Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ok, asta am inteles ca cei de la OPEL sunt niste jnapani pusi sa-ti bage mina in buzunar cu orice ocazie dar intrebarea mea ar fi,dupa ce imi dau seama cind placutele sunt cu stratul pe minim?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Le dai jos daca nu ai "ochi si le vezi grosimea.
Placute noi:

Placute uzate (dimensiunea nu cred ca e identica):


Pe scurt vezi cita "carne" mai au.
  • deleted-18977

  • Mesaje scrise: 2,349
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mai 2008

  • Mesaj Privat
placutele de frina te duc minim 80.000 km indiferent de stilul de mers folosesc de ani buni numai lucas trw si niciodata nu leam schimbat inainte de a parcurge cei 80.000 mentionez ca am un opel zafira 2.0 dti y 20dth. asa sa le schimbi la 30.000 ca vrea cei de la opel inseamna sa arunci banii pe geam.evit intodeauna reprezentanta opel unde nu stiu cum sa mai faca sa te mulga de bani.
  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ok, va multumesc mult pentru sfaturi chiar mau ajutat.As mai avea o singura intrebare.Eu am un opel astra H 1.4 benzina din 2007 ianuarie si am facut 28700 km. si as fi vrut sa stiu daca aceste modele au acei senzori care te anunta ca trebuie sa schimbi placutele?Daca nu,atunci dupa ce imi dau seama cind trebuie sa le schimb. in afara de datul lor jos si vazut cit strat mai au(nu e o operatiune chiar usoara si sa o faci foarte des),ma refer la faptul ca incp sa scirtie, nu mai sunt foarte eficiente la frinare mai brusca,se mareste cursa pedalei de frina ,trebuie sa frinezi mai din timp ? Va Multumesc ! P.S. nu o conduc eu ci sotia.Eu am alta marca de masina.
Skip ads

  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
chiar nu stie nimeni sa-mi raspunda si mie?
  • mctoto

  • Mesaje scrise: 1,846
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pai daca ai senzor de placute te uiti acolo la roata si pe langa furtunul de frana si cablul de ABS trebuie sa mai fie unul de placute care vine din etrier.
  • myhaylab

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am schimbat si eu astazi placutele de frana. Cost la Dibass 485 RON cu senzori and stuff. Se auzea un sunet cand viram dreapta ca si cum ar atinge placutele de disc. Dupa schimbare nu se mai aude nimic. Tin sa precizez ca le-am schimbat la 21.000 KM. Mi-a fost frica sa nu se accentueza sunetul mai ales ca vara asta am de gand sa fac un drum mai lung.
Si mai am o intrebare.....daca masina este in garantie am voie sa le schimb in alta parte decat la reprezentanta. Din cate am vazut m-a cam costat nu gluma.
  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ati luat placutele vechi inapoi? va-ti uitat la ele sa vedeti cit strat mai au?daca mai puteau fi folosite? ca cei de la OPEL sunt cam snapani si se poate sa fi fost cu totul altceva,mai ales ca suma care va speriat mie mi se pare cam mica daca va inlocuit placutele cu unele noi si +manopera trebuia sa ajunga mai scump Rolling Eyes Din cite stiu eu ca am cam avut dea face cu cei de la OPEL nu ai voie sa faci nimic la masina in afara de reprezentantele lor,altfel pierzi garantia
Skip ads

  • myhaylab

  • Mesaje scrise: 31
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2007

  • Mesaj Privat
mihaila a scris:Ati luat placutele vechi inapoi? va-ti uitat la ele sa vedeti cit strat mai au?daca mai puteau fi folosite? ca cei de la OPEL sunt cam snapani si se poate sa fi fost cu totul altceva,mai ales ca suma care va speriat mie mi se pare cam mica daca va inlocuit placutele cu unele noi si +manopera trebuia sa ajunga mai scump Rolling Eyes Din cite stiu eu ca am cam avut dea face cu cei de la OPEL nu ai voie sa faci nimic la masina in afara de reprezentantele lor,altfel pierzi garantia


Thanks ! Da am stat langa el cand le-a schimbat si mai aveau "carne" sa zic asa dar nu imi placea faptul ca la viraje incepuse sa faca un sunet care ma enerva. In plus am un drum mai lung vara asta si nu as fi vrut sa se accentueze sunetul. Bine ca sunetul nu provenea de la altceva. Am vazut numele tau...ori suntem rude....pe mine tot mihaila ma cheama.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
In privinta placutelor de frana nu ma prea pricep, insa ma orientasem spre ferodo sl, din cate am inteles sunt medii, adica nici tari ca sa uzeze discul , dar nici moi.
intrebari
1. ce parere aveti despre ferodo, comparativ cu ce as mai putea cumpara la preturi asemanatoare
2. nu am inteles ce este cu acel senzor de la placutele de frana...sunt si pe fata si pe spate, se schimba de fiecare data_?
Opel Vectra C, y20dth
multumesc anticipat
  • mihaila

  • Mesaje scrise: 98
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2008 1.9 crdti 120 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum are Vectra frinele,adica si pe fata si pe spate.A mea este Astra si are discuri pe fata si tamburi pe spate asa ca ....In privinta senzorului ,el este pus sa te anunte cind trebuie sa schimbi placutele
  • untaruiulian_MH

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Mehedinti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Ce parere aveti despre placutele MINTEX si daca stie cineva cum sunt:dure, semidure sau moi.Multumesc pentru eventuale lamuriri.
Skip ads

  • Teophil

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1997 2.2 16 v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Salut,
Am o intrebare. Am fortat un pic franele, pe rucar bran, si acum se aude un scatait usor la franare. Ieri am dat comanda de placute (fata Ferodo, spate RoadHouse) altceva nu am gasit. Nu s-a aprins nici un senzor, insa mi se incalezesc discurile si mai rau si jantele. pe fata ... Sad. se poate sa fi ramas blocat pistonasul ?
opel sintra 2.2 16 v 114 000 km
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pistona sau tije blocate/gripate, nu s-a curatat canal.
  • 26mad

  • Mesaje scrise: 453
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2008

  • Mesaj Privat
am schimat placute frana vectra C pe spate, TRW, pret 135 Ron placute plus 50 ron manopera
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am schimbat si eu placutele pe spate, am pus Xpad (85RON perechea). Trebuie aerisite franele daca am schimbat placutele? Daca da, cum se face?
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Nu trebuie aerisite, poti merge linistit.
  • Catalln

  • Mesaje scrise: 318
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Acuma vin si eu cu o intrebare, o sa para mai prosteasca dar asta e.
Am discuri si pe fata si pe spate si cred ca are sa trebuiasca sa le schimb cu tot cu placute. Din ce am vazut eu discurile sunt destul de uzate au o buza la exterior.
Intrebarile mele sunt:
- placutele de frana vin in set (adica un set pentru rotile din fata si unul pentru cele din spate sau seturile sunt pentru fiecare roata in parte)?
- discurle de frana sunt in seturi fata/spate sau la fel la bucata pentru fiecare roata.

Ce parere aveti despre placutele de frana FERODO si discurile ZIMMERMAN?
  • Maverick

  • Mesaje scrise: 1,186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Da, placutele vin la set atat pt fata cat si pentru spate. Discurile de asemenea.
Eu am schimbat placutele cu unele Ferodo de care nu-s chiar multumit. Scartie un pic.
Iti recomnad ATE, atat placute dar si discuri. Sunt putin mai scumpe, dar ai mai multa calitate.
  • starter666

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LEx
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2006

  • Mesaj Privat
tot ATE am luat si eu si sunt foarte bune.

referitor la cum te anunta placutele ca s-au consumat .. ca vad ca nu s-a aruncat nimeni sa spuna .. pai placutele au o mica "siguranta" pe ele, defapt este vorba de o tija .. acea tija incepe sa atinga de discuri cand placutele sunt aproape consumate ..
ca s-au consumat .. iti dai seama simplu ... tiuie tare .. freaca tija pe disc .. cand pui frana si in viraje in general..
este de preferabil daca a inceput sa urle .. sa schimbi placutele .. nui bine sa frece tija aia pe disc .. poate sa strice discurile .. sa lase urme .. etc

oricum poti sa inspectezi si la ochi .. se vede fara probleme placuta in etrier .. nu este nevoie sa demontezi nimic .. poate doar roata in unele cazuri ..


vezi tija (pentru cine nu isi da seama .. este bucata metalica de care tin placuta cu mana) in poza din link atasat (poza este facuta cand am schimbat eu placutele): https://www.postimage.org/image.php?v=gx1Txhnr
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR