Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • R a d u

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Buna,
Am un Opel Astra G din 2003 la care mi s-a aprins un martor in bord. Am pus-o pe tester si diagnosticul e sonda lambda cea din spatele motorului, nu cea din fata !
Eu am o sonda dar e din fata si mufele nu se potrivesc intre ele !
Intrebare : Pot taia mufa sondei din spate sa o pun pe acea sonda care o am din fata, sa o montez si sa functioneze ? E vreo diferenta intre ele inafara de mufa ?
Multumesc !
  • Damian Vectra B

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2012

  • Mesaj Privat
nu ai cum sa faci asa ceva dar sonda nu este scumpa este in jur de 200 lei si daca masina merge lafel ca inainte sa se aprinde nu trebuie schimbata baga doar benzina mai buna si se va stinge! bafta!
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
ce eroare ai mai precis? Daca ai eroare la sonda nu inseamna ca sonda este belita... s-ar putea sa te lase catalizatorul
sonda1 si sonda2 sunt diferite dar cred ca constructiv sunt la fel.. cred ca au doar alta mufa si difera lungimea firelor.
poti incerca sa .. ai grija numai sa nu confunzi firele caci astea EURO4 au si circuit de incalzire..
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
R a d u a scris:Buna,
Am un Opel Astra G din 2003 la care mi s-a aprins un martor in bord. Am pus-o pe tester si diagnosticul e sonda lambda cea din spatele motorului, nu cea din fata !
Eu am o sonda dar e din fata si mufele nu se potrivesc intre ele !
Intrebare : Pot taia mufa sondei din spate sa o pun pe acea sonda care o am din fata, sa o montez si sa functioneze ? E vreo diferenta intre ele inafara de mufa ?
Multumesc !

Bine ai venit.
Verifica atent traseul de evacuare. Daca scapa gaze pe undeva, sonda citeste o valoare eronata a noxelor.
  • Roby10

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2012

  • Mesaj Privat
R a d u a scris:Buna,
Am un Opel Astra G din 2003 la care mi s-a aprins un martor in bord. Am pus-o pe tester si diagnosticul e sonda lambda cea din spatele motorului, nu cea din fata !
Eu am o sonda dar e din fata si mufele nu se potrivesc intre ele !
Intrebare : Pot taia mufa sondei din spate sa o pun pe acea sonda care o am din fata, sa o montez si sa functioneze ? E vreo diferenta intre ele inafara de mufa ?
Multumesc !


Si mie mi-sa aprins acel martor cu benzina de la petrom, am pus benzina de la MOL si martorul s-a stins.

poti sa incerci si varianta asta.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR