Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salut,
Sunt proaspat proprietar al unui Vectra C II Elegance Combi, 1,9 CDTi 16V, 150hp, din 2008.
Am o nelamurire legata de consum:
- imi afiseaza 0.7-0.9 l/h fara AC si pana la 1.3 cu AC
- consumul mixt afisat este de 6.6 l/100 km ( folosesc Cruise Control)
- "Range" variaza in orice conditii de trafic...creste si scade, dar scade mai repede decat ar trebui. Un coleg spunea pe un subiect similar ca ii scade prea mult la mersul pe autostrada si apoi isi revine.
Daca pana aici e ok, as vrea sa stiu... ce distanta se poate parcurge pe rezerva? Calculat pe hartie ar fi 7,63 L dedicati rezervei, deci teoretic ar trebui sa parcurg minimum 100 km. Am calculat dupa ceasul din bord, unde rezerva este incadrata ca fiind unul din cele 8 segmente ale acestuia.
Teoretic si practic, la masinile de generatie mai veche se parcurg pana la 50 km pe rezerva.
Daca stie cineva precis, rog sa posteze... cu multumirile de rigoare!

Cu respect,
Gabriel
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Scuze ca intervin, poate nu-ti pot raspunde prompt cerintelor tale dar vreau sa ma exprim.Cel mai bine este sa nu mergi pe baza care o fac multi soferi care alimenteaza abia atunci cand incepe a palpai martorul, deobicei cei mai intalniti sunt taximetristii. Daca nu vrei sa ai probleme cu filtre infundate, sau mai rau, injectoare infundate pentru ca mizeria,parafina si apa tot trec de filtru (daca nu se schimba la timp, sau calitatea lui e slaba) , fa in asa fel incat primul sfert din rezervor sa reprezinte pentru tine martorul aprins pentru alimentare cu motorina, si in momentul ala alimentezi. Mai exista pericolul si de dezamorsare, urci un deal cu inclinatie de urcare de 30% si te trezesti ca motorul tuseste si se opreste. A fi sofer inseamna sa ai grija si de masina, si asta e unul din criterii, mai ales cand e vorba de motorina Smile
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Da, te inteleg perfect si sunt in cunostinta de cauza. Dar voiam sa stiu cat reprezinta rezerva, pentru ca am impresia ca nu imi indica bine BC, in sensul ca ar consuma mai mult. saptamana viitoare urmeaza sa ii fac plinul si de atunci pana la al doilea plin... va fi consumul real!
Multumesc.

Cu respect,
Gabriel
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
consumul la relanti nu ar trebui sa varieze atat de mult. Recomand o diagnoza.
Range-ul se calculeaza pe baza consumului din ultimii numaistiucati km si cantitatea de combustibil din rezervor. E normal sa varieze, sa scada cand ii dai talpa sau urci o panta, sa creasca cand mergi "la consum" dupa o repriza de forja
Nu fii curios cat poti sa mergi pe rezerva. Nu circula cu mai putin de 1/4 din rezervor. Cand te apropii de 1/4, te bagi la o benzinarie
  • svg_gabriel10

  • Mesaje scrise: 395
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2012

  • Mesaj Privat
@Je! "consumul la relanti nu ar trebui sa varieze atat de mult. Recomand o diagnoza".
Unii din colegii nostri au variatie mai mare decat a mea, eu credeam ca la mine e bine Sad. 0,7-0,9 fara AC si pana in 1,2-1,3 cu AC.
Legat de mersul pe rezerva... nu am mers niciodata pe rezerva pe motiv ca mai merge asa... si conduc de prin 2005 Very Happy . Eu voiam sa stiu doar "in caz ca...se intampla neprevazutul", pentru ca voi circula cu masina pe distante de cca. 3000 km frecvent.
Pentru diagnoza, poate ma ajuta vreun coleg din NT cand vin acasa de craciun!

Cu respect,
Gabriel
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR