Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • vlad.pop

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Salut, mã numesc Vlad ºi sunt nou pe forum, vreau sã imi iau un Opel Astra Bertone Cabrio 1.8i, acum vreau sã vã intreb la ce sã mã uit, ce probleme au ele ºi de ce sa mã feresc, cum ar trebui sã fie maºina, softopul etc. Aºtep rãspuns. Merci! Vã salut!
Skip ads

  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Motorul Z18XE e un motor foarte bun si fiabil, nu face probleme. La cabrio am avuzit ca sistemul de inchidere la softtop ar mai avea probleme, dar nu stiu exact. In schimb iti recomand motorul de 1.8 , dar inainte de a o cumpara pune-o pe tester.Si bafta in ce iti vei alege.
  • xgender8k

  • Mesaje scrise: 153
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Bertone au consumuri foarte mari din cate am auzit eu. La unii au atins chiar 15-17 litrii la suta de km, ceea ce mi se pare astronomic.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Dragul meu, eu am scos consum de 20% cu Astra G. E drept ca aam facut aproape 200 km intr-o ora...
Z18XE are un consum decent, similar cu al motoarelr de 1.6, daca il conduci civilizat. Insa, fiind un motor destul de puternic, te tenteaza sa ii dai talpa, si atunci consumul creste.
Bertone are o caroserie destul de aerodinamica, mai aerodinamica ca un Astra G. Deci consumul, pana la urma, depinde de numarul pe care il porti la pantofi.
Skip ads

  • S.Andrei

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2002 y17td
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2008

  • Mesaj Privat
jE, presupun ca acea distanta a fost facuta pe autostrada, nu ? Oricum, o medie de aproape 200km/h intr-un Opel Astra G e o performanta.
  • vlad.pop

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Consumul eu zic cã va fi undeva la 12-12,5%, conduc mai mult seara când traficul este mai lejer. Am optat pt. motorul de 1.8 fiindcã am inþeles cã este mai bun ca ºi cel de 1.6 iar consumul este cam tot acelaºi, am avut focus de 1.6 ºi consuma foarte mult ulei. Vã mulþumesc pt. sfaturile primite pânã acum dar mai aºtept sfaturi cu privire la soft top ºi la ce sa mã uit, ce defecte au ele in general. Am gãsit de la preþuri incepând cu 2800 si pânã la 4500, eu aº vrea sã o iau neînmatriculatã. Vã salut!


Ultima modificare facuta de vlad.pop la Mar 04 Sep, 2012 4:57 pm
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Andrei, da, pe autostrada in Croatia, acum vreo 7 ani. Si pe cheltuiala clientului Smile
Vlad, da, motorul de 1.8 e mai reusit decat cele 2 de 1.6. Legat de motorul de ford... nu stiu ce sa zic... dar parca am auzit ca....
  • ionutz84

  • Mesaje scrise: 201
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2010

  • Mesaj Privat
si eu iti recomand tot 1.8 este mult mai fiabil decat 1.6 si nici nu au problema cu consumul de ulei.diferenta de consum de benzina nu este mare.Bafta la cumparare !
  • vlad.pop

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Alte sfaturi/pareri?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR