Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • dylean2005

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 2000 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2012

  • Mesaj Privat
salut. am o vectra b2 din 2000 cumparata de un an si ma gandeam sa imi dau jos pragurile de plastic sa vad daca am rugina. pentru moment nu pot face rost de acele cleme care am inteles ca trebuiesc inlocuite. intrebarea e cat de bine sunt protejate pragurile la vectra b2 din fabrica... a avut cineva probleme cu rugina? ms.
p.s. pot scoate aripa fata fara sa dau pragul jos?
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Este bine sa verifici deoarece sub acele ornamente de plastic se poate aduna pamant care sa tina umezeala. Ca sa poti recupera miezul acelor cleme pe care spui ca trebuie sa le schimbi, faci in felul urmator: Faci rost de un holsurub foarte subtire si acutit si usor cu un ciocanel bati astfel incat sa se infiga putin varful holsurubului in miezul clemei. Apoi infiletezi cateva ganguri (2-3) holsurubul in miez si cu un patent tragi afara miezul clemei, care de fapt este un stut de plastic plin. Cu o surubelnita lata si cu putina atentie strecori marginea acesteia sub gulerul clemei si o dai afara. Iese imediat. Asa faci la toate clemele si in acest fel reusesti sa recuprezi toti miejii.

Sau daca nu ai rabdare te duci la NORAUTO si iti cumperi cleme noi si cu asta basta!
Aripa o poti da afara dar mai intai trebuie sa dai jos ornamentele de prag.
  • krashy22

  • Mesaje scrise: 1,250
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jun 2007

  • Mesaj Privat
atentie ca la demontarea ornamentelor de prag risti sa rupi clemele de fixare pe masina.
Eu din 5 cleme cate sunt pe un prag nu am reusit sa salvez niciuna. Le gasesti la autoa la 5ron/buc tot acolo gasesti si acele nituri de fixare la 1.5/buc
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR