Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • alexsnb

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut!
Acum 2 luni de zile am sesizat k daca inchid masina ( OPEL ASTRA H 2007 1.3 CDTI) si trag de manerul portierei dreapta spate se deschid toate usile... Nu am idee de cat timp am aceasta problema deoarece nu obisnuiesc sa verfic portierele in momentul in care inchid masina. Am incercat sa blochez usa prin rotirea butonului de pe lateralul usii insa acesta bloca deschiderea doar pe dinauntru... asa k am fost obligat sa dau fata usii jos si sa scot o tija ce facea legatura intre maner si mecanismul deschiderii.
Nu am nici o idee de unde ar putea proveni problema. ( Am incercat sa restartez comp. prin scoaterea bornei de la baterie dar nimic...)

O alta problema este legata de iluminarea portbagajului. In momentul in care deschideam portbagajul automat se aprindea si lumina. Insa de la o vremea aceasta nu mai functioneaza. Am verificat cu aparatul de masura, am schimbat becul... dar nimic. In plus in momentul in care am portbagajul deschis in bord nu imi apare martorul "USI DESCHISE"... presupun k problema provine de la un senzor ce sesizeaza cand porbagajul e deschis insa nu stiu unde se afla acesta.


Multumiri anticipate!
O seara buna!
Skip ads

  • alex_mihalciuc

  • Mesaje scrise: 107
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2008

  • Mesaj Privat
La portiera ai cablaj rupt. La imbinarea cu stalpul central/prag.
  • alexsnb

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2012

  • Mesaj Privat
E posibil sa se fi rupt de la simpla utilizare?
Merci de informatie alex_mihalciuc
  • ady_adrian

  • Mesaje scrise: 75
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2012

  • Mesaj Privat
alexsnb a scris:Salut!
Acum 2 luni de zile am sesizat k daca inchid masina ( OPEL ASTRA H 2007 1.3 CDTI) si trag de manerul portierei dreapta spate se deschid toate usile... Nu am idee de cat timp am aceasta problema deoarece nu obisnuiesc sa verfic portierele in momentul in care inchid masina. Am incercat sa blochez usa prin rotirea butonului de pe lateralul usii insa acesta bloca deschiderea doar pe dinauntru... asa k am fost obligat sa dau fata usii jos si sa scot o tija ce facea legatura intre maner si mecanismul deschiderii.
Nu am nici o idee de unde ar putea proveni problema. ( Am incercat sa restartez comp. prin scoaterea bornei de la baterie dar nimic...)

O alta problema este legata de iluminarea portbagajului. In momentul in care deschideam portbagajul automat se aprindea si lumina. Insa de la o vremea aceasta nu mai functioneaza. Am verificat cu aparatul de masura, am schimbat becul... dar nimic. In plus in momentul in care am portbagajul deschis in bord nu imi apare martorul "USI DESCHISE"... presupun k problema provine de la un senzor ce sesizeaza cand porbagajul e deschis insa nu stiu unde se afla acesta.


Multumiri anticipate!
O seara buna!


Salut.Aceeasi problema am avut-o si eu pe a mea(astra h caravan 1.9 cdti 74kw) si era un fir rupt unde se imbina pragul cu portiera.Si problema cu lumina la portbagaj am avut-o si am mers la service,mi-au dat jos fata la portbagaj,au scos motorasul pentru inchidere si au constatat ca e rupta o "urechiusa" si nu mai facea contact cu mufa.Pentru a nu schimba tot motorasul au facut ei ceva o improvizatie,si acum functioneaza perfect.
Skip ads

  • alex_Cai06

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Problema cu portiera a avut-o si eu.La mine nu au fost fire rupte ci pur si simplu era dus mecanismul de deschidere.
Solutia:unul nou din dezmembrari.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Alex, cum ai concluzionat ca e mecanismul?
Sunt curios, se pare ca am si eu problema in cauza...
  • alex_Cai06

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Initial am suspectat cablurile.Vazand ca toate sunt in regula si ca nimic nu e impuscat am fost la un electrician care mi-a masurat tensiunea in fiecare portiera..Asa am constatat ca in momentul cand inchideam masina toate portierele primeau semnal numai dreapta spate nu.Electricianul mi-a spus ca nu prea mai are ce ii face dupa ce a desfacut cutia in care e mecanismul ala si nici nu stie dc s-a stricat.Asa ca dupa o saptamana de stat cu portiera deconectata am oprit la un parc de dezmembrari si am luat alta cutie de pe un astra hatch. care acuma merge perfect.
Eu nu am avut rabdarea sa caut mai in detaliu dar probabil ca se poate repara circuitul electronic in loc de a cumpara altul(nu prea ma pricep la partea electrica :d)
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
legat de portiera, m-a invatat azi cineva. Pe latareala interioara, deasupra yalei, e o fanta in tabla, inauntru se vede un cauciuc de ala pufos....
Se introduce cheia acolo, si se apasa mai cu nadejde (intra cheia destul de mult). O sa simtiti un click, ati blocat portiera mecanic. Portiera se va deschide doar din interior, (si cand o deschideti prima data se si deblocheaza).
Pentru un somn linistit pana ajungeti cu ea la mester (sau aveti timp de ea)
O sa fac in uichend si o poza, sa pricepeti mai bine care-i gaura care va poate aduce un somn linistit.
Skip ads

  • alexx1402

  • Mesaje scrise: 1,753
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2017 B16DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Metoda asta e explicata si in manualul de ultilizare (care putin il citesc).

  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Pentru o mai buna localizare:

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
ezact, multumesc Lorine, ca eu nu am mai apucat sa fac poza...


Ultima modificare facuta de jE la Lun 29 Oct, 2012 11:49 am
  • Blebeanu Lorin

  • Mesaje scrise: 1,077
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Pai de-aia am postat si eu imaginile...
Se vede si in manual ( postat de alexx1402) dar mai bine intelegi dintr-o poza reala.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Tocmai m-au sunat baietii de la service, ca e gata masina. Au reparat-o. Cica taxa de protectie va fi pana in 150 RON (nu am intrat de in detalii, am vrut doar sa stiu cat ma costa, sa am bani la mine)
Vorba unui prieten: "muncesc mult, ca sa castig bani, ca sa pot sa ii platesc pe toti aia la care apelez sa imi rezolve problemele personale pe care nu le pot rezolva singur pentru ca ... muncesc mult"
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR