Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Florin_

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Tocmai (azi) am schimbat la masina cateva piese + am o problema care deocamdata a ramas fara rezolvare!

A fost schimbata bieleta drepta fata, o bujie incandescenta(am luat Behr la..150 RON...nu e cam scumput), placute de frana spate (200 RON)

1. Totusi, bieleta in cauza am schimbat-o prin august anul trecut (tot cea de pe partea dreapta batea). Deja intr-un an si cam 15K km s-a si dus?!?

2. Cealata problema ramasa fara raspuns a fost martorul de la ABS (exista deja un topic facut de mine pe aceasta problema) care se aprinde din cand in cand (si functioneaza tot asa Very Happy)! Am fost acum 2 saptamani la un tester si mi s-a spus ca problema e de pe partea dreapta fata. Mecanicul banuieste ca cel mai probabil de la senzor vine problema care se afla in rulment....DAR STAI, tot deodata cu bieleta am schimbat si rulmentul fata dreapta (huruia) :/ (A fost verificat cablul ce duce la senzor si era ok - chiar am miscat de el cat mai mult sa vedem daca e intrerupt)


Nu vreau neaparat sa zic de rau despre masina (pt. ca totusi in mare parte a fost ok)..insa 2 piese cu probleme care au fost schimbate acum 1 an...te pune pe ganduri!

Sigur ca aici de obicei iti vin in minte doar evenimentele negative(problemele)..deci sa nu "aruncam cu pietre" in 1.7 DTI

Multumesc!

L.E. Am retinut observatia din postul de mai jos legata de motor Wink


Ultima modificare facuta de Florin_ la Mie 08 Nov, 2006 2:46 pm, modificat de 2 ori in total
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
in primul rand nu are treaba cu motorul Smile si in al doile rand ... te cateri cu masina pe borduri si trotuare? acasa parchezi pe trotuar cu partea dreapta!?
  • Florin_

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2000 1.7 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Da..intr-adevar parchez de fapt pe...trotuar.

E suficient de larg sa incapa si masina si sa treaca si pietonii pe langa..si cel mai important e mai ferita decat pe aleea de bloc cam ingusta.

Vecinu s-a trezit cu ea dimineata "infundata" in partea din spate Very Happy

Totusi, urc cu mare grija si bordura e cam erodata (deci nu e unghi de 90%), probabil de la altii care au facut ca si mine Very Happy

Numai bine!
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Tu vrei sa "arunci cu pietre in Opel" pentru o bujie si 2 bielete? Rolling Eyes. Faptul ca a cedat bieleta in 15.000 km nu e chiar normal dar eu mai degraba as da vina pe piesa decat pe masina... poate nu a fost montata corespunzator sau nu era originala.
Si eu am avut destule probleme cu ea de cand am luat'o dar ma linistesc cu gandul ca orice masina as fi luat puteam la fel de bine sa am aceleasi probleme sau chiar mai mari(intreaba posesori de passaturi cum e cu alea n'spe mii de bucsi de pe o roata sau pe cei cu loganuri cum e cu rugina si exfolierea vopselei etc.)
  • andu

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Am avut si eu aceeasi problema acum ceva vreme. La mine a aparut dupa o lovitura (si reparatia la roata respectiva). Senzorul simtea o eroare de pozitionare a pieselor din zona respectiva. Problema au descoerit-o in service dupa folosire de micrometre si ceasuri comparatoare. Incearca sa-ti amintesti daca ai lovit ceva cu lateralul rotii respective. Daca da mergi sa-ti verficie cineva bataia pe discul de frana si asnamblul fuzeta-portfuzeta in general.
Nu vreau sa te sperii, dar asta a fost la mine (culmea, tot dreapta fata)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR