pe spate sunt mult mai tocite(asa am decis sa iau pentru spate).
Lichid de frana am,intrebarea este daca exista senzor pe spate si daca exista unde e montat pe placuta in placuta?

eu am senzor doar pe fata dreapta , probabil ca ,constructorul s-a gandit ca uzura placutelor de frana este egala si nu este necesar dotarea fiecarui etrier cu cate un senzor deoarece acest consumabil se schimba la set si nu la bucata !
  • cornel.m

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Gabi.B.HD a scris:
cornel.m a scris: servo-direcþie sau servo-frânã ?
Shocked
Pe pompa de servo-directie. Unde altundeva ar fi normal sa fie indicat "tipul" sistemului de franare?

pe pompa de servo-FRANA
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
viorelxxx a scris:
eu am senzor doar pe fata dreapta , probabil ca ,constructorul s-a gandit ca uzura placutelor de frana este egala si nu este necesar dotarea fiecarui etrier cu cate un senzor deoarece acest consumabil se schimba la set si nu la bucata !


fii multumit! Eu la un astra G 1.7 CDTi 2004 ... n-am asa ceva .. si daca nu ar fi suficient pe spate am tamburi Very Happy yupii ce fericit m-au facut aaah Crying or Very sad Evil or Very Mad
Skip ads

  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Va salut....Am un astra 1.7 cdti,101cp si zilele trecute am facut un drum cu masina de la Bucuresti la Medias si inapoi si pe cand urcam pe la Dealu Negru mi se tot aprindea in bord martorul care se aprinde cand tragi frana de mana.Binenteles ca eu nu atinsesem frana de mana....Chestia e ca statea un pic aprins,apoi se stingea si tot asa de vreo 4-5 ori....Eu stiu ca am placutele foarte tocite,asa ca sa fie de la alea?Sau e acelasi martor si pentru placute si pentru frana de mana?!
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Ai lichidul de frana sub nivel. Trebuie sa completezi cu lichid de frana.Cand este sub nivel , se aprinde martorul.
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am inteles....Banuiesc ca DOT4 normal se baga,sau gresesc?Multam....
  • dassvalencia

  • Mesaje scrise: 368
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Asta nu mai stiu... Documenteaza-te.
Skip ads

  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Daca cineva pe Vectra B si-a schimbat discurile fata cu EBC si placutele tot EBC - rog un feedback real, ma bate gandul si pe mine sa schimb cu EBC insa intr-o prima faza doar pe rotile fata. Personal imi doresc niste frane ceva mai eficiente, as putea opta pentru :
(1) schimbare etrieri+discuri+placute cu unele marca TRW, asa cum a pus fabrica pe modelul Vectra B X20XEV.
Placutele si discurile de X20XEV fiind mai late consider ca si frana este mai eficienta cu aceste elemente de franare.
(2) schimbare discuri+placute cu unele mai avansate tehnologic si ceva mai eficiente la franare.
Deocamdata as merge pe aceasta varianta, daca exista o alternativa reala la discurile+placutele standard.
  • asandulescu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y1.7dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Ma adaug eu eu la lista.
discuri fata Brembo MAX
discuri spate Zimmermann
placute toate ATE

le-am gasit la preturi foarte bune dupa indelungi cautari pe internet si au costat toate 800ron. am prins o super oferta la Brembo.

Le-am schimbat dar am numai probleme. Frana prinde bine dar vibreaza foarte putin volanul uneori iar pe spate scartaie cand plec de pe loc, daca ating frana scartaitul se opreste, semn ca nu e de la placute, sau poate vospeaua de pe discuri a ajuns pe placute si pana se duce. nu fac mereu, doar cand le apuca iar scartaitul e intrerupt ca si cum discul ar fi oval.

ca performanta pot sa zic ca nu e nici o diferenta fata de stock chiar sunt aceste dezavantaje mentionate mai sus.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,664
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Eu am mers pe EBC pentru rotile din fata, cu discuri noi EBC si placute EBC green stuff.

E mai scump la bani, dar am scapat de scârtâitul la frânare, nu fac mizerie pe jenti, nu mai intra ABS-ul decât foarte rar însa si discurile se incalzesc mai mult decat cele stock pe care le aveam inainte de schimbare. Pe spate nu a fost nevoie sa schimb nimic, totul e inca in parametri.

Dupa 1.500km parcursi înca nu-mi prinde frâna asa cum vreau eu, va trebui sa încerc si o aerisire a frânelor dupa acesta schimbare.

.
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
In data de 02.08.2008 am inlocuit placutele de frana fata si spate originale la onorabila "varsta" de 69700km. Atunci mai aveau aprox 2mm de material de frictiune. Le-am inlocuit in service Motormania PLoiesti cu unele FERODO care atunci au costat 115 lei. Aici vorbesc de cele spate. Vreau sa va spun ca dupa aproape 4 ani m-au disperat. Scartaie de nu-mi vine sa mai calc frana. De aceea sambata m-am apucat sa demontez roata stanga spate sa vad cum sta treaba. Tin sa spun ca sunt foarte tari si mi-au tocit foarte mult din disc. Ca sa scot etrierul a trebuit sa polizez nitel cu flexul acea buza de la marginea discului. Placutele arata aproape ca atunci. Fapt ce m-a determinat ca azi sa-mi cumpar placute noi. Am fost la magazin" CREST" din Ploiesti si aveau pe raft TRW originale Made in Germany la 114.5 lei. Fara sa stau pe ganduri le-am luat. Peste tot erau 130 lei. Am cautat si ATE dar sub 180lei n-am gasit. In acest weekend incerc sa le montez dar sa vad cand caci sambata sunt inscris cu bicicleta la inaugurarea Autostrazii Bucuresti- Ploiesti. Pe fata am pus LPR tot in aceeasi zi si sincer se comporta bine. Atat ca fac foarte mult praf rosiatic.
Celor ce mai inlocuiesc placute incercati sa luati TRW sau ATE. Sunt super marci. Apropo masina are acum aproape 88000km.
  • Decebalus

  • Mesaje scrise: 407
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

Eu am mers pe programul 4+ al Opel pentru discuri+placute si am dat 639 de lei inclusiv manopera pentru masina din semnatura.
Ma face sa dorm mai linistit stiind ca am pus originale si ca am si garantie la ele Smile
Frana tine foarte ok . insa mai am de schimbat si lichid de frana pe care am sa merg pe ATE.

Drumuri bune va urez !
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Sunt curios daca o sa-ti tina la fel de bine frana de mana. La mine cu Ferrodo tinea mai bine decat cu TRW si acum cu ATE.
  • luchianken

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Decebalus a scris:Salutare,

Eu am mers pe programul 4+ al Opel pentru discuri+placute si am dat 639 de lei inclusiv manopera pentru masina din semnatura.
Ma face sa dorm mai linistit stiind ca am pus originale si ca am si garantie la ele Smile
Frana tine foarte ok . insa mai am de schimbat si lichid de frana pe care am sa merg pe ATE.

Drumuri bune va urez !


Poti sa ne spui adresa serviceului si daca mai e valabila promotia ?
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
toate reprezentantele Opel
http://www.opel.ro/proprietari/services.html
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR