Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • arenato18

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2010

  • Mesaj Privat
salut! povestea e mai lunga asa ca am sa incep cu inceputul poate cineva ma poate ajuta......pe masina am instalat xenon 35 w 6000....si acum 2 sapt unu din becuri a inceput sa palpaie...apoi sa bata o culoare galbuie...dupa care a murit de tot! am comandat 2 becuri ca am zis sa le schimb pe amandoua! le-am schimbat si becul de pe partea sorefului care era ars tot nu merge! am schimbat siguranta ca era arsa...tot nu merge....ba mai rau cand aprind pozitiile se stinge lumina de la mid si nici lumina de la kilometraj nu se aprinde.....! am schimbat drosarul( nu stiu daca am scris bine) de pe partea cu probleme pe cealalta parte si merge...e bun, deci nu drosarul e problema! chiar nu stiu ce sa fac...am scos toate sigurantele din panou sa vad daca mai e vreuna arsa si nu am gasit nimic ars! problema e ca eu sunt in anglia acum si nu as vrea sa ma duc la un service ca astia cer 35 de lire pe ora! aaaa si inca cva....daca dau faza lunga nu merge...si nici in bord nu imi apare faza lunga.....merge doar flash...si atunci se aprinde si in bord....si nici ceata nu merge si nici in bord nu apare....e trist tare de tot ce se intampla.....sper sa ma ajute cineva daca nu sunt nevoit sa ma duc la un service aici! multumesc anticipat
Skip ads

  • arenato18

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2010

  • Mesaj Privat
nu pot sa cred ca nimeni nu a intalnit problema asta pana acum....sau macar un sfat?
  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
cred ca atunci cand s-a dus becul ala de a ars si siguranta s-a mai dus si altceva.. s-o fi topit o lipitura..un conductor..( ai avut un curent f. mare pe circuit in acel moment) Verifica si cablajul de la tabloul cu sigurante...
curent vine pe partea cu pricina?
faza lunga are si un releu pe panoul de sigurante.... merita verificat si ala..
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand trebuie sa scoti firele de la xenon(ca si cand nu ai avea xenon montat pe masina) si cu aparatul de masura sa vezi daca iti vine 12 V la mufa care intra in becul de pe faza scurta . Daca iti vine curent atunci conectezi si xenonul si verifici daca pe firele care vin la becul de xenon ai la fel 12 V. Daca Nu iti vine curent ila primul caz(cu xenonul demontat) pleci pe traseu de la fire catre panoul de sigurante la releu. Nu stiu acum daca bordul(ceasurile) au treaba cu arsul becului - eu nu as crede dar vb cu mecanicul sa ti de a ceasurile jos si sa le mai puna odata la loc poate nu le a convenit pozitia . Dar grija mare la mufa ceasurilor dao pina in capat cand le da jos sa nu mai schimbi odata ceasurile.Tu doar verifica cu aparatul de masura daca iti vine 12 V acolo unde ti am zis , mai departe mergi la electrician , Nicu.
Skip ads

  • VSS

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Eu stiu ca daca pui Xenon mai trebuie un releu in plus sa nu se aprinda masina.
Nu stiu daca e adevarat sau nu , dar mie asa mi-au spus niste elctricieni mecanici.
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Nu-ti trebuie niciun releu. In cazul meu, la Vectra C, a trebuit sa mai pun un condesator pentru ca se aprindea si se stingea xenonu. El a facut un scurt in momentu cand a schimbat becu si i-a ars siguranta, sau e posibil sa se fi ars releul daca avea siguranta prea mare. Pana nu ia la puricat firele,releele si sigurantele nu face nimic.
  • arenato18

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Mâine o sa verific toate firele daca primesc curent sau nu si o sa vin cu informatii....sper sa rezolv ceva. ...multam pt sfaturi
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Si eu am patit ceva de genul, iei alt droser si il conectezi in serie cu cel bun, tragi curent de la el si gata.
  • arenato18

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Oct 2010

  • Mesaj Privat
astazi am avut un pic de timp si m-am uitat la msina cu un prieten....
-am verificat daca are curent mufa care intra in drosar....si are
-am verificat iar sigurantele si sunt ok
-am schimbat iar drosarele intre ele si culmea ca de data asta daca il pun pe cel bun in locul celui care nu merge, xenonul se aprinde, dar luminile din intriorul masinii tot nu se aprind...ma refer la bord si mid
-dar acum merge faza lunga...dar ceata tot nu merge.....
-am fost sa cumpar de la dezmembrari tot butucul ala de unde reglezi farurile...mai sus mai jos....si de unde parinzi ceata si luminile....ca cineva a a zis ca e posibil sa fie si ala de vina.....inca nu l-am testat pe cel nou...dar o sa vin cu un raspuns....pana una alta trebuie sa dau comanda de alt drosar!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR