Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • emarian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 1994 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutare ! Sunt nou pe forum, imi cer scuze daca incalc vreo regula postand direct acest thread insa am nevoie de ajutorul vostru urgent pentru ca nu gasesc o solutie de 2 ani de zile.

Acum 2 ani am cumparat un Opel Omega, motor 2000, benzina 8V (X20SE).
La nici o luna dupa ce l-am cumparat s-a stricat motorul, s-a dus pompa de ulei si pana sa ajung acasa cu ea mi s-a gripat motorul. L-am desfacut si am gasit numai pilitura in el.

De 2 ani de zile caut acest tip de motor insa nu reusesc sa gasesc niciunde la noi in tara. Am facut o vizita la Cluj sa vad un motor si m-am intors inapoi fara el pentru ca era defect.....

Masina sta parasita intr-o curte si m-am gandit sa o duc la fier vechi insa nu imi convine sa pierd 1500 de euro cat am dat pe ea, mai ales ca i-am platit impozitul pana acum degeaba si stiu ca mergea excelent de bine inainte.

As aprecia daca mi-ati putea raspunde la urmatoarele intrebari :

Pot sa pun pe ea un alt tip de motor ? M-am gandit la X20XEV cel in 16V insa cineva mi-a spus ca nu se poate pune pentru ca trebuie schimbata instalatia electrica.

Mai exact ce trebuie schimbat daca o sa pun X20XEV pe ea ?

Va multumesc mult si astept raspunsurile voastre.
  • deleted-50226

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut, cea mai buna solutie..iti iei un X20Xev, adus de afara,neinmariculat, chiar daca poate estetic nu arata f bine(gasesti ieftine)...iti iei de pe ala ce ai nevoie, si il vinzi,dezmembrezi restu..ai nevoie de motor, Cu ECU cu tot, si de instalatia electrica, si cred ca si cutia ,nu stiu sigur. Si asa rezolvi problema. Ca tot ce vrei poate nu gasesti intr-un loc, si cheltui mai mult umbland dupa piese. Bafta si succes!
  • emarian

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 1994 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Am inteles, deci sunt cam multe de schimbat in cazul in care pun X20XEV.

Am mai dat ieri vreo 30 de telefoane si nu am reusit decat sa gasesc unul prin Prahova, astept un raspuns de la om... ramane sa mai caut, daca nu gasesc in urmatoarea saptamana ramane sa iau un X20XEV.

Instalatia electrica se schimba greu ? Nu prea as vrea sa o duc la mecanic... de pus motorul, cutie si ce mai e ma descurc singur insa nu vreau sa mai investesc bani pentru ca daca stau sa ma gandesc pe masina cu motoru pus nu imi iau 800 de euro Smile)).

Multumesc de raspuns !
  • deleted-50226

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
De ce sa nu iti iei 800 de euro?e o masina buna...Instalatia, nu stiu ce sa zic..eu numa am demontat asa ceva, nu am montat si e mare a naibii Smile) cu ceva rabdare si indemanare daca e completa...eu zic ca o sa reusesti.. Daca gasesti Xev pe vreo masina, si e pe ea inca, atunci iei si instalatia..e cel mai indicat. Succes.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR