Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • cornel.m

  • Mesaje scrise: 348
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2010

  • Mesaj Privat
"unse axele la glisierele" poti sa ne arati pe o poza despre ce este vorba?
Skip ads

  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Am gãsit poza pe net sub denumirea de șurub ghidaj....

Sunt 2 la fiecare etrier si gliseaza etrierul pe ele in momentul frânãrii.

Am mai gasit o poza..dar e de etrier spate.


Am uitat o etapa...presarea pistonasului etrierului la loc in locasul lui (in prealabil se desface capacul la rezervorul de lichid frana), altfel noile placute nu vor mai avea loc in etrier. Sunt 2 metode (poate mai multe):
-inainte de demontarea etrierului se introduce usor o surubelnita lata intre etrier si placute..se face parghie putin cate putin, lent, fara graba, pana cand pistonasul intra complet la locul lui;
-dupa demontare placute, se preseaza cu o coada de ciocan/surubelinta, direct pe pistonas...daca nu se simte nimic, se incearaca rasucirea usoara a pistonului, concomitent cu presarea (de obicei mișcarea asta e necesara numai la pistoane etrier spate)

Tutorial video pt corsa




Alta operatiune complementara:alezarea discurilor de frana, daca este cazul... în tutorial este facuta șantierește Smile
  • raducatalin1

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut, am schimbat azi placutele pe astra g (TRW) si pedala este moale moale, nu a pierdut gram de lichid, pana sa schimb placutele pedala era tare. Intrebarea mea este daca este ceva normal? Adica sa astept pana se aseaza placutele pe discuri sau mai este altceva?
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
pt inceput nu trebuie sa franezi brusc pt circa 200 km ! daca tot asa ramane pedeala fa o aerisire !
Skip ads

  • raducatalin1

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Dupa schimbarea placutelor am observat ca se incing rotile, cele de pe fata si cea de pe spate stanga in special frige cea din dreapta spate este calduta poti pune mana pe roata.Pana sa schimb placutele rotile erau caldute. Posibil sa fie pistonasele blocate? sau o fi din cauza ca inca nu sunt asezate placutele(am parcus cam 150 km dupa schimbarea placutelor)?
  • betasergiu

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Covasna
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si eu trebuie sa schimb zilele astea discurile si placutele pe fata la un astar h 101 cp. Am cumparat discuri ATE. Ce placute s-ar merita ca si raport calitate-pret? ATE sau FERODO PREMIER?
  • CORBU

  • Mesaje scrise: 1,670
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Zafira Tourer 2015 b16dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Dec 2006

  • Mesaj Privat
eu am avut ferodo si ori am avut ghinion ori chiar mi au stricat discurile! acum am ATE disc,placuta!
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,542
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Cea mai potrivita combinatie e sa folosesti acelasi producator si la disc si la placute (parerea mea)...stii ca se uzeaza in limitele normale. In caz contrar, ori iti uzeaza prematur discul...ori il uzeaza prea putin, se ovalizeaza in timp si tot trebuie sa il inlocuiesti...
Skip ads

  • asandulescu

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 y1.7dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Asa cum am spus anterior am schimbat si eu placutele si discurile, dar numai belele am avut. In afara de bani aruncati, multa munca si foarte multi nervi m-am ales cu urmatoarea problema:

Am o vribratie in volan de ceva timp, azi am rezolvat eventuale probleme dar nu reusesc sa scap de aceasta vibratie care se simte doar la viteze mai mari de 60 si doar cand pun frana.

am schimbat

-telescope/flanse cu rulment amortizor

-discuri frana

roti de la alta masina

Nimic dince am enumerat nu a imbunatatit starea masinii, nu am nici un fel de joc, verificat si in service, nu imi pot explica ce are, nu mai stiu ce sa schimb ce sa inlocuiesc!

In momentul in care am facut proba cu alt disc(era un disc pe care eu l-am dat jos pt ca era uzat) acesta fiind ruginit a facut ca placutele sa lase o urma cum puteti vedea in imaginiile de mai jos.

Pozele afiseaza urma lasata pe exterior, care era mult mai mare decat cea de pe interior(spatele discului)
un lucru important este ca acele urme erau diametral opuse exact cum le-am desenat.


  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
fie nu ai curatat cu peria de sarma si smirgel (hartie abraziva) fuzeta si discul pe partea de asamblare fie s-a ovalizat discul din cauza unui soc termic (trecut prin rau cu discurile calde atunci cand ai fost la gratar Very Happy )
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
este un tutorial pentru demontare/montare saboti pentru tambur astra g caravan? i-am schimbat personal dar ceva cred ca am pus gresit, acea siguranta pentru reglaj tot cade jos si franarea pe spate dispare aproape in totalitate la 2-3 saptamani
  • horaa

  • Mesaje scrise: 3,472
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2012 a14net
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2012

  • Mesaj Privat
chiar nimeni nu stie nimic despre problema mea sau despre tamburii opel astra g?
Skip ads

  • Razvan1987

  • Mesaje scrise: 27
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2001 w
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu cateva intrebari, am opel vectra b din 2001 si vreau sa imi schimb placutele
ce placute de frana sa-mi cumpar,putin mai moi ca am discurile cu ceva uzura? Precizez ca am discuri fata-spate si pe fata din cate stiu am si senzor de uzura, dar ce nu stiu este daca am pe ambele roti sau doar pe stanga?
Multumesc anticipat
  • MaxDDM

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Nirolf1986 a scris:
dak a scris:
Nirolf1986 a scris:Deci am aer pe undeva prin instalatie. Trebe oare aerisit din nou sau se duce dupa cateva zile (dupa zisele unora) ?

Instalatia de franare nu se aeriseste SINGURA.

Asa ma gandesc si eu. Sper sa ajung zilele astea undeva sa aerisesc la rotile din fata. Cred ca acolo e aer. Daca opresc, pe la jumatatea cursei se aude zgomotul acela de scartait de frana de mana la rotile din spate. Deci, acolo prinde bine.


La etrier ai un capacel de cauciu care astupa conducta cu lichid de frana.
Pe acolo poti aerisi frana dar mai ai nevoie de un coleg care sa apese pe frana si sa faca presiune in sistemul de franare.
Eu iti recomand sa schimbi si lichidul de frana din instalatie.
Eu am schimbat ieri discurile frana fata, placute si am schimbat si lichidul de frana arerisind toate cele patru connduce ale sistemului de franare.
Daca nu stii cum sa procedezi da-mi PM si te invat eu.
E foarte simplu.
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut am tot citit pe aici pe forum despre discuri si placute .
As vrea sa le schimb si eu pe fata ideea ar fi ca am inteles din ce am citit ca sunt mai moi sau mai tari .
Daca ati putea sa va spuneti opinia despre urmatoarele configuratii:
discuri brembo cu placute GM sau
discuri brembo cu placute TRW sau
discuri zimmerman cu placute ATE.
  • viorel_bce

  • Mesaje scrise: 458
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Sep 2010

  • Mesaj Privat
@alexx.
Sfatul meu este sa montezi discuri si placute de aceeas marca.ATE sau TRW sint bune,eu am montat acum un an pe fata discuri si placute TRW si sint foarte multumit.
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Pana la urma am comandat discuri si placute TRW. 354 lei cu tot cu transport.
  • bodyn

  • Mesaje scrise: 207
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2005 1,7 cdti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Tocmai am achizitionat discuri noi pe fata si pe spate ambele marca Brembo.
  • Moshuuuu

  • Mesaje scrise: 678
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Si eu am pus discuri brembo si placute ate, perfecte! Very Happy
  • MaxDDM

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Corsa 2008 Z17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Salut dragi colegi.
Acum cateva zile am schimbat si eu discurile si placutele spate.
toate bue si frumoase pana la agatarea stutului cablului de rana pe fiecare etrier.
Pe stanga a mers iar pe dreapta nu am putut trage cablul ca sa-l agat in cleme de pe etrier.
V-as intreba eu cum resusesc sa mai slabesc cablul de frana de mana la Vectra C?
am inteles ca trebuie demontata cotiera si ca sub maneta franei de mana se afla acel surub.
Imi puteti spune cum scot acel manson al manetei (cel de langa butonul pentru deblocare frana de mana) si cum scot capacul de plastic al manetei care merge pana in spatele cotierei?
Va multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR