Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • pharawom

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
salut. am un opl vectra b din 2002 model z16xe si ieri am schimbat placutele de frana pe fata iar astazi intoarce lumea capul dupa mine pe strada cand franez.
se aude un zgomot de harjaiala, parca freaca ceva, sacadat, nu continu doar cand franez.
pedala de frana are aceleasi simtome ca atunci cand iti intra abs-ul. aveti idee ce este ?
Skip ads

  • sorindf2000

  • Mesaje scrise: 1,062
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Poate din cauza discurilor, ai zic ca doar placutele le-ai schimbat, deci, poate discurile, au uzura mare, sau sunt ovalizate, placutele de frana nu "calca" cum trebuie pe disc si fac zgomot. Altceva, ce vrei sa faca zgomot...?
  • pharawom

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
multumesc pentru intereventie. la aceeasi concluzie am ajuns si eu pana la urma. am demontat si planetara pe stanga crezand ce este de la ea.
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
La service , dupa ce ti-au montat placutele, au facut si proba ? Adica sa testeze cum testeaza cei de la ITP / RAR franele ( nu stiu cum se numesc rotile acelea pe care urca masina sa simuleze mersul) ? Din cate stiu sunt obligati sa o faca .
Skip ads

  • daniel_george

  • Mesaje scrise: 103
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 1993 c20ne
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2008

  • Mesaj Privat
daca discul are uzura mare, cum a spus si sorindf2000 din cauza "buzelor la exterior si interior(eu le-am polizat, si intr-un final am cumparat noi) , nu calca placutele cum trebuie, si bataia in pedala-disc(uri) ovalizat(e) , mihaiadrian Smile) traim in romania Smile)
  • pharawom

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Sep 2012

  • Mesaj Privat
da asa este, deja am dat comanda de discuri noi. mecanica o fac singur, nu merg in service decat daca ete vorba de partea electronica. multumesc pentru sfaturi
  • mihaiadrian

  • Mesaje scrise: 632
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat odata placutele pe fata si alta data placutele pe spate, la 2 service-uri diferite ( nu la reprezentanta), la ambele (frontal / happy cars) au facut proba, si chiar daca au schimbat odata placutele de pe fata, alta data placutele de pe spate, au testat de fiecare data si puntea fata si puntea spate si frana de mana.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR