Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • viorell90

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut ,aseara a incercat sa schimbe luminile din bord un baiat erau galbene si vroiam sa fie albastre,a pus becurile albastre au mers ! mai avea acele ..a facut proba la turometru si la km mergeau,acum a mai ramas sa puna bec rosu la acul de la benzina si de la apa ..dupa ce le-a pus si pe astea 2 nu sa mai aprins nici un bec in bord..lampile se aprind..dar bordul nu vrea..s-o fi ars ceva pe placa..nush nu am idee desi nu ar trebui.. becurile erau tot de 12v..
Am 2 nelamuriri:
Care ar fi cauza de nu se mai aprinde bordul nici cu becul ei galben !
Iar a 2 a nelamurire daca i-au alta placa imi va afecta km reali de la masina !

ps:am o vectra b2 2001 1.6 16v
Skip ads

  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
verifica siguranta f22
  • Marius T.

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z 16 XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Intai verifica sigurantele. Daca schombi bordul vei avea km bordului nou. Se pot rezolva cu testerul.
  • viorell90

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2009

  • Mesaj Privat
aseara m-am uitat la sigurante,ma voi uita azi si la f22 desi aseara m-am uitat la toate si parea totul in regula..
pss:blocul de lumini merge si in zona AC merg toate..dk ar fi de la sigurante ar trebui sa nu am nici acolo lumina ?
Skip ads

  • Leevy

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
poate a pus becuri led si vreunul dintre ele nu respecta plus si minus , deci intoarce pe rand daca e asa
  • ssergiiu

  • Mesaje scrise: 431
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2011

  • Mesaj Privat
NU are cum sa fie toate becurile legate in serie pentru ca se aprindeau toate. ex: cand intra pe rezerva, daca sunt legate in serie toate atunci stateau aprinse toate becurile.

Problema este ori din cauza unei sigurante sau cand s-a desfcaut a doua oara bordul nu s-a impins ceasurile inapoi in mufa cum trebuie.Parerea mea verifica sigurantele iar daca sunt bune mai desfa o data bordul si verifica-l.


Numa bine (ssergiiu).
  • ksper

  • Mesaje scrise: 1,723
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 1997 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2008

  • Mesaj Privat
viorell90 a scris:Salut ,aseara a incercat sa schimbe luminile din bord un baiat erau galbene si vroiam sa fie albastre,a pus becurile albastre au mers ! mai avea acele ..a facut proba la turometru si la km mergeau,acum a mai ramas sa puna bec rosu la acul de la benzina si de la apa ..dupa ce le-a pus si pe astea 2 nu sa mai aprins nici un bec in bord..lampile se aprind..dar bordul nu vrea..s-o fi ars ceva pe placa..nush nu am idee desi nu ar trebui.. becurile erau tot de 12v..
Am 2 nelamuriri:
Care ar fi cauza de nu se mai aprinde bordul nici cu becul ei galben !
Iar a 2 a nelamurire daca i-au alta placa imi va afecta km reali de la masina !

ps:am o vectra b2 2001 1.6 16v


Salut. Siguranta numarul 22(20A-galbena) nu are nicio legatura cu iluminarea instrumentelor.
Siguranta responsabila cu iluminarea instrumentelor este cea cu numarul 31(5A-10A-rosie). Daca aceasta este buna atunci ai pus becuri, leduri cu o alta intensitate si cu siguranta s-a depasit valoarea maxima a cablajului si ai ceva ars pe placa electronica a instrumentelor(sper sa nu fie asa).
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
daca pui leduri in loc de becuri consuma mai putina benzina?
  • Leevy

  • Mesaje scrise: 222
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 x18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Te am trezit cumva ? ;culca te la loc.
  • viorell90

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am verificat siguranta 31..si e buna,se pare ca a facut vrun scurt pe placa ..ledurile erau de 12 v..dar se pare ca erau prea multe becuri si asta a afectat placa sau undeva a facut masa pe placa vrun led nush nu pot sa-mi explic..am luat un bord de la dezmembrari sa dovedit a fi inutil..tot de 1.6 16v ,alti km desi asta nu era vro problema ca-i dadeam la tester pe aia adevarati,dar l-am pus pe masina am dat contact si se aprindea doar uleiu restul de martori pauza,m-am uitat la fiecare martor si minune becurile erau bine..

O mica intrebare daca stie cineva si ma poate lamuri:eu cred ca mi sa ars traseul de pe placa cel care duce la lumina din bord,tidul merge,km reali merg,blocul de lumini merg,in zona de la AC merg, intrebarea mea este daca se poate schimba de pe placa circuitul siguranta(condesatorii aia micii) de pe placa si sa-i refaca traseul ca inante,sau de unde imi pot da comanda de alta placa ..pentru aceelasi an,orice varianta/sfat e bine venita.
  • Dragos05

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 2002 z17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2012

  • Mesaj Privat
si eu am schimbat becurile din bord cu leduri ...vezi ca trebuie puse intr-o anumita pozitie...daca nu merg pune-le invers ..adica intoarce-le la 180 grade..in soclul ala .,si dupa ar trebui sa mearga ,asa am patit si eu ..
  • emiloprea

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1996 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Nu stii daca se gasesc led-uri albe? Stiu ca sunt albastre, dar nu vreau. Ma gandesc sa-mi schimb culoarea ceasurilor doar, ca la martori nu ma deranjeaza daca pun becuri normale noi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR