Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Este o optiune rara, eu am ales sa o instalez pe masina. Are nevoie de o conexiune la plus, la minus, la becurile de mers inapoi si lumina interioara. Mai trebuie sa gasesc capacul original si o mufa pentru conexiuni. Codul oglinzii este 24438231 si pare acelasi tip cu Vectra C. Deocamdata am o singura poza, pe masura ce gasesc toata instalatia, o sa pun pozele cu montajul aici si schema electrica.



Ultima modificare facuta de liviu2004 la Sam 23 Mar, 2013 8:38 pm, modificat de 2 ori in total
Skip ads

  • deleted-38151

  • Mesaje scrise: 750
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Ma atrage si pe mine . Am avut pe un Ford Mondeo Ghia asa ceva si era folositoare noaptea .
  • bet

  • Mesaje scrise: 499
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 2006 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Dar ce anume face oglinda asta automata ?
  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,468
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
De fapt oglinda asta "automata" este electrocromatica. Cu mai multe detalii nu te orbeste lumina "inteligentului" din spatele tau; se inchide la culoare, in general oglinzile electrocromatice au tenta verde, atenuand intensitatea luminii reflectate.
Skip ads

  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Astazi oglinda a ajuns pe masina. Am gasit o mufa cat de cat sa se potriveasca, firele la culoare puse in mufa cu pinii aferenti, a trebuit sa folosesc un clips de plastic sa prind bine mufa. Urmeaza in zilele urmatoare sa fac conexiunile si sa vedem cum functioneaza. Am mai citit pe forum ca se poate schimba si culoarea ledului de iluminat dar deocamdata ramane asa.


  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Incet incet incep sa se aseze lucrurile. As fi putut sa conectez minusul, plusul si semnal de la iluminat direct in mufa lampii dar ar fi aratat foarte urat. Drept pentru care am folosit lungimea firelor care le-am aranjat si pe masura ce ajungeam la capat, il conectam la firele existente pe masina, in manunchi. Ca pe original. Am legat plus, am legat minus, am legat semnal iluminat, am pus contact si ..... nimic. Absolut nimic. Nici ledul nu se aprinde, nici nu se intuneca, absolut nimic, mort. Am zis ca nu sunt firele legate cum trebuie, desfa iar toate capacele, verifica, totul in regula. Masor cu aparatul, tensiuni in regula. Drept pentru care oglinda e acum bucati si cercetam ... Cu ocazia asta o sa inlocuiesc si ledul galben cu unul rosu.



LE: in casa la o baterie de bormasina merge bine mersi conectat numai la plus si minus; asta e un lucru bun. Ramane sa fac rost saptamana viitoare de un led rosu, sa-l instalez in oglinda si sa mai incercam o data pe masina. In afara de conexiunile de la oglinda, la altceva n-am umblat.
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,661
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Wow... dar are ceva electronica in ea! Mai la concret, care este principiul de functionare, stie cineva ?
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Principiul de functionare, cand se intuneca afara iti aprinde ledul de sub ea, pentru iluminat interior ambiental. Apoi pe baza senzorului de lumina iti va intuneca oglinda in functie de luminile masinilor din spate. Vezi in video de mai jos.

Astazi pot declara incheiata operatiunea de instalare oglinda, totul e functional. Ce gresisem era mufarea oglinzii, mufa de tip mama era pusa un pin mai la stanga, deh, improvizatii cu mufe pereche. Am mai pus si cateva poze offtopic legate de bord, a primit o plasma facuta la comanda, unicat.

Poze de-a valma:



Si schemele folosite:




Skip ads

  • corsablue

  • Mesaje scrise: 2,468
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Excelent Liviu! Felicitari pentru munca si tenacitate! Multam' si pentru film si pentru imagini.
  • mfdejavu1981

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
liviu2004 a scris:quote deleted




a fost greu de montat plasma(ma refer la gemuletul dat jos de pe ceasuri)? are zgomote(tremura acolo) sau se fixeaza bine? de unde ai cumparat-o si cat a costat? eu am gasit asta: http://www.okazii.ro/tuning...30-ron-a119196561 .
ce crezi? oricum a ta pare mai frumoasa,imi plac mult cifrele. ai schimbat si ledul de la kilometri? ce model ai pus? scuze. multe intrebari. multumesc mult.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
O rugaminte, nu mai cita mesajele de pe aceeasi pagina, uite cum arata acum topicul cu atatea poze.

Nu, bordul se desface usor, sunt cateva suruburi apoi clipsuri de plastic. Acele se desfac foarte usor roting in sens antiorar si tragand usor in sus. Montajul la fel, rotesti antiorar si impingi. Daca gresesti si rotesti in sens orar, o sa desfaci bordul de doua ori. Am cumparat-o de la http://moman.pl/en, a costat 120 eur fara transport, cam mult dar a fost facut preferential, modelele lor nu-mi plac. Folia se pune in locul celei vechi. La cea luata de mine are si simbolul de cruise control, la fel pentru ledul de la combustibil si apa prea calda. Am pus in tot bordul leduri albe, inclusiv la kilometri, luate de pe ebay, set de 10 bucati de aici: ebay.co.uk/itm/310394716174?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trk.m1439.l2649 .
  • mfdejavu1981

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 z10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
iti miltumesc pentru rasp. Liviu2004 dar din pacate link-ul de pe ebay nu este bun. ma gandesc ca poate nu este accesibil din romania. daca ai alte detalii despre leduri sau alte linkuri,iti multumesc. eu am cumparat niste niste leduri dar partea din plastic era prea mare si nu mai intrau cesurile in mufa. numai bine.
Skip ads

  • postolache.andreii

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
liviu.. oficial esti idolul meu, imi place mult ce ii faci corsei, toate acele adaosuri, felicitari si multa bafta in continuare..

P.S. de curiozitate cat a costat oglinda?
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Oglinda e 50 eur pe ebay, sunt si mai ieftine, si mai scumpe, cu tot cu ornament sau fara. Unii dau si senzor de ploaie, dar de vectra, nu se potrivesc la corsa. Daca vrei sa pui numai oglinda, e simplu. Suportul e acelasi, iti trebuie doar ornament, oglinda, preferabil mufa, daca nu se pot pune firele si pe direct si folie neagra pentru acoperire la parbriz. Daca nu pui senzor de ploaie, o sa arate mult mai bine ca la mine.

Eu mai am de terminat legaturile la becurile de mers inapoi, dar fac legatura la BCM. Mai am de lucru in zona si fac tot odata. Eu sper sa mai faca si altii aceste modificari, nu numai eu.

Uite o oglinda ieftina: www.ebay.com/itm/Vectra-...a04f9&vxp=mtr , cam 140 ron fara transport si arata si bine.
  • postolache.andreii

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
arata bine.. si cam cat ar costa transportul?
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Acu ce sa zic, vezi si tu pe ebay.de spre exemplu. Sunt oglinzi cu 45 eur si 15 eur transport.
  • postolache.andreii

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
ehhh.. poate alta data.. deocamdata am alte prioritati.. cum ar fi un drac de rulment care imi face galagie de imi vine sa imi smulg parul din cap.. si e pe coloana de directie langa EPS si nu stiu la cine sa apelez sa ma ajute sa il scot si sa il schimb
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,457
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
andrei, apeleaza la dancuciureanu....
  • postolache.andreii

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2003 z14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2011

  • Mesaj Privat
jE am renuntat de mult de a mai apela la domnul dancuciureanu.. dar sa nu mai poluam topicul colegului nostru..

liviu2004.. inca odata foarte tare ce ii faci masinutei si astept cu nerabdare urmatoarea optiune adusa in plus corsei. Wink
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Asta seara a ajuns si firul alb/negru catre cutia BCM. L-am conectat in X2:5, mi-a venit mai usor acolo decat in X14. Cum l-am conectat, am scos pinul din mufa, curatat izolatia cam 5mm, pus al doilea fir infasurat, cositorit apoi tub termocontractibil peste pin, acoperind numai bine partea cositorita. Urmeaza sa conectez bateria si sa-i fac o proba.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR