Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Înclin sã cred cã așa este. Revin cu detalii dupã ce scot mașina din service.
Skip ads

  • MarianThePC7

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Vectra 1995 TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Scuze ca redeschid topicul, dar recent am observat ca si eu am acelasi zgomot metalic de la ambreiaj/volanta (Vectra A TC4EE1). Ce ma ingrijoreaza la mine e ca eu am schimbat tot ambreiajul acum ~2 luni, rulmentul vechi facea un vajait foarte tare si masina nu tragea asa de bine, dupa ce am schimbat kitul de ambieiaj cu unul noi masina merge mult mai bine, dar recent a aparut acest zgomot, care se aude cand dau drumul pedalei de ambreiaj sau cand masina merge cu motorul la relantii. Aveti vreo idee?
  • cionti

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2012

  • Mesaj Privat
salut ! Acelas zgomot atunci cand eliberez ambreajul inclusiv trepidatii puternice in viteza 1 ( mai are tendinta de a se opri atunci cand merg inapoi si actionez ambreajul ) am si eu la masina , un opel astra h diesel 2009 . Initial am crezut ca este kitul de ambreaj , dar acum nu mai sunt asa de sigur ....cred ca aveti dreptate si este o problema in cutie .
  • ciniparu

  • Mesaje scrise: 150
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2001 YDTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2010

  • Mesaj Privat
la astra mea se auzea exact acelasi zgomot ca si cum ar agata o tabla si ar tarai-o pe asfalt, scuze descrierea, care nu disparea cand apasam ambreajul. se auzea doar la plecarea de pe loc, la mersul inapoi si cateodata la relanti, am fost la mecanic a verificat si problema a fost cutia. Am schimbat-o dar aceleasi simptome. M-am ales cu doua cutii f23. Super. si o cheltuiala buna! tind sa cred ca totusi este ambreajul cu toate ca mecanicul a zis ca este totul ok, si ca volanta e cu masa simpla. in mers nu se aude deloc. o parere. masina e o astra y20dth.2001, Anterior si alti mecani au verificat masina si niciunul nu a zis ca ar fi ambreajul, carea are o cursa normala.
Skip ads

  • claudiu1979

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salutare! Am patit si eu faza cu troznitura la o Corsa C motor z12xe. Mai exact, la plecarea de pe loc se auzea o pocnitura. Am citit ce au mai scris si altii si am inceput sa verific tampoane motor, unde chiar am constarant ca cel de deasupra cutiei de viteze era rupt. A fost inlocuit cu unul nou, dar problema nu a disparut. S-a manifestat la fel. Am mers o perioada nu prea lunga cu pocnitura, iar apoi am constatat ca la anumite turatii si inclinari masina a inceput sa se miste stanga-dreapta, ca atunci cand fuleaza ceva. M-am gandit ca poate fi planetara din stanga, iar cand am verificat-o avea joc mare la partea dinspre cutia de viteze. Cum am vrut piesa noua, am comandat si au venit 3 piese diferite, dar care nu s-a potrivit niciuna. Pana la urma am apelat la ultima varianta, respectiv cea din dezmembrari si problema s-a rezolvat. Sper sa fie de folos cuiva aceste informatii, ca stiu ce inseamna sa arunci cu banii pe piese care nici macar nu trebuiesc schimbate.
  • claudiu1979

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Problema a fost rezolvata! Cauza a fost planetara din partea stanga. Mai exact partea dinspre cutie, la tripoda. Erau niste ace ale tripodei sparte si astfel se crea un dezechilibru, ca dw oval, batand si miscand tot in jurul ei. Poate va folosi si altora informatia.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR