Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • florin_dtb

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Salut si felicit pe toti membrii acestui site... ca bine mai e realizat!!! Razz
Limbajul folosit este civilizat si se vorbeste la subiect ( se simte "microbul" pentru Opel care ne uneste).
Eu,personal, nu am nici o masina Mad ...dar impart cu tatal meu un frumos Opel Vectra B turbo diesel din 1997 gri metalizat in acte, dar arata negru deschis. Aceasta masinuta toarce ca noua dupa 5 ani de utilizare(cumparata ca Second din Vitan) si desi nu are un motor prea "nervos" nu se intimideaza usor.
Am avut intotdeauna grija de masina, tatal meu tehnic (schimba uleiul la 8.000 km.) iar eu estetic si de aceea nici nu am avut vreo problema importanta cu ea. Dar a reusit sa ma enerveze in cateva randuri...s-a ars display-ul, am aflat de pe site ca se cheama TID, nu pot sa fac semnale luminoase,"flash-uri",pentru ca e defect comutatorul (maneta din stanga...merge semnalizarea, faza lunga...dar fara "blitz-uri" ca poate ramane aprinsa faza lunga) si s-a ars iluminarea pentru butoanele din stanga bordului...zona cu cel ptr. pozitii si faza scurta, reglatul inaltimii farurilor, lampa ceata etc. Acum le apas prin pipaire noaptea.
Iar ,desi am oglinda incalzita la sofer nu dezabureste...apas butonul central pentru dezaburire luneta, se aude un clic, nu se aprinde martorul de pe buton, nu se aprinde martorul de pe manerul usii langa joystick-ul pentru reglatul oglinzilor, dar luneta se dezabureste fara probleme iar oglinda de la sofer NU. Inainte, acum 1 an jumatate totul mergea, se aprindeau amandoua ledurile. Inca ceva... uneori ledul de la dezaburire, cel de langa avarie se mai aprinde ptr. cateva secunde, dar la fel se stinge.
Cam asta ar fi problemele mele.Daca ma puteti sfatui mai ales cu oglinda retrovizoare ar fi super.
Skip ads

  • Corneliu Panait

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2004

  • Mesaj Privat
E simplu cu oglina - ori a iesit mufa din cablajuldin spatele oglinzii ori s-a intrerupt circuitul pe undeva. Tre sa dai sticla de la oglinda jos, sa verifici continuitatea circuitului de dezaburile, iar daca acesta este ok, pune un bec pe cele 2 fire care se infig in cablajul sticlei, da drumul la dezaburire si vezi daca se aprinde. Daca nu, inseamna ca ai probleme pe circuitul electric. Totusi, cred ca e doar de la sticla oglinzii, probabil s-a ars rezistenta.
  • florin_dtb

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru sfat. Personal, cred ca a iesit mufa din spate dar o sa incerc sa ma duc la service; oricum nu imi bag nasul la dat jos oglinda, fiindca nu ma pricep.
  • adi.turcu

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2001 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Buna.
Am o vectra B 2.2 TDI, 2001 cu spalare faruri.Problema mea este urmatoarea: acum 2 ani m-a lovit cineva in parcare si a rupt unul din spalatoare.Am gasit pe e-bay.. nu stiu exact daca e acelasi si iarasi nu stiu cum se schimba.Am citit la un moment dat ca trebuie date jos farurile si dupa asta de poate demonta doar o clema il tine ..daca cineva are un how to pentru asa ceva as fii profund recunoscator
Mentionez ca am dat cautare inainte de a incepe post-ul si sper sa fii cautat destul de atent sa nu incep o poveste care deja s-a rezolvat
Merci mult
Skip ads

  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
cel mai bine deschide un topic la probleme tehnice...cu un titlu convingator ...
trebuie sa existe un coleg care a avut o problema asemanatoare...

LE:vezi ca topicul asta are 4 ani Wink
  • florin_dtb

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Masina am vandut-o in 2005 , a fost o masina deosebita foarta reusita la vremea sa . Am simtit o tristete in suflet cand noul proprietar a plecat cu ea...
Intre timp am parasit grupul GM , dar intru cu placere pe forum , chiar daca sunt mult mai activ pe cel ce incepe cu VW Smile
  • Sso1079

  • Mesaje scrise: 199
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2007

  • Mesaj Privat
adi.turcu a scris:Buna.
Am o vectra B 2.2 TDI, 2001 cu spalare faruri.Problema mea este urmatoarea: acum 2 ani m-a lovit cineva in parcare si a rupt unul din spalatoare.Am gasit pe e-bay.. nu stiu exact daca e acelasi si iarasi nu stiu cum se schimba.Am citit la un moment dat ca trebuie date jos farurile si dupa asta de poate demonta doar o clema il tine ..daca cineva are un how to pentru asa ceva as fii profund recunoscator
Mentionez ca am dat cautare inainte de a incepe post-ul si sper sa fii cautat destul de atent sa nu incep o poveste care deja s-a rezolvat
Merci mult


@adi.turcu, pt a scimba/inlocui un spalator de far, nu ai nici o treaba cu farul in sine...Spalatorul e fixat pe bara masinii, deci, logic, cu ea o sa ai treaba. O dai jos (bara), e prinsa in cateva cleme, si te uiti cum e prins celalalt stropitor, si faci operatiunea....

Bafta!
  • pif

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie: Gaesti/Dambovita
  • Masina: Vectra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Cel mai simplu dai bara jos si vezi la fata locului ce si cum. E foarte simplu spalatorul e prins cu o clema oarecum concava parca iar prin presare strange mai mult spalatorul. In el esteinfipt furtunul prin care vine apa de la bazinul de apa.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR