Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • florin pop

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua as dori sa stiu daca cineva a mai aceasta problema si daca i-a dat de capat,detin un Opel Vectra B, pe motorina model 1998 motor 2000cc in ultimile luni am inceput sa am un zgomot foarte urat in partea stanga a motorului sub filtrul de aer in aceea zona eun fel de vibratie ca si la un tractor foarte vechi Shocked, intre timp am schimbat pompa de apa, role intinzator,curea alternator,etc cam tot ce ii de schimbat in zona aceea dar zgomotul nu a disparut din pacate mie mi se pare ca ii tot mai zgomotos cu zi ce trece.
Alte probleme nu stiu daca au legatura sau sunt pe aproape dar la plecarea de pe loc cam din aceasi perioada cu zgomotul masina a inceput sa vibreze la plecare nu o mai face lin ci asa in hopuri pt 3-4 secunde apoi in restul treptelor de viteza trecerea se face normal.
Intre timp am schimbat si filtul de motorina iar apoi am luat un pic intr-un pahar am descoperit pe fundul paharului ca motorina devine asa alba laptoasa stie cineva e de la alimentare sau poate fi alta cauza?
Va rog as dori niste raspunsuri sunt la 2000 km de casa si este cam greu sa obtin ceva ajutor, multumesc va doresc o zi buna.
  • andrei_alik

  • Mesaje scrise: 1,082
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Verifica volanta , disc, + un injector nu lucreaza sau supapa , ulei in cutie, planetara.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Verifica tampoanele motor. Dupa descriere acolo ai probleme.
Motorina laptoasa?!? Schimba filtrul si curata carcasa in care sta.
  • florin pop

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2012

  • Mesaj Privat
merci de raspunsuri injectoarele sunt ok tampoanele iara sunt ok,filtrul l-am schimbat deja,iar planetarele sunt bune ramane doar volanta si cutia de viteze.
Vlolanta am inteles de la cineva dar nu stiu exact este cumva un sistem dublu cu ceva arcuri intre cele 2 roti dintate iar slabirea arcurilor dintre ele sa fie problema?
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Volanta este simpla, clasica. Nu face probleme pe masina ta. Eu zic sa mai verifici odata tanponul dintre motor si habitaclu, dar cu atentie mare.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR