Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • adi_mot

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
In momentul in care pun frana mai tare, dar fara scartait de roti, se aude pe partea dreapta, o pocnitura. Pocnitura asta se aude si cand lovesc o bordura mai tare. Mecanicul a zis ca articulatia e ok.
Nu stiu ce poate sa aiba si nu vreau sa se agraveze.

Astept orice sugestie.

Merci
Skip ads

  • Osciompekus

  • Mesaje scrise: 162
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Kadett 1989 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Verifica planetara, cam la fel imi facea si mie, dupa ce am schimbat capul de planetara parca nu mai aud acea pocnitura...
Doar o sugestie...
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ridica partea dreapta si misca roata verifica capatul de bara(la directie ai joc?) si rotula,daca ii ok atunci etrierul este strans bine? telescopul este strans nu are joc sau rulmentul nu este dus?
in rest nu stiu ce ar putea fi? nu sunt mecanic sunt doar sugesti!
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
S-ar putea sa fie de la arcul pe fata care nu e bine asezat pe taler si la oscilatii ale caroseriei sau cind rotesti volanul pe loc se destinde in locasul lui... daca este asta si nu altceva, nu-i grav, n-are ce sa se uzeze, nu se rupe, nu se strica
Skip ads

  • adi_mot

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
planetarele nu bat, sau cel putin nu le aud eu. cand iau curba nu tacane. mecanicu a zis ca articulatia e ok. el a crezut ca e capul de bara stricat, dar cand s-a uitat a zis ca e totul original si in perfecta stare. ar mai fi varianta cu arcul de la amortizor, k altceva nu stiu ce ar putea fi.
  • adi_mot

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1988
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Ridica partea dreapta si misca roata verifica capatul de bara(la directie ai joc?) si rotula,daca ii ok atunci etrierul este strans bine? telescopul este strans nu are joc sau rulmentul nu este dus?
in rest nu stiu ce ar putea fi? nu sunt mecanic sunt doar sugesti!

etrierul daca ar fi fost de vina, banuiesc ca ar fi pocnit tot timpul. directie nu pare sa am joc. am mai incercat o chestie. ce e aia rotula?? si care e telescopu. eu nu ma prea pricep asa ca nu stiu anumite detalii.

am mai incercat o chestie. am pus piciorul pe frana iar vreo 2 insi impingeau masina. si mai lent si mai brusc.. nu pocnea neam..
  • Dr.Opel

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1984 13N
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Atunci las-o asa si nu-i mai cauta in coarne... Etrierii clampane cind au joc in pistoanele de ghidaj. Daca toate articulatiile sint beton (cap de bara directie si pivot inferior, planetara buna singura posibilitate este ce ti-am spus, se destinde arcul in locasul lui. Mie imi mai pocneste asa de cind am luat masina si nu e nici o problema
  • parasutistul

  • Mesaje scrise: 266
  • Locatie:
  • Masina: Calibra 1994 C25XE V6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2004

  • Mesaj Privat
AI MARE GRIJA!am patit si eu odata cand aveam Kadett gsi tot asa cu "pocnitura"si era fisurat lonjeronul-motorul e destul de puternic pentru caroseria asta si se duc repede lonjeroanele.Vezi ca e foarte greu de vazut locul unde e fisurat-de la bratul inferior in sus (spre parbriz) verifica pe partea dinspre interiorul masinii urca un lonjeron care la mine a fost fisurat intr-atat incat chiar ma fura la directie.Nu stiu cum se numeste exact(lonjeronul ala) dar verifica ptr ca iti poate chiar "pleca roata"
  • mikutz2003

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: galati
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
cand ai schimbat ultima oara placutele de frana?
aceeasi problema am avut-o si eu....la functionare indelungata placutele prind un joc de cateva zecimi intre margini si etrier.....
verifica....
  • apasaciu

  • Mesaje scrise: 337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
pune-l pe mecanic sau verifica chiar tu jocul pe care il are etrierul .. pe langa asta el trebuie sa se miste usor pe cele 2 axe ..glisoare in mom in care placutele sunt un pic mai uzate daca nu mai sunt unse se poate agata ... si in mom in care franezi brusc se aude acel zgomot .. asa se aude la mine si asta e cauza .. dar nu am avut timp .. trebuie scoase axele glisoare .. curatate si unse cu o vaselina rezistenta la temp mari ..de obicei este speciala in niste pliculete f mici ...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR