Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • Dumitrache Florian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Buna Opelisti! Va citesc de mult , dar cam timid cu scrisul. Am o Astra Caravan F din 92 cu motor C16NZ. Asta seara am facut o boacana, am intrat cu spatele intr-un stalp cand parcam aproape de trotuar si am crapat si spart putin spoilerul spate (aparatoarea din plastic)- vezi poza din garajul meu. V-as ruga sa-mi sugerati cum sa cosmetizez mai bine spartura si crapaturile. Acum am in minte sa lipesc crapaturile cu poxipol , apoi cioburile de la spartura sa le lipesc la locul lor, este o parte mica lipsa golul creat l-as umple-o tot cu poxipol dupa ce s-au intarit primele lipiturile, apoi sa incerc cu un flex cu polizor sa slefuiesc putin pe zona lipita si in final sa dau cu un spay de vopsea negru (cum sunt cele de la Carrefour). Ce parere aveti, am sanse sa tina? Eu as propune sa generalizam subiectul la ce materiale sa folosim sa lipim piesele din plastic deteliorate.
Skip ads

  • Dumitrache Florian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
va salut din nou! Azi dupa amiaza am rezolvat cat de cat problema. Am lipit crapaturile si cioburile gasite folosind solutie Bizon pentru lipit tevi din PVC. Are avantajul ca se intareste in jur de 5 minute, nu este un plastic rigid si initial e fluid. acest ultim lucru mi-a permis sa pun substanta prin crapaturi folosind o seringa , deci a iesit cat de cat mai estetic. Aveam si o zona de plastic lipsa si am pus poxipol, dupa intarire (c.c.a. 1 ora) am izolat zona si am dat cu spay negru. Imediat am vazut ca era un contrast cam mare cu veche culoare a spoilerului (un gri f. inchis) si am sters marginile vopsite intinzand vopseaua pentru a diminua contrastul.
  • Six

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2002 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2005

  • Mesaj Privat
De ce nu vopsesti toata bara aia in negru acum ?
  • Dumitrache Florian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
eu sunt multumit cu ce a iesit, as improspata culoarea daca l-as vopsi si categoric ar arata bine, dar parca nu merita. Sunt dezamagit ca plasticul din spoilerul original OPEL a rezistat la socuri net mai mari. A cedat la o busitura zdravana primita in spate de un .... ce avea niste jafuri de cauciucuri si frane. Ce mi-au pus in loc desi a costat o groaza (pe RCA) s-a crapat la prima incercare mai acatarii. Cand ma hotarasc am sa iau una de la dezmembrari originala. Mergand pe topicul initiat pot sa va destainui ca lipiturile sunt rezistente, am fost cu masina la drum lung si pe portiuni proaste de drum si toul e la locul lui.
Skip ads

  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Acuma 3 ani cand am cumparat masina avea spoilerul din spate varza,suruburile de prindere laterale au fost slabite si ia permis un joc ce a marit gaora de prindere, incat capul surubului a trecut prin ea + intr-o parte era in bucati aprox. 10cm pe 10 si lipse din ea.
Un prieten mi-a facut, abia se vede desi nu l-am vopsit,l-a lipit cu aer cald si plastic, parca ar fi original doar diferenta de culoare se observa in rest totul este ok.
Lipiciurile nu prea tin si daca nu a fost oprita crepatura(la ce drumuri avem) o sa continuie mai departe sa se crepe.
  • Dumitrache Florian

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1992 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2005

  • Mesaj Privat
v-as ruga sa-mi dati o adresa , telefon a unora care fac in Bucuresti asa ceva (lipitura la cald cu plastic). Eventual si pe PM.
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
poate azi e ziua ta norocoasa

uite aici o discutie interesanta:
https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=25

pe scurt cineva doneaza 2 spoilere de Astra F, m-am decis sa le iau eu,
daca cel de pe spate se potriveste (desi nu cred) sau se poate adapta in vr'un fel,
iti cedez bucuros spoilerul de pe spate. Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR