Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Recent masina mea a suferit un accident destul de nasol. Masina este reparata acum, dar sistemul airbag nu mai functioneaza deoarece centurile au declansat ( la pasager nu mai pot baga centura). Interesant este ca airbagurile volan si pasager nu au sarit, mentionez ca in scaune nu mai sunt airbaguri deoarece scaunele sunt schimbate cu scaune RECARO dintr-un Vectra B I500 (am pus rezistente sub scaune). Intrebarea este : ce trebuie sa fac sa functioneze dinou instalatia airbag. Am o masina completa donor dupa care pot lua orice care a fost adusa pentru piese deoarece nu prea am gasit ce-mi trebuia prin dezmembrari.
  • adrian terinte

  • Mesaje scrise: 1,240
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Vectra 2000 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Incearca sa schimbi controllerul de airbag dintre scaune,in spatele la frana de mana, ca parca este de unica folosinta.Si sa schimbi si pretensorul de la centura de siguranta , ca si acolo ai fir care duce in instalatia airbag.Tu ai pus rezistenta in loc de airbagul lateral din scaun.

Apoi cred ca trebuie si o stergere de erori din ECU
  • sec233ast

  • Mesaje scrise: 523
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Antara 2012 A22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Da eu am pus rezistenta sub fiecare scaun ca altfel nu se poate stinge indicatorul airbag din bord. Scaunele Recaro nu au doar acel sistem de pretensionare.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
ai de schimbat calc airbag.are inregistrat crash in el si va da eroare.poti pune calc pt 2 airbaguri daca nu ai in scaune si nu mai trebe rezistente pt airbagurile din scaune.pretensorul de la pasager se schimba, altfel ai eroare.
unii spun ca merge sters crash din calc airbag dar daca ai de schimb nu merita cheltuiala.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR