Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • sebontz

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor,

As avea nevoie de niste sfaturi legate de pachetul de drumuri grele de pe o astra g classic Z16XEP. Din fericire sau din pacate masina mea are pachetul de drumuri grele, adica scut de tabla pentru motor si garda la sol mai ridicata (semnificativ, dupa parerea mea).

Ce parere aveti, e util acest pachet? Garda la sol influenteaza stabilitatea, rigiditatea? Se poate renunta la pachet?
Cu alte cuvinte, care ar fi avantjele si dezavantajele?

Multumesc!
Skip ads

  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Avantaje : traiesti in romania . La fiecare pas gasesti gropi , borduri inalte , etc. peste care tu vei trece cu usurinta.

Cel mai mare dezavantaj ar fi ca e un pic mai inalta , si poate conteza 5% la stabilitate.

In rest pentru min sunt doar avantaje. Voi trece in curand la suspensia spate la pachet drumuri grele din necesitate .
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Teoretic cu cat o masina e mai lasata cu atat centrul de greutate este mai jos si ar trebui sa aiba stabilitate mai buna.
Ce dimensiuni de anvelope ai ?
Iar cu avantajele si dezavantajele daca e inalta nu dai cu "burta" de pamant si ai acces la drumuri mai rele dar nu ai stabilitate in viraje ,iar daca e lasata ai stabilitate in viraje dar nu ai acces la drumuri mai rele.
  • serioussam

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jun 2008

  • Mesaj Privat
va contrazic in privinta stabilitatii, posed z14xep cu acest pachet si sincer nu am avut niciodata vreo emotie intr-un viraj mai inchis si la viteza mare, chiar se aseaza bine pe drum, acum.. parerile sunt impartite ..........
Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
am pachetul drumuri grele pe G de la semnatura si pot sa zic ca e un avantaj pentru ca la drumurile noastre se descurca foarte bine Very Happy
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Lucio85 , daca te-as ruga sa te uiti ce serie ai pe arcuri la astra g-ul tau ai putea sa te uiti ?

Eu caut arcuri pentru mine tot drumuri grele si nu gasesc seria exacta . . .
  • alexx_gan

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Nu zice nimeni ca nu sunt stabile masinile cu pachet pentru drumuri grele si mai ales la durmurile de la noi din tara .
Dar daca ar fi sa comparam doua masini (aceeasi motorizare , greutate ) una cu pachet pentru drumuri grele ,cu garda la sol mai ridicata , si una cu garda la sol mai joasa cred ca mai bine din punct de vedere al stabilitatii s-ar descurca cea cu garda mai mica la sol de ce zic asta pentru ca am avut 4 configuratii de anvelope pe masina pe care o conduc 175/70/14 ,195/60/15,195/65/15 de iarna si 205/50/16 pentru vara , ultimele 2 fiind cele actuale diferenta nu e mare dar se simte in curbe la viteza si la franare.
Dar cu ultima configuratie 205/50/16 se pierde foarte mult la capitolul "off-road" avand si scut de metal ating "burta " in multe locuri unde nu as fi atins cu alte configuratii scutul l-am achizitionat dupa ce am luat masina si face toti banii.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Brook
o sa ma uit sa vad daca gasesc vre-o serie pe ele dar cel mai devreme luni ca nu am masina acasa .Very Happy
Skip ads

  • Zaheyu

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Rm Valcea
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Si eu am pachet de drumuri grele si nu regret. Stabilitatea e foarte buna - cred ca sunt mai tari suspensiile - iau denivelarile lejer si la 190.000 km nu am schimbat nimic la suspensie.
  • kraxx

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 y 17 dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Ma intereseaza si pe mine codul scris pe arcurile din pachetul drumuri grele daca ma poate ajuta cineva....
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
@Brook
acum am dat iar de topicul asta si trebuia sa iti raspund de ceva vreme..Sad(
m-am uitat pe arcuri dar eu nu am vazut nici un cod.. daca aflu cumva o sa iti las un mesaj
toate cele bune
  • Brook

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ar trebui sa fie ceva gen 2 litere : JP / JQ / JY / . DOar astea arata ca ar fi pt Hatch.

Multumesc.
Skip ads

  • fastohandle

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Detin Astra Classic Sedan Z14XEP 2006 cu pachet drumuri grele.
Amortizoarele de pe spate sunt curse si am hotarat sa le schimb pe toate, inclusiv fata.
Acum am vazut pe unele siteuri online de piese ca pt motorizarea aceasta apar diverse branduri cu utilizari pt " suspensie normala si pachet drumuri grele " si pt " suspensie sport " precum si unele " heavy duty " acestea din urma avand preturi exorbitante.
Deci care sunt amortizoarele compatibile pt motorizarea " pachet drumuri grele " ?
  • Zaheyu

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Rm Valcea
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Orice service mai dotat iti poate face un test de amortizoare. Asa vezi ce viata mai au in ele.
Amortizoarele spate sunt cele normale. Arcuri iti trebuie de drumuri grele care sunt putin mai scumpe.
  • fastohandle

  • Mesaje scrise: 56
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Deci sa inteleg ca la suspensia normala si la cea cu pachet drumuri grele exista aceleasi amortizoare atat pt puntea fata si cele ale puntii spate , singura diferenta fiind la arcuri care poate sunt mai lungi, mai dure ?
  • Zaheyu

  • Mesaje scrise: 173
  • Locatie: Rm Valcea
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Asa e pe spate. Arcurile sunt mai tari, amortizoarele la fel, adica normale. Pe fata nu cred ca e vreo diferenta la drumuri grele, dar nu stiu sigur.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR