Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • cont-sters-34833

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ok, de la bun inceput,recunosc,am gresit pe deoparte sau pe de alta parte...ma rog...am fost luat pentru viteza 129 km/h unde cica era limita 70. Am avut procesul la Mangalia,eu fiind din Cluj-Napoca... nu m-am prezentat la primele termene... ..ma rog m-au judecat in lipsa..pana la urma am angajat un avocat el a mers..sa ma reprezinte.... Ei aici incepe distractia,eu primesc sentinta,avocatul incearca sa mai atace sentinta o data....desi procesul era clar pierdut..dar eu am zis sa mai lungesc putin fiindca aveam nevoie foarte mare de permis... ok..el imi zice nu predai permisul pana nu iti zic eu... si surpriza....judecatorii pleaca-n vacanta.... sentinta imi era data..dar nu era redactata.....ei ..vin in august din vacanta..avocatul ma anunta ca nu mai are ce sa faca...imi da acea hotarare ... redactata ..eu merg la cluj..predau permisu..si aceasta hotarare ....fiindca fara asta nu iti primeste permisul..dau examen 13 din 15 ..sunt admis cu 14 puncte. Ma duc la politia constanta sa fac o cerere la comandat sa mi se reduca pedeapsa de la 90 de zile la 30 si comandatul imi mentine aceasta pedeapsa de 90 de zile si imi mai adauga inca 30 ptr nepredarea permisului la timp. Fiindca cica eu am primit sentinta in 17.05 de ce nu am mers atunci si am predat permisul..si aici vin baietii de la judecatorie care nu redactasera hotararea..iar eu fara acea hotarare nu puteam sa predau permisu... nu mi-l acceptau... ei pleaca-n vacanta de vara... vin in august redacteaza hotararea 10-11 august...pe 14 predau permisu..adica intermen de 15 zile..dau si acel examen pe 16...august.. si fac si cererea in decurs de o saptamana..tot.. unde am gresit..? pai daca-mi dadeau cei de la judecatorie hotararea mergeam sa-mi predau permisul normal..dar daca eu nu aveam aceasta hotarare cu ce-s de vina? Avocata in 17.05 mi-a zis sa nu predau permisu pana nu vine hotararea irevocabila..

Nelamurirea mea este : De ce m-au primit in examen cei de la cluj...am fost declarat admis.....nu? NU am mai avut parte de aceasta clementa.... de cand am permisul,nu l-am avut niciodata suspendat.. ,nu am avut nici o infractiune,amenda mi-am platito ,am stat o luna fara permis ..si-acum mai tre sa stau inca 3 luni...pai de ce? fiindca cei de la judecatorie nu sunt in stare sa redacteze o hotarare ca pleaca-n vacanta? eu in momentul cand mi-a venit aceasta hotarare dupa 2 zile am predat permisul...adica-n cele 15 zile... am dat examen tot.. ce sa mai inteleg.... ? CUm sa predau permisu pe 17.05 daca nu aveam nici un act la mana..stiam doar ca-s pierdusem procesul..si cam atit.. orice sfat e binevenit..ma gandeam sa merg la domnul comandant in audienta... dar am intrebat parerea altilor si-au zis ca n-are nici un rost.... Pana la urma mai stau o luna fara permis daca e.....dar nu 3 luni fiindca mi se pare o aberant.pe bune....! Ce pot sa fac in situatia asta..pe cale judecatoreasca nu prea pot sa le mai fac nimic...... decat sa cer clementa la comandant....el poate ....sa imi reduca aceasta pedeapsa....? o sa zica..domnule.... n-ai venit atunci sa fi sanatos..iesi afara..si next... ca asta e romania...
Skip ads

  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Ai vreo hartie in care sa apara data in care ai ridicat acea hotarare, sau numai hotararea cu data de 17.05? Daca e a doua varianta nu prea mai ai ce sa faci, decat sa iti angajezi sofer. Totul depinde de decizia acelui politist care ti-a prelungit la 120 de zile suspendarea. Cam drastica totusi, mai ales daca nu ai avut alte antecedente de suspendare. Iesi afara si next e cam peste tot nu numai in Romania, la altii chiar cu suspendari mai mari de un an pentru anumite abateri.
  • cont-sters-34833

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
da este scrisa pe hotarare ziua redactarii adica acuma in august 12....
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pai si i-ai spus politaiului chestia asta? Poti sa mai revii o data cu cererea poate primesti clementa. Avocatul de ce nu te-a sfatuit si in privinta asta?
Skip ads

  • cont-sters-34833

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Da avocatul a zis ca nu prea am ce face decat sa apelez la clementa comandantului...dar problema e ca.... ei cred ca eu am incercat sa profit de sistem. Daca aceasta hotarare nu mi-a fost redactat eu ce pot sa fac? asa ma rog. eu ma gandeam ca normal ar fi fost... sa mi se reduca pedeapsa la o luna.....da? si pe urma....sa mi se mai de-a o luna ptr nepredare la timp..dar nu 4 luni. Corect? asta e sistemul mi-a zis si avocatul fiindca nu exista o legatura intre avocat si politie..o sincronizare..datele ajung tarziu si-atunci lipsa cooperarii dintre institutii duce la chestii de astea...a zis ca au mai fost n cazuri de astea in care.....politia nu tine cont. Acum nustiu e greu sa intrii in audienta la comandant si sa-i explici fiindca el tine cu oamenii lui...nu poate sa-i ....faca incompetenti in fata mea nu ? Deci cam greu se acorda clementa din partea lui.
  • toalecs

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Ai mai rezolvat ceva intre timp? Tine-ne la curent cu noutati!
  • cont-sters-34833

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
nimic;)

se mentine pedeapsa.. pentru nepredarea permisului la timp 30 zile + cele 90 zile care mi le-a dat politistu...asa ca il astept pe mos nicolae cu sufletul la gura;)). A fost ultima oara in viata mea...cand ma iau dupa matusi,avocati,pile & relatii,ei m-au infundat! Trebuia sa predau permisul...atunci...cand am fost...prins....dadeam ex si scapam intr-o luna. Asa m-am tarat prin tribunale,politie..dai telefoane..si m-am.....tras singur in teapa. Legea nu e de partea mea ..pur si simplu sunt legat de maini.Totul a fost o harababura...am ascultat de cine nu trebuia....si eu prostovan...trebuia permisu predat in cel mai rau caz cand am primit sentinta..cerut grefa de la tribunal..mers la politie predat permisul..nu cand mi-a venit mie hotararea! aici a fost greseala cea mai mare care am facut-o si de asta stau pe tusa! Nu-i nimic mersul pe jos face piciorul frumos si cu taxiul..mai pagubos;))
  • toalecs

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Totusi ai fost in audienta la comandant cu articolul din lege in care scria clar ca permisul trebuie predat cand se redacteaza hotararea? Si totusi examenul pe care l-ai dat pt reducerea la 30 de zile nu a contat deloc?
Skip ads

  • cont-sters-34833

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Pai asta era si ideea... legea spune.. ca tu trebuie sa predai permisul din momentul cand ai primit sentinta...deci tu nu mai astepti hotararea...? intelegi? doar ca o zice-n alti termeni..!Iar prostia o fac multi ca nu predau permisul decat cand primesc hotararea...ca si-n cazul meu! Audienta la comandant ? pai comandantul nu e acolo niciodata am fost......doar sa-l astepti zi de zi..... pana-l vezi ca iese din masina sau de undeva...si e greu! Nu exista un program de audienta..., nu exista absolut nimic. Stii ce mi-a zis secretara? il urmaresti cand apare......si vorbesti cu el. AM fost pe-acolo vreo 3 zile si nimic....dar nimic! Ba imi spuneau ca e in sedinta...ba ca e in oras la nustiu ce intalnire..tot felul...asta e romania:)
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Lasa ca data viitoare stii ce ai de facut.
Nu se mai face recurs la contestatiile pentru amenzi de circulatie. Avocatul tau trebuia sa stie asta. Prima hotarare e definitiva.
Permisul il predai in 15 zile de cand se pronunta hotararea, nu de cand se redacteaza. Am inteles ca unii accepta si print de pe internet cu hotararea, altii vor certificat de grefa. Trebuie urmarit pe internet starea dosarului. Apare repede hotararea acolo.
N-ai ce clementa sa ceri si ce sa lamuresti in audiente. Pierzi vremea aiurea pe la usi. N-o sa faca ala o ilegalitate si sa-ti dea permisul inapoi inainte de termen de mila. Intotdeauna comandantul hotaraste perioada de suspendare conform legii, nu dupa cat e de bine dispus in ziua respectiva. Sunt niste conditii in care poti reduce perioada de suspendare la 30 de zile. Daca te incadrezi poti da examenul ala teoretic si iei permisul in 30 de zile. Tu nu te mai incadrezi pentru ca nu l-ai dus la timp si ti-a fost majorata suspendarea. Ignoranta se plateste! Ai mai dat si bani unui avocat incompetent.

Perioada de suspendare a exercitãrii dreptului de a conduce se reduce la 30 de zile conform art. 221 al.1 din R.A.O.U.G. 195/2002 republicat, la cererea titularului, dacã sunt îndeplinite, cumulativ, urmãtoarele condiþii:

a fost declarat admis la testul de verificare a regulilor de circulaþie;
a obþinut permis de conducere cu cel puþin un an înainte de sãvârºirea faptei;
nu a mai beneficiat de o astfel de mãsura în ultimii 3 ani de la data sãvârºirii faptei pentru care se solicitã reducerea perioadei de suspendare;
în ultimii 3 ani de la data constatãrii contravenþiei pentru care se aplicã sancþiunea contravenþionala complementarã nu a mai avut suspendatã exercitarea dreptului de a conduce autovehicule.

Cererea necesara va fi depusa si înregistratã la unitatea de poliþie din care face parte agentul constatator, având anexate urmãtoarele documente:

o copie a procesului verbal de constatare a contravenþiei;
o copie a dovezii înlocuitoare a permisului de conducere;
o copie dupa chitanþa de achitare a amenzii;
o copie a BI/CI.

Conducatorii de autovehicul nu beneficiaza de reducerea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce, daca:

perioada de suspendare a fost majorata, conform legii;
a cumulat, din nou, cel putin 15 puncte de penalizare in urmatoarele 12 luni de la data expirarii ultimei suspendari a exercitarii dreptului de a conduce;
a fost implicat intr-un accident de circulatie din care au rezultat numai pagube materiale, iar rezultatul testarii aerului expirat sau al probelor biologice a stabilit ca a condus vehiculul in timp ce se afla sub influenta alcoolului;
sanctiunea contraventionala complementara s-a dispus ca urmare a neopririi la trecerea la nivel cu calea ferata cand barierele sau semibarierele sunt coborate ori in curs de coborare sau cand semnalele cu lumini rosii si/sau sonore sunt in functiune.
  • toalecs

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2007

  • Mesaj Privat
E clar atunci ce spune legea, tu trebuia sa fii deja informat asupra celor spuse de Cristidb, daca in lege scria altceva, atunci te puteai duce cu articolul respectiv in mana si il aratai comandantului. Cat despre audienta la acesta, se face o cerere scrisa inregistrata la registratura institutiei, nu procedezi la cancanuri cu secretara, sa stai sa pandesti pe la colturi cand apare comandantul....oricum e tardiv si fara sens aceasta actiune. Bafta pe viitor.
  • cont-sters-34833

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
cristi,eu dadusem examen la cluj,si am mers si-am predat permisul...daca e asa.... de ce m-au mai primit in examen? e clar...? am dat acel examen..am fost admis.. tot... ei zic ca nu trebuiau sa ma primeasca......dar daca e sa o luam dupa lege e vina lor..si ar trebuii sa imi fie acceptata cererea!
Indeplinesc toate conditiile..deci? si ei sunt vinovati!
Skip ads

  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Intai se preda permisul si incepand din a doua zi dupa ce il predai poti da examen. Probabil n-au verificat cand te-au primit, dar lucrurile sunt foarte clare. Citeste legislatia si o sa te lamuresti.
  • alexhaiducu

  • Mesaje scrise: 780
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Dec 2009

  • Mesaj Privat
de la ianuarie nu se mai accepta recurs la hotarare a instantei legat de contestarea procesului verbal! si cel care a mers cu 127 de km la ora unde era regim de viteza de 70 km /h a facut asa ca sa scape de predarea permisului! el e constient ca a incalcat legea dar ca orice roman vrea sa scape fara sa plateasca ca el e mai smecher! de la 1 012013 cine vrea sa dea in judecata pentru contestarea procesului verbal de contraventie scris de politist ar trebui sa plateasca o taxa de cateva mii de lei ca sa poata face asta si sa vedem ce smecher mai face asta sa piarda si taxa si sa ramana si cu permisu luat!
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
haiducule, vad ca te bucura reglementarea asta care va intra de la 1 ianuarie.
La noi, fiind ca la nimeni, se fac abuzuri din ambele tabere. Iti spun sincer, sunt de acord cu chestia asta, numai in cazul in care politia romana va da dovada de corectitudine. Problema e ca de obicei, nu prea sunt corecti si le face o placere deosebita sa te arda chiar si cand nu ai facut ceva. Dau exemple:
1. Ma ducea frate-meu la aeroport, dimineata pe la ora 3. In Movilita, la iesire spre Bucuresti, dupa iesirea din sat (era exact in portiunea de urcare, dupa intersectia spre Dridu-Fierbinti), il opreste pe fratele meu radarul, viteza 106 km/h. Amenda si suspendare permis, cica era in localitate. Normal ca a facut contestatie si a castigat, radarul fiind model vechi nu inregistra coordonatele GPS ca cele noi, noapte fiind, in poza adusa de politia romana in instanta se vedea doar botul masinii, nr de inmatriculare si nimic altceva in jur care sa demonstreze ca masina era in localitate.
2. Subsemnatul, in localitatea Perieti Ialomita, recunosc, mergeam cu acul in jurul cifrei de 70km/h. In curba, dau nas in nas cu radarul, ma opreste, spre surprinderea mea imi spune senin ca am fost inregistrat cu 91 km/h. Am facut contestatie, am mentionat ca nu circulam cu viteza respectiva, am recunoscut ca circulam cu peste viteza maxima legala si ca sunt dispus sa platesc amenda in concordanta cu viteza maxima inregistrata de camera de filmare. La vizionarea inregistrarii, viteza maxima inregistrata a fost de 67 km/h, instanta a anulat PV.
3. Plecat din aeroport Otopeni, dupa sensul giratoriu, ma opreste nea sapca, amenda ca nu am centura. Centura o port intotdeauna, o aveam si atunci. Am facut si la asta contestatie, am castigat pentru ca nu s-a prezentat nimeni de la politie.
Astea sunt doar niste exemple personale, intamplate anul acesta. Daca mai cauti, chiar aici pe forum, sunt destui care s-au confruntat cu abuzuri de genul asta. Prin faptul ca guvernul asta de doi lei al lui "doctorul CTRL C - CTRL V" incearca sa iti ingradeasca dreptul de a te apara, imi pare un lucru de plans, nu un motiv de bucurie si fericire.
Iti dai seama ce bine le-ar prinde lor, amenzi la greu, la noi notiunea de avertisment nu prea e "cunoscuta" de politia romana, ti-o trag cum vreau eu, din orice pozitie, tu doar stai capra ca nu poti sa zici si sa faci nimic contra mea.
Pentru cei care gresesc si contesta, as aplica alta regula: faci contestatie, eu (politia) vin cu probe si demonstrez ca ai gresit, castig. In acest moment, instanta ar trebui sa aplice pedeapsa maxima pentru fapta comisa, interzicerea posibilitatii de a plati jumatate din minimul amenzii, plata cheltuielilor de judecata, etc.
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
forbidden27 cred ca te-ai grabit sa il tragi pe colegul nostru de urechi. El zice" de la ianuarie nu se mai accepta recurs la hotarare a instantei legat de contestarea procesului verbal. Eu inteleg ca nu mai poti face recurs daca nu esti multumit de sentinta judecatorului la primul proces legat de contestatie. E vorba de altceva?
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2008

  • Mesaj Privat
alexhaiducu a scris: de la 1 012013 cine vrea sa dea in judecata pentru contestarea procesului verbal de contraventie scris de politist ar trebui sa plateasca o taxa de cateva mii de lei ca sa poata face asta si sa vedem ce smecher mai face asta sa piarda si taxa si sa ramana si cu permisu luat!


La paragraful asta ma refeream. Momentan nu sunt in tara, nu am auzit nici o stire despre ce vor astia sa mai faca, acum caut sa citesc si eu "noutatile"
  • CristiNistor

  • Mesaje scrise: 267
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2009

  • Mesaj Privat
in frebruarie 2013 ar trebui sa intre in vigoare noul cod de procedura civila. Poate in textul asta sa fie ceva nou. Dar februarie 2013 poate fi si februarie 2014 sau 2015 ca s-a mai amanat de cateva ori.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR