Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • bet

  • Mesaje scrise: 499
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salutare. E prima discutie pe care o initiez pe acest forum, nu stiu daca s-a mai scris despre acest subiect, eu cel putin nu am gasit.

Acum vreo doua saptamani m-am dus sa fac inspectia ITP la masina. In timp de mecanicul de acolo verifica franele, de la balansul masinii am observat ca ceva clipoceste in una din lampile de ceata spate. Nu am zis nimic pe moment, multumit canici cel de acolo nu a observat sa nu imi faca vreo problema cu verificarea tehinica.

Week-end-ul trecut avand putin timp liber, am incercat sa desfac respectiva lampa sa vad despre ce este vorba.Am reusit doar sa dau jos aparatoarea de plastic care mascheza respectiva lampa, sa scot mufa cu tot cu bec din ea si astfel am scos apa afara. Nu am reusit sa detasez cu totul lampa de caroserie pentru a o putea examina mai detaliat. Mentionez ca desi inota in apa, becul de ceata functioneaza.

Intrebarea ar fi pe unde a reusit sa intre apa, deoarece lampa nu este fisurata in exterior si nici la interior din cate am reusit eu sa vad nu par a fi probleme ? Exista vreo garnitura ceva care sa fi cedat ? A mai patit cineva asa ceva, exista vreun remediu sau trebuie schimbata lampa cu totul?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,430
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa schimbi lampa, doar sa o demontezi din bara si sa curati aerisitorul. Am avut si eu apa in lampa si de cand am curatat aerisitorul nu am alte probleme. Spor la munca!
  • bet

  • Mesaje scrise: 499
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Ideea e ca am incercat dar nu am reusit nicicum sa scot lampa afara. E prinsa cu un surub pe care nu am reusit sa il desfac, nu se potrivea nici-o surubelnita. Plus ca si protectia de plastic de la roata am dat-o foarte greu jos pentru ca si acolo era la fel un surub la care nu se potrivea nici o cheie nimic. Am reusit sa il desfac cu o ustensila din aia de stomatolog pentru scos dintii pe care o avea un vecin al socrilor Smile

Curios e ca apa dinauntru lampii era curata si eu inclin sa cred ca e de la spalatorie si nu apa de ploaie aruncata de roata acolo. Data viitoare cand ma decid sa o desfac o sa ma inarmez cu mai multa rabdare si calm.
  • NMateies

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jul 2020

  • Mesaj Privat
lampa stinga de pe bara spate stinga becu nu se aprinde cum inlocuiesc opel corsa c comfort 2002
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,470
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Pfff... greu, greu tare, totusi sper ca am inteles corect problema.
Bagi mana pe sub bara, prinzi cu degetele soclul becului, il rotesti si il scoti din lampa (cu bec cu tot), schimbi becul si rotesti soclul la loc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR