Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • AchimCosmin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutare baieti,am si eu un astra g din 98 si nu reusesc sa gasesc o gaura pe unde sa introduc firul de la plus am cautat pe forum aicea dar nu am gasit nimic daca puteti sa faceti voi o poza clara pe unde se poate introduce acest cablu, ms fain o zi buna
Skip ads

  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Salut si bine- ai venit in Club Opel!
Daca tu cauti o trecere din comp. motor spre habitaclu trebuie sa te uiti putin in stanga pompei servo dupa un dop de cauciuc de vreo 3 cm. diametru. Il impingi sa cada- n habitaclu si o sa dai de trecere. Din interior e putin deasupra pedalei de acceleratie. Spor!

Daca nu ma- nsel am pus eu o poza de curand in topicul " Cum sa alegi/ montezi o statie radio pe masina, CB"

LE: chiar acum am verificat cele scrise, la G- ul unui coleg. E tot in spatele filtrului de motorina si in stanga pompei.
  • laur_astra

  • Mesaje scrise: 86
  • Locatie: Spania
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH Stage 1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2012

  • Mesaj Privat
o imagine valoreaza mai mult ca 1000 de cuvinte iti las 2 poze una pe unde e locul ca sa ajungi cu cablul in interior si a 2-a sa vezi pe unde trebuie sa iti iese cablul..sunt poze de cand am facut eo instalazia pe a mea (astra g dti 2.0 y20dth)



  • mafiozzo

  • Mesaje scrise: 309
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Faza e alta... opel astra g din 98 are acceleratia pe cablu, iar prin locul descris de voi trece cablu de acceleratie. Stiu asta ca am montat muzica la un prieten pe o astra din 98.eu cu chin cu vai l-am tras prin acel loc si cablu de acceleratie tot nu sta cum trebue.
Skip ads

  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
acum depinde si de cablul care vrei sa il tragi.Daca e "subtirel" il tragi printr-o gaura , dar daca e 0 awg mai bine faci o gaura separata si stii ca nu interfereaza cu nimic .Eu am tras cablul de la plus prin acea gaura de deasupra acceleratie ,sau langa servo.Dar iti dau un sfat , sa faci gaura in dopul de guma si sa nu tragi cablul "ciobaneste" prin gaura .Cu timpul se va freca de caroserie si va face scurt si nu vei stii din ce cauza ai luat foc.
Multa bafta
  • AchimCosmin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2012

  • Mesaj Privat
A zis ceva baiatul de mai sus astra din 98 are acceleratia pe cablu si acea gaura este pt acceleratie dar in final am reusit sa duc cablul in interior prin aripa apoi prin dopul de la usa din partea dreapta !@ multumesc mult baieti o zi buna tuturor
  • bashtan

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 y17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Sal.eu am facut altfel si anume ...am tras firul de la baterie pe sub masina pe linga lonjeron pina in spate la oala de la roata de rezerva apoi la subwoofer.asta la un astra g 2001 succes.nu se rupe ca e protejat de lonjeron si il poti lega de conductele de alimentare.
  • z16xep

  • Mesaje scrise: 259
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2006 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2012

  • Mesaj Privat
@ bashtan si cum ai bagat cablul in portbagaj ? Ai dat gaura ? sau cum ?
Skip ads

  • AchimCosmin

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2012

  • Mesaj Privat
nu cred ca e bine sa dai gauri unde crezi tu ca vrei sa bagi cablul dak e facuta ea din fabrica da, dar nu te pui tu sa dai gauri...nu e trotineta ma:)) eu am reusit sa il trag prin aripa si la usa dreapta are un dop pe dopul ala si apoi o sa il scoti pe la torpedou si l-am dus pe mijlocul masini pana in portbagaj si acuma merge doar ca am un amplificator de 300W MAX la 2 difuri de 1000W Max 500RMS MAc Audio:) nu prea reuseste amplifu sa strezeze boxele..nah se aude suficient pentru nevoia mea oricum nu mai aud boxele masini numai un bass puternis ce iti misca si privirea,imi deregleaza oglinda centrala:))
  • dumiter

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2011

  • Mesaj Privat
salutare
am vazut cam tarziu subiectul asa ca intervin si eu cu niste poze.
atasez o poza cu dopul despre care ati vorbit, doar ca la mine este deja perforat si tras cablul prin el. in prima poza l-am incercuit ca sa stiti unde se afla.
eu lam dus pana in porbagaj prin pragul din stanga nici nu se stie ca am tras cablu, decat ca am tubul in porbagaj..... cablurile de langa tub sunt mascate in spatele tubului.
  • bashtan

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2001 y17tdi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2012

  • Mesaj Privat
La mine oala e prevazuta nu niste dopuri de scurgere deci nu a fost nevoie sa dau gaura dar da u nu le ai poti sa dai o gaura de 6-8 ca nue tragedie .sa fie cat mai sus posibil adica cat mai aproape de puntea portbagajului
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Doua intrebari am si eu.nu se poate trage cablu de la panoul de sigurante din portbagaj? Nu stiu cum e la astra g,dar la h este un cablu gros care vine direct de la baterie.si mai vreau sa stiu cum pot sa fixez tunul de bass ca sa nu o ia la vale?
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
consumatorii de putere,gen statie amplificare,se leaga direct la sursa de curent,baterie,si se pune o siguranta pe firul de plus,alimentand un consumator mare din alta parte se poate incinge firu respectiv sau arde statia si/sau alti consumatori legati pe acelasi fir,
cutia o poti fixa cu sufe elastice sau cu cheie
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
ok.multumesc pentru sfaturi.o sa vad cand gasesc o zi mai calduta sa ma pot apuca de treaba.
  • andreyutzull

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2010

  • Mesaj Privat
salut am si eu nevoie de ajutor nu gasesc nici o gaura la opel corsa c 2001 sa introduc cablu pentru instalarea unui subwoofer cunoaste cineva ?
  • SDaniel183

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2019

  • Mesaj Privat
salut am si eu un astra g 2002 aveti ide pe unde pot baga cablu dela baterie va multumesc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR