Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
am tot citit despre cotiere insa nimeni nu a pomenit concret de potrivirea cotierei originale de astra h pe g.deci intrebarea mea este:a montat cineva cotiera originala de astra h pe astra g?este vorba de cotiera care se prinde pe lateralul scaunului de la sofer.
Skip ads

  • vallyyy

  • Mesaje scrise: 1,717
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca se potriveste de Astra H,dar una care sa mearga destul de bine este de Omega A sau de Omega B,asta din ce am vazut la Flores si la alti colegi.
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
alea din cate stiu se prind de partea cu scrumiera pe tunelul central.eu ma refer strict la prinderea pe scaunul soferului!
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
In principiu eu zic ca se poate adapta cotiera de pe Astra H, pe Astra G. Dupa cum stii, cotiera de Astra H, cea originala, este prinsa de scaun, intr-o tabla care se afla pe lateralul scaunului, daca exista si la Astra G, la scaun, aceea laterala de tabla, nu exista nici o problema in a adapta cotiera de Astra H. Daca vrei, iti fac niste poze la cum e prinsa cotiera de Astra H...sa-ti faci o idee
Skip ads

  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
sorine,intreb deoarece azi am demontat o cotiera de pe o astra h cu tot cu cotorul acela si capacul de mascare a tijei.deci e complet.era prins in 3 suruburi insa nu am idee cum arata scheletul scaunului.as vrea sa pun cotiera de h pe g deoarece imi place cum arata plus acel spatiu de depozitare.niste poze si alte info ar fi binevenite.mersi de interes...stima
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
pai, asta o sa fac, iti pozez scaunul de astra H, pe interior, desfac un pis tapiteria si fac poze la prindere de pe scheletul scaunului..insa putin mai tarziu, acum trebuie sa plec si am putina treaba insa pana diseara o sa ai pozele...fara probleme
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Deci, cum am promis am facut pozele, prindere cotiera de Astra H, insa, cam greu sa-ti dai seama de ceva...eu le atasez si in functie de neclaritati mai discutam si pana la urma cred ca o scoatem la capat.
Aceste 3 poze sunt facute in partea cu cotiera, chestia neagra de plastic care apare in pozele 2 si 3 este de la suportul lombar si deci nu are treaba cu cotiera:

Din cauza ca eu nu am priceput cum trebuie sa arate decupajul in scheletul metalic al scaunului, din cauza acelei flanse care este prinsa in 3 suruburi si care ma gandesc ca fixeaza cotiera, m-am gandit sa fac o poza si in partea stanga a scaunului, mergand pe ideea ca ar trebui sa fie la fel ca in dreapta unde se afla cotiera ( de exemplu pentru masinile de Anglia...e doar o idee care mi-a venit, daca gresesc, e fara intentie, va rog sa ma corectati)

Deci, ziceai ca tu ai cotiera demontata, vezi daca reusesti sa intelegi ceva, avand cotiera si comparand cu pozele, daca nu, am sa incerc sa demontez flansa care fixeaza cotiera de scaun si mai fac cateva poze, astazi atat am reusit. Inca un lucru, pozitia "in picioare" a flansei si de prindere a cotierei este cu "un surub in partea de sus si doua suruburi in partea de jos"...daca nu intelegi, te rog sa ma mai intrebi...
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
atasez si eu poze in topic sa se inteleaga mai bine ce si cum e pe scaunul de h
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
revin cu poze...am demontat atat cat am putut pe la cotiera:

dupa cum se observa, bucsa de plastic, cea care contine si reglajul cotierei, din pozele atasate de Tony,vine prinsa pe o tabla, di interiorul scheletului scaunului, care aduce cotiera in pozitia corecta fata de scaun, adica pe centrul masini, daca bucsa aceea ar fi prinsa direct de scheletul scaunului, fara nic un fel de distantier care sa o aduca in pozitia corecta, cotiera ar sta indreptata spre scaunul din dreapta... In poza a 2-a, se vede axul cotierei, iar cele trei surubele, negre, cu cap torx, prind bucsa de reglaj a cotierei...
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
mersi sorin de poze.deci treaba e clara.mai asteptam poze si alte informatii de la astra g sa vedem cum se prezinta si pote reusim sa facem si un tutorial.vreau sal montez cat mai curand...
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
bun.continui tot eu cu opertiunea cotiera.azi am facut rost si de ultima piesa in urma documentarilor si discutiilor private cu 2 membri CO.asadar azi am luat piesa care se prinde de scauns si fce legatura intrre schelet si cotorul cotierei.
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
In momentul de fata, ai cotiera pe Astra G, in proportie de 90%...Smile. Eu zic ca se poate adapta cotiera, cu toate ca inca nu am vazut un scaun de Astra G, demontat, in zona laterala unde ar trebui prinsa cotiera...poate cineva va dori sa posteze o poza, ceva...sa vedem si noi...
Skip ads

  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
am vorbit cu un coleg aseara si spunea ca se poate.dar eu sunt toma...pana nu vad nu cred.usor incepe sa prinda contur problema asta....
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Pai iti mai tb 3 piulite de 5,+cateva saibe,eventual,si ai montat cotiera.Respectiva piesa vine in locul airbagului,si se prinde prin aceleasi gauri.Are o gaura mica in partea de jos,prin care trece axul cotierei,iar prin gaura mai mare,de sus,trece reglajul lombar(daca ai).Vezi cum tai tapiteria ca sa nu-ti ramana gaura mai mare.
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
merci dragos de raspunsul prompt.cotiera s-a montat cu succes.deci topicul este complet acum.o sa mai postez rezultatul final in curand.
mersi inca odata dragos pentru ajutor si sorin pentru ajutor si poze.
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
rezultatul final
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Felicitari Tony, pana la urma ai reusit si lucrarea arata foarte bine, cotiera sta acolo de parca ar fi fost montata din fabrica...arata mult mai bine decat orice cotiera aftermarket, incluzand aici si cele Irmscher sau Armster.
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
multumesc sorin,tin sa mentionez ca am si un acces bun la schimbator dat fiind faptul ca am si mainile lungi dar si pasagerul din dreapta o poate folosii.recomand cu incredere celor ce vor sa faca acest update.deci merge perfect fara nicio modificare
  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Oricum se regleaza, are vreo 3 pozitii in care sta fixa, eu pot sa o las in jos pana aproape pe manerul de la frana de mana, asta cand merg in oras si schimb des vitezele, sau pot sa o ridic destul de mult cand merg in afara orasului pentru o pozitie mai comoda...probeaza si tu...
  • tonypsg

  • Mesaje scrise: 1,556
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Da,stiu acel reglaj,e pe sistem de clichet dar oricum eu am pozitia scaunului mai pe spate si nu prea folosesc acel reglaj.tot montajul a durat exact 5 minute.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR