Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • DANIEL G.

  • Mesaje scrise: 184
  • Locatie: Galati
  • Masina: Meriva 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2009

  • Mesaj Privat
PesK a scris:din ce an e astra ta,ce motor are, nr de km?

E masina din semnatura cu 124 mii km si motor 1.6 benzina
Skip ads

  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
La motorul de 1.6 in cartea tehnica a masinii e prevazut un consum maxim de ulei de 0,6 l la 1.000 km. Shocked Daca nu ma credeti studiati cartea tehnica a masinii. Ce bine ca mi-am luat Z18xe! Very Happy
  • dstefan

  • Mesaje scrise: 410
  • Locatie: Satu Mare
  • Masina: Zafira 2007 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Se pare ca e caracteristic motorului x16xel sa consume mai mult ulei decat alte motoare Opel. Intr-adevar, in cartea tehnica e specificat 0,6l/1000km. Am acelasi tip de motor, Astra G din 2000, 160.000 km si consumul de ulei este de aprox. 0,4l/1000 km, deci ma incadrez in "norme". Folosesc ulei GM 10w40.
  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Caracteristic e si pentru motoarele c16nz sa consume 0.6L /100km..... Da bine am scris; la 100km Smile
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cine ti-a spus povestea asta?
caracteristic e ca un motor sa nu pape ulei. restu e can can.
  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Niste mecanici. Stiu, stiu ce ai sa spui ca sunt niste mecanici in sus si in jos dar eu pe vechea Vectra aveam mare problema cu mancatul de ulei. Eu sunt de acord cu tine; un motor sanatos sau cel putin tanar nu trebuie sa consume ulei dar precum vezi 1.6 in general e un motor problematic.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
c16nz chiar deloc.
x16xel am observat.
  • Jiaur
  • *
  • 11 mesaje
  • din 20 Mar 2007
  • Vectra 1998 x16xel
  • RM or. Nisporeni
  • Jiaur

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: RM or. Nisporeni
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2007

  • Mesaj Privat
E normal consumul la tine, chiar e foarte bun. Dar sa nu incurcam consumul de ulei si perderea de ulei.
Skip ads

  • iulyan_o7

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2009

  • Mesaj Privat
aceasta problema cu consumul de ulei am avut-o si eu la un opel astra g 1,6 16v din 2001 si cu vreo 140-150 mii km
am rezolvat-o cu ulei 15w40, Evil or Very Mad nu conteaza de care ca-i mobil, castrol, aral, etc dar sa fie 15w40
merita incercat.
  • shrincu

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Mie imi consuma cam 1-2L intre schimburi (9-10.000KM) si mi se parea normal. Am descoperit intre timp o garnitura pe la care curgea si se prelingea pe cutia de viteze. Am rezolvat-o si acum trebuie sa vad cat era consum si cat era pierdere.
Bag 5W40 si o sa trec pe 0W40. Impresia mea e ca mi-a consumat mai mult cand am avut 10W.

O intrebare: inteleg de la voi ca daca treceti de la 5W40 catre 10W40 sau 15W40 va consuma mai putin? Sa inteleg ca se consuma la rece? Sau care e logica?
  • raz74

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2011

  • Mesaj Privat
PesK a scris:in seara asta am verificat pe joja si concluzia 3litri ulei GM 5W30 consumati in 13000 km

si m ie mi consuma mult ulei 5w30 GM la 1200k mii-a mancat 1,5 l l-am dat afara si am bagat 1ow40 sa vad daca-i place,....
  • stefihouse

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
PesK a scris:eu am sunat azi la reprezenta si le-am spus de problema mea si de faptul ca revizia e facuta la ei. cel de la service mi-a spus ca , conform cartii tehnice, ia 0.6l/1000km dar in mod real ar lua cam jumate la cateva mii de km si pentru lamuriri ar trebui sa merg la ei sa o verifice.
deocamdata astept si alte pareri pt ca o vizita la Gold & platin e destul de scumpa


Nu ne-ai mai zis nimic ,sunt curios daca ai rezolvat problema
Skip ads

  • genutzu

  • Mesaje scrise: 165
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2010

  • Mesaj Privat
salut!

cine ma poate lamuri in legatura cu ce sa intampla in aceasta zona a capacului de la galerie?!



rolul celor 3 furtune aferente stuturilor si camerei respective?!
precizez ca cele 2 furtune mai mari sunt umede de ulei... e in regula sau nu?
in ideea ca am consum de ulei cand merg in frana motor...nu credeam ca se poate asa ceva!(10w40 castrol)

ma intereseaza ceva mai tehnic daca imi poate spune cineva ce se "intampla"...
pe stutul mijlociu cred ca vine aer dinaintea clapetei si unde se duce (?) , care e legatura cu stutul mic care are legatura prin furtunas cu cealalta galerie?...rolul circuitului de aer in acea zona?...de unde poate ajunge ulei in furtune?...etc

cred ca dupa incerc si un aral 10w40...

imi poate spune cineva? multumesc!
  • adriannacu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2013

  • Mesaj Privat
buna seara,am cumparat un Opel Astra G, motor Ecotecth 1,6 16 V, model X16 XEL, 74 Kw, 101 CP, benzinar, in urma cu aproape o luna de zile, am facut schimbul de ulei, de la schimb pana in momentul de fata am facut 2000 de km, azi am verificat ulei si deja numai ce trecu se de primul nivel al jojei, deci e pe minim, sunt cuuuuuuuurios daca trebuie sa ii fac ceva la motor, sau scap doar cu vreun tratament, ideea este ca nu pierde ulei altundeva, am verificat masina sa vad daca ramane pata, la stationare, dar nu.Mentionez ca pana azi maisna are 165 600 km reali. Astept raspunsrile voasra. Va multmesc !
  • adriannacu

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2013

  • Mesaj Privat
gangxta a scris:Am un astra sedan din 96 cu motor 1.6 16V (X16XEL) si m-ar interesa si pe mine daca stie cineva cam cat e consumu maxim admis la un astfel de motor! Mie imi consuma cam 1l la 10000km...Am probleme?!


E bun consumul pe astfel de motoare. Ce ulei pui ? Eu am bagat GM 10W40, SI nu mai consuma inainte puneam castrol Magnatec 5W40, consuma 1 l la 800 km, da 800. Apoi Mobil Super 2000, 10 W40 si imi consuma 1 l la 1000 km. Acum am aproape 2000 km si nu a mancat ulei DELOC
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR