Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Cristian.deaconu2011

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Sal am si eu o intrebare ....vreau sa schimb discurile de frana la un opel astra h ...cam la ce pret sunt in romania?ms
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Aprox 150 euro discuri +placute fata
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
La mine am schimbat placutele acum un an datorita faptului ca am schimbat discurile (erau la jumatate). Placutele vechi erau TRW, cele de acum sunt tot TRW iar discurile sunt Brembo. Pe spate nu am schimbat placutele de vreo patru ani, iar ca uzura sunt trecute putin de jumatate.
  • dragosh_viorel

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2011

  • Mesaj Privat
am opel astra h sw
ce placute de frana sunt bune si de unde sa le cumpar?
multumesc!
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Poti incerca ferodo premier
recomand sa le iei de la magazin, de noi, din dezmembrari e naspa....
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Legal celor de la dezmembrari le este INTERZIS sa vinda elemente din sistemul de DIRECTIE si FRINARE...dar suntem in Romania si asta spune foarte multe!Scuze de OFF topic Evil or Very Mad Evil or Very Mad
  • ionapostol

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Am un Astra G cdti 2007 80cP si am avut placute originale care la prima revizie au fost inlocuite de "baietii buni" de la service .Au zis ca necesita inlocuire, nu mai stiu daca asa era pt ca nu le-am vazut. Le-au inlocuit cu Ferodo (foarte tari) dar pe care le-am inlocuit la 134.000km cu LPR plus discuri Brembo.
Inainte de a inlocui discurile+placute vreau sa spun ca nu prea aveam frane (de aceea am si avut vreo 2 accidente minore) La un moment dat chiar vroiam sa duc masina la niste teste pt ca un Logan frana la 50km/h in 5-6m iar a mea cu mult mai mult. oricum dupa ce am facut schimbarea...minune, am frane excelente...dar dupa 61.000km (atat am facut pana acum cu aceste placute) placutele nu au ajuns nici macar la jumatate in timp ce discurile sau tocit cam 1mm -1,5mm (pe o parte).
Mentionez ca la putin timp dupa schimbul de discuri+placute am schimbat arcurile pe spate(unul era rupt) cu KIEN suedeze (cam moi) si anvelopele(de vara) cu cele mai ieftine pe care le-am gasit la targ V**an si anume Matador. Inca un mare plus la franare si mai ales stabilitate in curbe. Nu sunt un sofer profesionist dar chiar si asa schimbarea este enorma in bine Very Happy
Ceea ce vreau sa va rog este daca stie cineva alte marci de placute mai moi decat LPR ?
Dintr-un calcul simplu rezulta ca trebuie sa schimbi cam 3 seturi de placute pt un set de discuri asta ca sa fii eficient financiar (2 discuri brembo=200lei si 3 seturi placute LPR 3x71lei=210lei) asa ca trebuie sa gasesc niste placute mai moi sa ma incadrez in ecuatia de mai sus bineinteles ca daca pretul e altul (cum am vazut ca celelalte marci sunt de la 115lei in sus pe set) ecuatia se adapteaza...
Deci exista alte placute mai moi? Care sunt cele mai bune perechi de discuri + placute (care se impaca mai bine dpdv al franarii eficiente si al zgomotului)? cam cat tin discurile la voi? (mentionez ca nu conduc agresiv)
Scuze pt postul lung!
  • raku21

  • Mesaje scrise: 532
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mar 2008

  • Mesaj Privat
placute dure:
pagid , textar , jp ,

placute medii:
ferodo,bosch,ate,lucas

placute moi:
roadhouse,woking,ferodo tar,lpr,siemer

Skip ads

  • ionapostol

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
raku21 , dupa cum ai citit mai sus eu am lpr si nu sunt moi deloc...asa ca acea ierarhie sau catalogare nu cred ca este corecta.
Probabil voi incerca originale GM moi cum sunt acum catalogate in magazine, chiar daca sunt foarte scumpe asta daca nu stie cineva altele mai moi.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,674
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
De ce nu le cumparati perechi ? Discuri si placute, de la aceiasi firma producatoare ? Eu unul cred ca in acest caz producatorul s-a asigurat ca tine bine si frana, dar si ca discurile se vor toci mai lent ca sa te duca 3 seturi de placute la un disc (ca sa ai motive sa cumperi de la acelasi producator si data viitoare).

Pentru firmele care nu fac decat placute sau numai discuri, cat credeti ca au testat producatorii lor care este uzura in timp ? Destul de putin, as putea crede eu.
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
o intrebare ...a mai intalnit cineva la Astra H etriere ATE fata si LUCAS spate? e normal sau nu .....masina nu e facuta din bucati!
  • ionapostol

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
@ahappyuser
astept sa vad daca cineva a cumparat perechi de placute si discuri de la acelasi producator sa vedem daca este asa cum zici,pana la probarea afirmatiei.....
Skip ads

  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu am cumparat discuri ATE placute ATE spate ....si nu am ce sa le comentez......nu am schimbat de ff mult timp mai asteptam sa treaca timp .
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,674
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
ionapostol a scris:@ahappyuser
astept sa vad daca cineva a cumparat perechi de placute si discuri de la acelasi producator sa vedem daca este asa cum zici,pana la probarea afirmatiei.....

Pai iti confirm eu : am pe fata discuri EBC standard si placute EBC GreenStuff, masina franeaza foarte bine! nu am mai simtit sa intre ABS-ul pe timp de vara. Acum mai trebuie sa strang ceva bani pentru franele de pe spate, aceiasi optiune. Daca e vorba de uzura la discurile fata, m-am uitat ieri si uzura este zero, e drept ca am facut doar cateva mii de km de la schimbarea cu discurile si placutele EBC pe fata.
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am schimbat placutele si discurile pe fata Trw,inainte am avut placute Ate,dar nu simt nici o diferenta intre cele doua marci.
Recomand sa folositi acelas producator si pentru discuri si pentru placute.
Am mers pe marca Trw,pentru-ca asa scria pe pompa de frina,dar cind am curatat etrierul pe acesta scria Ate,nu inteleg de ce nu erau si etrierele tot aceeas marca
  • ionapostol

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Pai este clar de ce nu sunt toate componentele facute de acelasi producator....banii sau mai exact costurile de productie. Nimeni nu se uita la marca "cutare" sau brandul "cutare" ei se uita DOAR la bani. Daca pot luat cat mai ieftin si sa vand cat mai scump nu conteaza cine le produce.
  • Cristian.deaconu2011

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Are cineva un tutorial cu scimbatul placutelor de frana la un astra h?va rog
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca Nu ai nici cea mai mica idee cum se shimba..nu te apuca. la toate masinile e aproximativ la fel. un mic pont..gasesti pe youtube tutorile video
  • Cristian.deaconu2011

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2005 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Idee am dar vroiam sa mai vad odata cum se schimba....ms Corbu
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,540
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Suspenzi masina, o asiguri..apoi ai nevoie d eun imbus de 7 sanatos..eu am avut luate 3..dar a tinut cu primul..un pic torsionat. Desfaci suruburile la glisierele pe care gliseaza etrierul (jumate din el), scoti etrierul, il atarni cu o sarma sau sfoara de arc, sa nu tensionezi racordul flexibil, apoi schimbi placutele. Inainte de a monta noile placute, schimbi si tablitele de ghidaj..ar trebui s ale ai in pachet cu noile placute de frana..vezi ca nu sunt simetrice..intra nmumai intr-o anumita pozitie..sa nu le fortezi prea tare...daca nu intra, înseamnã ca nu e pozitia care trebuie.
Au fost posturi în care se susținea ca e suficient sa desfaci șurubul de jos de la etrier..cel de sus numai slãbit, și se poate rabata etrierul...

Ca și operațiuni complementare:
- curãțit bine de tot canturile in care intra plãcuțele de ghidaj
- unse axele la glisierele cu vaselina pe baza de cupru
- degresat discurile si noile placute cu spray special etc
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR