Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric
  • cobrapit07

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2013

  • Mesaj Privat
Si eu am patit-o acum cu scaunul de la sofer. Masina din 2009, scaune sport.
Cred ca are dreptate colegul de mai sus, m-am urcat cu genunchiul pe scaun de cateva ori, dar e inadmisibil ca din motivul asta sa strici incalzirea.
Skip ads

  • Loghin Reny

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
De ce perioada de garantie beneficiaza incalzirea in scaune?
Intreb in cazul in care o sa am si eu neajunsul asta.
Multumesc anticipat
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Si eu am problema cu incalzirea in scaunul din dreapta...apas pe buton si dupa 1 min se dezactiveaza. Mentionez ca masina e din 2009 si am scaune sport de piele incalzite si ventilate. Oare sa merg sa intreb la reprezentanta daca o schimba in baza campaniei de care ziceati? Multumesc!
  • Loghin Reny

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Cum se poate afla daca masina face parte din campania de schimbare a rezistentelor de care vorbiti?
Spre exemplu a mea este din 2011 (Iulie) si are scaunele Full piele perforata.
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Mergi la ei si le dai VIN.ul. Mai mult ca sigur or sa.ti zica ca nu stiu de aceasta campanie sau ca masina ta nu face parte a unei campanii. Tipic ROMANESC!
  • Loghin Reny

  • Mesaje scrise: 132
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Insignia 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2007

  • Mesaj Privat
Faza tare este ca sunt in Germania. Sper sa nu zic dupa experienta asta, tipic NEMTESC
  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
De ce speri sa NU zici. Ba, mai bine sa zici. E mai bine Smile
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Buna ziua! Am fost si eu la reprezentanta baia mare in legatura cu incalzirea in scaun, nu imi merge cea de la scaunul din dreapta si am mers la ei si le-am spus ca nu imi merge incalzirea in scaun dar nu am specificat care, si a verificat dupa seria de sasiu si mi-a zis ca a mai fost schimbata pe baza campaniei rezistenta in scaunul de la sofer (probabil proprietarul anterior daca a schimbat-o) si apoi i-am zis ca eu am probleme la scaunul din dreapta si mi-a spus ca nu exista campanie decat pentru scaunul soferului, mi se pare o prostie, adica daca sti ca e o problema cu rezistentele alea si faci o campanie de schimbare ce conteaza ca e scaun sofer sau pasager, amandoua sunt defect de fabricatie!


Ultima modificare facuta de Florin Insignia la Lun 18 Nov, 2013 1:23 pm
Skip ads

  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Si ca si costuri 560 ron rezistenta + 250 ron manopera! Nu exista vreo modalitate de a schimba rezistenta respectiva cu alta aftermarket? Eu stiu pe cineva care si-a montat pe un toyota rav4 din 2004 incalzire in scaune sofer + pasager, la reprezentanta toyota in baia mare si a ajuns la 600 ron cu tot cu manopera.
El nu avea deloc incalzire in scaune, deci au avut de dat ambele scaune jos, de montat rezistente, cablaje, butoane si e lucrat foarte frumos, nici nu se observa nimic, parca ar fi de fabrica, eventual o sa merg pana acolo sa vad daca nu ar putea ei sa imi faca ceva, daca reusesc va tin la curent!
  • cont-sters-77167

  • Mesaje scrise: 178
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Probabil ai vrut sa scrii "nu exista campanie decit pentru scaunul soferului" ?

Sunt de acord cu tine. Pe mesajul de la Opel scrie "driver's seat". Mie mi-a zis vechiul proprietar ca scaunul lui frigea prea tare si a schimbat pe campanie. Acum nu merge, ceea ce poate fi alta treaba cu totul. In orice caz, daca defectul era pe ambele scaune, macar sa fi schimbat pe ambele scaune. As fi curios daca si la alte marci de masini se rup la fel de usor rezistentele alea.
  • Florin Insignia

  • Mesaje scrise: 392
  • Locatie: Maramures
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2013

  • Mesaj Privat
Am corectat, multumesc Smile
  • cont-sters-89518

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2013

  • Mesaj Privat
[absolut interzis]
Skip ads

  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Cred ca administratorul mi-a sters si mie intrebarea impreuna cu anuntul lui "lucian-st", revin cu intrebarea
A vazut cineva cum se desfasoara operatiunea de inlocuire rezistenta incalzire, este complicata?
Oare trebuie dat jos scaunul?
  • cont-sters-89518

  • Mesaje scrise: 46
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Da se demonteaza scaunul.nu e mare lucrul.dar cere putina atentie.si experienta.
  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
lucian-st a scris:Da se demonteaza scaunul.nu e mare lucrul.dar cere putina atentie.si experienta.

Oare rezistenta din spatar este separata de rezistenta din sezut?
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Da, am cerut eu pretul pentru rezistente si au zis cei la magazin ca vin separat. Ca idee, rezistenta de sezut este undeva la 400 lei iar cea de spatar la 250 lei. Pretul este aproximativ, iar rezistentele sunt pentru scaune sport.
  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
eu am cerut un pret la reprezentanta in Sibiu si cu tot cu manopera 970 ron, nu am intrebat daca sunt separate si daca necesita inlocuirea ambelor rezistente(sezut+spatar)
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pai ei trag sa schimbe absolut tot ce inseamna rezistenta, sa ne rupa de bani, chiar daca defectul ar putea surveni de la un simplu contact imperfect sau un fir slabit. La reprezentanta in Pitesti, de la 800 lei cu tot cu manopera au ajuns la 650 lei, insa am refuzat. Ei au zis ca schimba tot ca sa poata oferi o eventuala garantie la lucrare.
  • paul_fly

  • Mesaje scrise: 233
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Ce perioada de garantie se ofera la rezistenta?
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Teoretic 2 ani. Dar practic nu se stie daca obtii garantie pentru ca piesele au un defect de fabricatie. La mine au fost schimbate 3 la acelas scaun, iar acum tot "arsa" este. Pot sa bage motiv ca s-a stat cu genunchiul pe scaun si astfel garantia = 0. Cand este vorba de schimbat pe gratis nu-ti poti inchipui ce idei au. Exemplu la mine: la un colt in spate s-a improscat vopseaua. Am intrebat pe ocolite la reprezentanta de garantia la vopsea, am aflat ca Insignia beneficiaza de 5 ani, insa cand le-am zis ca am o problema au dat-o cotita si mi-au gasit motiv ca nu mai am cartea service(in original). Nu au tinut cont ca toate operatiunile, inspectiile au fost facute doar in reprezentante, fapt ce reiese din programul lor, iar in ceea ce priveste rezistenta, au zis ca problema a devenit destul de costisitoare si ca nu mai beneficiez de garantie. Asta e ROMANIA, totul se rezolva pe bani!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Sistem Electric

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR