Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • ionita ciprian

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: iasi
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2006

  • Mesaj Privat
as vrea si eu sa imi spuna cineva unde sau cum as putea afla care sunt martorii din bord adica beculetele care ar trebui sa se aprinda pt o avarie sau de diagnosticare etc pt ca bordului meu ii cam lipsesc niste becuri asa l-am luat am un opel vectra din 92 cu motor c 20ne abs,oglinzi si trapa electrica fara clima Shocked
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
vezi ca un coleg din forum a dat mai de demult un link cu descrierea in engleza a fiecarui martor. oricum uite-te cand bate soarele in bord (sau foloseste o lanterna si vei vedea mai bien grafica fiecarui martor (simbolul). sunt destul de usor de dedus. asta nu inseamna ca toate trebuie sa aiba becuri pt ca bordul e universal, de ex nu vei avea vreodata nevoie de bec si fire pt martorul cutiei de viteze automatice (un pinion daca nu ma insel) sau cel pt diesel.


oricum cand pui contactul se aprind: ABS, ulei, baterie/alternator, si cel al sistemului de diagnoza a injectiei (galben, stanga..celebrul motor cu fulger :lol: )

in principal cam ce tine de injectie se aprinde cel galben. in rest, sunt cam ca la orice masina, chiar si la dacie ai martor pt presiune ulei, baterie etc.

ia-ti manualul vectrei (cel de reparatie) si iti va fi mult mai usor traiul alaturi de vectra ta.

bafta! daca mai ai si alte nelamuriri intreaba fara retineri. :shock:
  • ionita ciprian

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: iasi
  • Masina: Vectra 1997 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2006

  • Mesaj Privat
manualul il am dar despre becurile din bord nu am nimik oricum mulktumesc mult si am sa vb cu cei din forum
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
nu scrie de martori, intr-adevar, dar scrie cam cum functioneaza sistemele din masina ta (injectie, electric, transmisie etc). din pacate nu beneficiem la vectre A de computere de bord de ultima generatie care sa iti verifice afiseze 1001 de informatii sau sa testeze functionarea lampii de frana de ex,cum e la vectra B2, parca.

dar ti-am spus, cauta adanc pe forum , ca de-acolo am luat si eu in trecut un link.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR