Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
salut gasesti la mine in topic ce iti trebuie si cum se face montajul
eu am facut acest transfer acum 2 ani si de atunci nu am nici cea mai mica problema cu frana
cost total undeva sub 800 lei
aici gasesti https://www.clubopel.com/vie...asc&start=200
spor la treaba
eu am luat puntea cu totul pentru ca asa a frut ala de la dezmembrari ,(nu o dadea separat ,dar am recuperat bani pe ea ca a dus-o la fier vechi )eu am pastrat puntea mea originala.
de pe puntea de la dezmembrari am luat doar butuci/rulmenti ,suportul de etrier,etrierii si cablul de frana de mana,discuri si placute noi.
Atentie ca etrieri sa aiba si furtunele de cuplare la teava de pe punte .
Montajul se poate face si acasa daca ai toate sculele necesare sau la un mecanic ca sa ai siguranta ca iese treaba buna,in acelasi timp se inlocuieste si lichidul de frana (o sa curga ceva cand desfaceti furtunele
Skip ads

  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
@caludiu - si dupa ce ai facut modificarea s-a simtit o imbunatatire majora la franare? Si eu am tamburi pe spate, dar nu stiu daca chiar se merita tot efortul financiar pentru a trece la discuri?
  • B74LEL

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Salut ,

Am o intrebare legata de piese . Rulmetii de la tamburi nu se pot pastra ? Trebuie luati tot de pe puntea donatoare ?

Multumesc .
  • gabysssu

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2007 z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2011

  • Mesaj Privat
claudiu-cld a scris:salut gasesti la mine in topic ce iti trebuie si cum se face montajul
eu am facut acest transfer acum 2 ani si de atunci nu am nici cea mai mica problema cu frana
cost total undeva sub 800 lei
aici gasesti https://www.clubopel.com/vie...asc&start=200
spor la treaba
eu am luat puntea cu totul pentru ca asa a frut ala de la dezmembrari ,(nu o dadea separat ,dar am recuperat bani pe ea ca a dus-o la fier vechi )eu am pastrat puntea mea originala.
de pe puntea de la dezmembrari am luat doar butuci/rulmenti ,suportul de etrier,etrierii si cablul de frana de mana,discuri si placute noi.
Atentie ca etrieri sa aiba si furtunele de cuplare la teava de pe punte .
Montajul se poate face si acasa daca ai toate sculele necesare sau la un mecanic ca sa ai siguranta ca iese treaba buna,in acelasi timp se inlocuieste si lichidul de frana (o sa curga ceva cand desfaceti furtunele



am vazut ca ai montat pe fata discuri cu striatii. spune-mi ce parere ai despre ele.ms
Skip ads

  • claudiu-cld

  • Mesaje scrise: 6,566
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
#gabyssssu sunt foarte multumit de ele ,acele striatii ajuta la eliminarea prafului rezultat in urma tociri placutelor.
#xcuseme se simte o diferenta la frana in bine bineinteles. dar si estetic arata mai bine.
Daca dispui de bani merita investitia
#b74LEL nu vreau sa dezinformez dar e posibil sa se potriveasca,eu am schimbat cu totul de pe puntea donatoare
Din pacate nu mai gasesc rulmenti/butuci vechi pe care i-am pastra ca sa fac niste poze la ei
asa aratau rulmenti de pe masina cu tamburi https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=86601
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
eu personal am vrut sa fac o data modificarea, dar cand am vazut ca o punte second care arata ca si cum ar fi stat pe fundul marii vreo 50ani - costa NUMAI 8-9mil... m-am lasat... am preferat sa iau tamburi si saboti noi.
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Daca cei de la opel au scos masina pe piata cu tamburi pe spate inseamna ca franarea asigurata de acestia era suficienta pentru masa masinii. Am avut si eu la un moment dat intentia sa schimb tamburii cu discuri, insa a intervenit ceva si-am amanat, alegand decat sa reconditionez tamburii (saboti, arcuri,etc). Am ramas socat de cat de bine frana masina dupa aceea.
De aici trag eu concluzia ca cei care se declara uimiti de diferenta de franare dintre tamburi si discuri aveau ceva in neregula pe acolo de la bun inceput.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR