Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Am cautat in forum dar nu gasesc nimic despre acest subiect
Vreau sa stiu daca a omologat cineva care are astra G clasicc (2005) , la RAR,masina cu jenti pe 17 si ce ar implica aceasta actiune. Rolling Eyes
In talon am 205/50/r16 si vreau sa o omoleghez pt.205/45/r17.(arata mai bine, cauciucurile se gasesc la multi producatori si jentile la fel fata de 205/50/r16).
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
din cate am vazut ,in NOUL tip de certificat de inmatriculare (tip UE) nu se mai trece dimensiunea jantelor ,asa ca ,cred eu ca ar fi mai bine sa te mai interesezi ca nu ar avea rostul sa dai o gramada de bani pe omologare mai bine ai schimba certificatul ,costa mai putin.(dar nu stiu daca este valabila si la cartea de identitate a masinii)
  • wlf

  • Mesaje scrise: 221
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2007

  • Mesaj Privat
voi v-ati gandit ca atunci cand te opreste politia si arr ar putea sa controleze vreun cod din talon(in cazul noului talon)? si acel cod sa ii afiseze tot despre masina repectiva ?
si eu sunt intr-o problema asemanatoare cu jantele si inca astept sa vedem ce o sa fie
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu nu am reusit sa omologhez jantele originale de pe astra daramite jante pe 17... Masina a iesit din fabrica cu 195/65/15 si idiotii de la rar au trecut in carte 195/65/14. Am fost la reprezentanta si am primit un tabel cu tipurile de jante care merg pe astra mea si m'am prezentat cu el la rar, unde idiotul ala de la ghiseu mi'a fluturat un tabel in fata in care la astra de 1.7 erau trecute doar dimensiunile 195/65/14. O gramada de drumuri facute degeaba. Evil or Very Mad Sa vedeti ce ma mai distrez la ITP...
Skip ads

  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Dimensiunile jentilor sunt in functie de anul de fabricatie. Cred ca astra G din 2000-2004 are in talon 195/65/r14 ca dimensiune de baza si optional 195/60/r15 (asa are un prieten si masina e din 2001) si ce fabricat dupa 2004 (cum e si cazul meu) au ca dimensiune de baza 195/60/r15 si optional 185/65/r15 si 205/50/r16 (numai pentru vara).
Astra H difera de astra G dupa 2004 doar la forma caroseriei dar sasiul, suspensiile si motoarele sunt cam aceleasi si totusi vin din fabrica cu 205/55/r16 si optional r17(de aici se castiga inca 15-20Km/ ora la viteza constructiva nu din motorizari).
Am sa ma mai interesez si daca e costisitor sau nu se poate sa o omologhez o sa raman la r16 asta e.Nu pun pe 17 daca nu le am in talon.

Sau poate le mai vine mintea la cap celor de la RAR ca numai la noi nu se pot sau este foarte greu sa faci modificari omologate masinii.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu stiam ca daca reprezentanta iti da hartie ca pt masina ta merg anumite dimensiuni (care costa vreo 100lei), la RAR sunt obligati sa ti le treaca in talon daca ceri asta
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Acum ceva timp am intrebat eu la RAR in Grivita si au zis ca faci o programare,le montezi pe masina si mergi la ei.Nu costa mult DAR omologheaza (trec in carte) doar urm. dim. pt. astra g :195/60/15 ,205/50/16 ,215/40-45/17.
  • Yhuu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
se pot omologa..am omologat eu pe astra mea jenti pe 16'' si 17'' le am trecute pe amandoua in talon....dar sa nu va duceti cu folie pe masina neomologata ca va intoarce...asa am patit eu Smile
Skip ads

  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Este perfect daca se pot omologa. Trebuie sa ma interesez inainte la reprezentanta opel si la rar sa vad dimensiunea exacta pe 17" pentru astra g sa nu am surprize cand ma duc cu rotile montate la rar sa-mi spuna ca omologheaza pe 17" dar alta latime sau inaltime a cauciucului.
  • Yhuu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
mi-a venit noul talon...in care nu sunt trecute dimensiunea rotilor..acum stau si magandesc cand ma vor opri cei de la rutiera si ma vor intreba de jante..le arat cartea?ca acolo le am trecute de cei de la R.A.R
  • m.nyck

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Actele pe care trebuie sa le prezinti cand te opreste politia sunt: talon, permis, buletin, RCA, vigneta. De carte nu scrie nicaieri ca trebuie sa o ai la tine.
Dar daca chiar vrea sa se ia de tine banuiesc ca iti opreste talonul si iti spune sa te duci cu cartea.
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Poti sa faci o copie xerox a cartii cu modificarile pe care sa o tii in masina.
Skip ads

  • dorin-b

  • Mesaje scrise: 1,821
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
este obligatoriu sa ai o copie a CI ca sa poti demonstra ca ai anvelope corespunzatoare.
in ce priveste omologarea jentilor de 17" pentru astra g, pot sa-ti spun sigur ca NU este posibila (legal) Crying or Very sad
  • Yhuu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
da asa e cel mai bine fac o copie xerox la CI..dar si la talon..ca am folie inchisa pe fatza..si tot imi ia talonul daca vrea..ce se intampla daca ii prezint copia la talon are ceva?Smile
  • comisarul

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
m.nyck a scris:Dimensiunile jentilor sunt in functie de anul de fabricatie. Cred ca astra G din 2000-2004 are in talon 195/65/r14 ca dimensiune de baza si optional 195/60/r15 (asa are un prieten si masina e din 2001) si ce fabricat dupa 2004 (cum e si cazul meu) au ca dimensiune de baza 195/60/r15 si optional 185/65/r15 si 205/50/r16 (numai pentru vara).
Astra H difera de astra G dupa 2004 doar la forma caroseriei dar sasiul, suspensiile si motoarele sunt cam aceleasi si totusi vin din fabrica cu 205/55/r16 si optional r17(de aici se castiga inca 15-20Km/ ora la viteza constructiva nu din motorizari).
Am sa ma mai interesez si daca e costisitor sau nu se poate sa o omologhez o sa raman la r16 asta e.Nu pun pe 17 daca nu le am in talon.

Sau poate le mai vine mintea la cap celor de la RAR ca numai la noi nu se pot sau este foarte greu sa faci modificari omologate masinii.


la cat de prosti sunt astia de la RAR mie la Astra H mi-au trecut pe CI cauciucuri de 15 si 17, numai ca nu au trecut pe cele de 16 cu care a venit masina din fabrica Rolling Eyes ! Acuma trebuie foi de la reprezentanta, alta programare, etc !
Cand le-am atras atentia au zis ca asa e la ei in nu stiu ce catalog : adica ai voie de 15 si 17 dar nu si de 16 ! Sunt niste adevarati !
  • Yhuu

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mai 2008

  • Mesaj Privat
ce se intampla daca le prezint o copie xerox la talon ?ca ala original nu las da Smile
  • theson

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Eu am un Opel Astra Bertone ,si la mine in talon sunt omologate jantele de 17.Un prieten de al meu si-a omologat jantele de pe un BMW seria 3 coupe din 2002 pe 18,dar sincer nu stiu unde si cum.
  • Printz

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
dorin-b , de unde stii ca la Astra G NU este posibil de 17" (LEGAL) ?
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
denisCT a scris:Eu stiam ca daca reprezentanta iti da hartie ca pt masina ta merg anumite dimensiuni (care costa vreo 100lei), la RAR sunt obligati sa ti le treaca in talon daca ceri asta


eu am luat hartia de la reprezentata moca
  • comisarul

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 1.7 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
de la ce reprezentanta ai luat-o ?
mie mi-au trimis astia din Germania de la Opel niste foi dar nu stiu daca o sa mi le accepte astia la RAR, am vazut ca si in cartea masinii sunt trecute marimea rotilor, i-au aia de la rar asa ceva in atentie daca le arati ?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR