Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • ocevi

  • Mesaje scrise: 65
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Salutare.
Am avut de ales intre Bosh- 130 RON/set si TRW 144 RON/set. Toti mi-au spus ca TRW-urile sunt mai bune ca bosh. In plus am ajuns singur la conclizia asta gandindu-ma cate lucruri face Bosh. Nu m-ar mira ca in viitor sa si apara un autoturism BOSH sau ciorapi BOSH! Asa ca mi-am pus TRW. Franele tin f bine si sunt multumit....
Skip ads

  • danutz

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2006

  • Mesaj Privat
am placute fata spate road house 2.200
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Azi am schimbat şi eu plăcuţele pe faţă. Am pus LPR (italiene) fără asbest. Codul lor este 05P635 şi au costat 100 lei. Montajul l-am făcut în regie proprie. Nu am schimbat şi senzorul iar becul a rămas aprins.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am vrut sa schimb placutele originale. Surpriza! Mai au o groaza de 'carne' pe ele, cu toate ca au 40.000km. Treaba e ca au mancat un pic din disc, dar e ok.
Ce m-a frapat, a fost ca intra foarte greu la loc. Trebuie sa le indes bine in soclu, cu tot cu acele cleme (inclusiv senzorul/tablita care atinge discul la uzura). Doar sa le bat cu un ciocan. Mi se pare ciudat, ca ar fi trebuit sa culiseze un pic, nu sa stea lipita placuta de disc.
Din curiozitate, mai e vorba de alt senzor?
Skip ads

  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
mihai_39 a scris:Am vrut sa schimb placutele originale. Surpriza! Mai au o groaza de 'carne' pe ele, cu toate ca au 40.000km. Treaba e ca au mancat un pic din disc, dar e ok.
Ce m-a frapat, a fost ca intra foarte greu la loc. Trebuie sa le indes bine in soclu, cu tot cu acele cleme (inclusiv senzorul/tablita care atinge discul la uzura). Doar sa le bat cu un ciocan. Mi se pare ciudat, ca ar fi trebuit sa culiseze un pic, nu sa stea lipita placuta de disc.
Din curiozitate, mai e vorba de alt senzor?


faptul ca intra foarte greu nu este bine deloc, este posibil sa nu le fi pus bine. curata cu perie de sarma canturile din suportul de etrier pe unde trebuie sa culiseze placutele, cu smirghel curata si urechile placutelor de frana. poti avea probleme cu incingerea excesiva a rotilor, masina putin infranta, consum mai mare, scartait in mers.
despre senzor, exista si unul electronic, ar fitrebuit sa-l vezi daca ai umblat acolo.
  • Corsafuhrer

  • Mesaje scrise: 869
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Corsa nu are alt senzor, decat lamelele alea metalice, care scartaie cand se tocesc placutele peste limita admisa. Simplu si eficient.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
N-am vazut nimic altceva, in afara de lamela aceea. La un moment dat imi ramanea aprins in bord martorul ABS, dupa ce am pus placutele. Ma tot intrebam ce gogosi are, poate o fi vreun senzor, ceva. Am aerisit, dupa care a disparut. Ciudat e ca nu a curs lichid, nu i-am facut nimic, sa zici ca nu mai are presiune. In fine.

Asa, vizavi de montat la loc placutele. Doar cea de pe exterior a pus probleme. Imi dau cuvantul, chiar intra greu, si nu era mizerie. Pur si simplu, cu urechile (2) si clema (1), intra foarte greu. Era si al' batran cu mine. Si el a ramas mirat. La Supernova lui (fosta masina) nu intrau asa greu, culisau un pic. Imi sta mintea-n loc, ca e vorba de niste placute amarate, nu cine stie ce filosofie.
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea, sunt posesorul unui Opel Astra H caravan, 101 cp, si vreau sa imi cumpar placute de frana, imi trebuie si pe fata si pe spate (cele de pe fata am inteles ca au senzor) intrebarea mea: ce parere aveti de placute MINTEX, a folosit cineva? (palacute fata 265ron, spate 83ron) merita sa le cumpar? nu stiu care este treaba cu placute dure, moi sau medii. Invatatima si pe ine cum este mai bine si sa nu arunc banii in vant.

bafta
Skip ads

  • Libra

  • Mesaje scrise: 4,003
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Astra 2002 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2005

  • Mesaj Privat
@mihai_39: nu este normal sa intre asa greu. Placuta de frana este in esenta o piesa in miscare. Daca nu culiseaza usor pe ghidaje, poti avea probleme. Mai bine desfa inca o data si asigura-te ai ai montat totul cum trebuie. Cauta pe forum, este un tutorial la "cum sa". Daca ai santuri pronuntate, acestea se pot elimina la strung. Suprafata de contact cu placutele ar trebui sa fie plana. Trebuie sa fii atent cat de adanci sunt acele santuri de uzura de pe disc. Daca in urma prelucrarii la strung depasesti limita minima de grosime pentru discuri, placutele de frana nu mai apasa suficient pe disc si franarea nu mai este eficienta. Grosimea minima a discului o gasesti in manual. Cu un subler masori adancimea santurilor si scazand din grosimea normala a discului, obtii grosimea pe care o vor avea discurile dupa prelucrare. Daca este mai mica decat limita minima admisa, mai bine schimbi discurile cu altele noi.
@Avram Adrian: nu inteleg de ce iti trebuie in acelasi moment placute pe toate patru rotile. Practic, ele nu se uzeaza la fel niciodata. Cele de pe fata se uzeaza mai repede decat cele de pe spate. Mergand pe principiul ca ce merge nu trebuie schimbat, iti recomand sa le schimbi doar pe cele pe care e neaparat nevoie. Cativa milimetri de ferodou pe placute iti pot asigura in functie de maniera de condus inca cateva mii de km. Consulta un mecanic cu ceva experienta pe Opel. Ar fi pacat sa arunci banii degeaba inlocuind placute care te-ar mai putea duce. Operatiune de inlocuire nu este complicata si poti s-o faci oricand.

Pentru amandoi: folositi functie "cautare". O sa mai gasiti discutii despre ce va intereseaza.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Stii care e partea stranie? Cu roata suspendata, o pot invarti usor si nu simt ca ar sta placutele pe disc. Nici in mers nu mi se incing rotile. Cu alte cuvinte, comportament normal. Si totusi intra foarte greu placuta exterioara, trebuie sa o bati cu ceva. Fara clema de siguranta, ar intra usor.

Discurile au ceva uzura, dar mai merg. Santuri nu au.
Placutele au multa carne, ca am ramas mirat. Probabil sunt dure, ca altfel nu-mi explic uzura redusa.
Momentan tin la naftalina placutele noi, pe principiul mentionat de tine: daca merge, nu repar. Intre timp voi cumpara si o pereche de discuri, si cred ca le voi schimba impreuna la 60.000km, sau dupa, in functie de uzura.

Multumesc. Smile
  • al3xz

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Induceti omu in eroare, placutele fiind noi nu e tocmai anormal sa intre un pic mai greu, mai ales daca pistonasul nu e impins tocmai la capat.
  • ktapet

  • Mesaje scrise: 485
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Zafira 2007 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2005

  • Mesaj Privat
din cate inteleg eu, placutele intra greu nu din cauza pistonasului ci din cauza urechilor.
poate ca placutele care sunt pe interior nu sunt la fel cu cele care vin pe exterior? sigur le-ai pus bine? sau clemele alea or fi diferite?
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
@al3xz
Placutele nu-s noi, sunt cele vechi pe care nu le-a mai inlocuit ca nu era nevoie
  • al3xz

  • Mesaje scrise: 329
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Asa e, dar daca au carne pe ele cum spune el, si nu a mai schimbat pana acum placute e posibil sa fie doar o impresie.
  • mihai_39

  • Mesaje scrise: 833
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Doar cea de pe exterior intra greu, ca are clema aceea de siguranta. Fara ea, ar intra destul de usor, la fix. Si cele vechi intra la fel de greu.
In fine, v-am batut la cap destul cu placutele astea nenorocite. Multumesc pentru intelegere. Smile
  • rusuioansorin

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Sal!
Intr-adevar. pe spate nu au senzor electronic....doar acustic....niste tablite care la uzura mare, cand ating in disk, fara sa-l afecteze si incep sa faca ceva zgomot de te zgarie putin pe creier! Atunci sigur le schimbi Laughing
Multa bafta!
  • morfu

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Citind topicul, vin si eu cu o intrebare, la cat timp se schimba placutele de frana?
Masina a facut un an luna aceasta, franeaza foarte bine, doar ca atunci cand apas pedala foarte putin se aude un huruit putin sesizabil.

Inca o chestie care imi sta pe creier, cand apas pedala de frana, la roata dreapta-fata se aude un "clink" si cand ridic piciorul de pe pedala, face gen "clank", putin sesizabil si asta, dar se aude..

Ce ar putea fi? Rolling Eyes
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Placutele se schimba dupa km, stil de mers = uzura lor, 40-60,000km
In cazul tau se demonteaza, se curata cu spray pentru sistem frine, grija sa nu le schimbi locul unde erau.
  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
este chiar obligatoriu sa schimbam placutele de frina asa cum zic cei de la opel,adica la 30 000 sau ...cind simt ca nu mai tin ceea ce nu prea este indicat atunci cind soferul nici nu prea are experienta{a mea sotioara]
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Cei de la Opel sunt pe facut bani degeaba. Placutele se schimba doar daca au stratul pe minim. Pentru Romania eu recomand revizii la 10,000km (ulei+filtre) si evident ulei de calitate nu al lor.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR